Mi lesz, ha a Fidesz-kormány parlamenti többsége valahogy elolvad? Lehetséges-e olyan ellenzéki összefogás, mely leválthatja a Fidesz-kormányt? Mi lesz az MDF-fel és a Jobbikkal? Spekulációk következnek.
"Medgyessy Pétert már a választási kampány idején figyelmeztettem, hogy ezek az ígéretek súlyos kárt fognak okozni az országnak. Ő megüzente, hogy maradjak csöndben, és ne rontsam a választási esélyeit.
Az egész program, amit úgy hívtak, hogy jóléti rendszerváltás – a két száznapos program – felelőtlen hülyeség volt."
Mindezt Bokros Lajos mondja, mégpedig a Szombat nyári számában megjelent interjúban. Mond még mást is, okos dolgokat (a gazdasági válság okairól és a FED-ről pl.), és kevésbé okosakat (a jól ismert MDF-es kampányszövegeket). Mindenesetre Medgyessy Péter választási esélyeit - annak kérésére, vagy attól függetlenül - nem rontotta 2002-ben hasonló kijelentésekkel, legalábbis én nem emlékszem ilyen kemény szövegekre.
De a jövőre nézve éppen ez tűnik számomra a legérdekesebbnek: az identitását az antalli örökség helyett immár a bokrosi gazdaságpolitikára építő MDF fényévnyi távolságba került az MSZP-től. Már ami az elveket illeti, hiszen magának Bokrosnak a személye, illetve a párt mögött sejtett baloldali pénzek mást mutatnak. Azonban ha A párt a gazdasági ésszerűséget, B párt pedig a felelőtlen hülyeséget képviseli, ott nincs közös nevező. Különösen akkor, amikor az MDF-et egy alapszervezetek és tagság nélküli médiapárttá csomagolták át, és a spanyol konzervatívoktól lenyúlt szlogenekkel és programmal adják el a - jórészt korábban szabaddemokrata és szocialista - választóknak. És a két párt távolságát csak fokozhatja, ha az MSZP-ben a vereség után a Szili-Szanyi-féle populista, antikapitalista vonal kerekedik felül.
Mindez azt sejteti, hogy a 2010-től kormányzó Fidesszel szemben nem lesznek meg az ellenzéki összefogás politikai alapjai. Függetlenül attól, hogy az MDF 2010-ben átlépi-e a parlamenti küszöböt, vagy esetleg a bokrosi fordulat a párt végét fogja jelenteni, a szocialistákkal nem szövetkezhetnek: míg az MDF "jobbról", addig az MSZP valószínűleg "balról" fogja támadni a Fidesz-kormány gazdaságpolitikáját. És innentől lesz izgalmas spekulálni azon, hogy ha négy év alatt a Fidesz önálló többsége esetleg elolvad, vagy ha a kétharmados többséghez egy koalíciós partnerre lenne szükség, miféle együttműködések képzelhetőek el?
Az MSZP és az MDF frigyéről szóló vulgárpolitológiai közhelyekkel szemben én úgy látom, ez a két párt nem egymással, csakis a Fidesszel lesz képes együttműködni. A Fidesz pedig kényelmes helyzetében válogathat majd a kérők közül, ha esetleg arra szorulna. Ha pedig muszáj választani, a választás egyértelmű: a nagyon rossz Dávid-Orbán viszonyon nehéz lesz túllépni, de jóval könnyebb, mint a rendszerváltók és az utódpárt közt húzódó törésvonalon. Mondjon bármit is a szocialista média, a Jobbik-szövetség elképzelhetetlen: az Európai Néppártban betöltött fontos szerepére büszke, és a Magyarország EU-elnökségét levezénylő Fidesz semmilyen módon nem közösködhet a radikális és euroszkeptikus Jobbikkal. Azonban időbe telik majd, mire ezt a Fidesznek a párttól sokkal jobbra álló sajtója és megmondóemberei is megemésztik - akik közül szép számban távoznak majd a Jobbik körül kiépülő médiába.
A Fideszt pedig, melyet az EP-választás után Pokorni Zoltán már centrumpártként definiált, majd' egy évtizedig nem fogják tudni leváltani a hatalomból - erre legfeljebb akkor kerülhetne sor, ha az MSZP és a Jobbik egymásra találna. Meghökkentő fordulat lenne? Nem annyira - lásd Szlovákiát.
Persze mindez csak spekuláció. Ti mit gondoltok?