A Kóhnzervatórium/KonZServatórium számos szerzője érdeklődve figyeli a kádári idők egyik utolsó maradványának, a Mazsihisznek a legújabb barbatrükkjét. Népszerűsítő stílusban előadott bevezetés következik.
Az egypártrendszernek Magyarországon jó ideje vége. Bár a pártokból igencsak gyenge a felhozatal, de a baloldaliak és jobboldaliak, mérsékeltek és szélsőségesek, ateisták és vallásosak mégiscsak választhatnak több politikai erő közül olyat, amely ízlésüknek, habitusuknak, érdeküknek, politikai szimpátiáiknak több-kevésbé megfelel. A választók demokratikusan döntenek: a többséget szerző, így a többség támogatásával bíró, a többséget képviselő erők kormányoznak, döntenek a pénzek elosztása felett.
A magyar zsidósággal egészen más a helyzet.
Először is: a magyar zsidóság ugyanúgy rendkívül sokszínű, plurális. Ellenben a különböző törvényekben, szerződésekben, melyek a magyar állam és a magyar zsidóság viszonyát szabályozzák (pénzek, reprezentáció, stb.), mindenütt a Mazsihisz van megnevezve a zsidóság képviselőjeként. Az a Mazsihisz, mely közel nem képviseli a magyar zsidóság egészét, noha magáról ezt állítja, magát így definiálja...
Mi az a Mazsihisz? "A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) – a négy magyarországi történelmi egyház egyike – a honi zsidóság általános képviselője. Legfőbb testülete a közgyűlés, melynek 121 fős tagsága a magyarországi zsinagógák képviselőiből, valamint a rabbikból áll. Négyévente ők választják meg az elnököt, az ügyvezető igazgatót és a vezetőséget. (...) A Mazsihisz ma a zsidó kultúra és közélet színes, sokirányú forgatagában központi koordináló és kizárólagos intézményfenntartó szerepet tölt be. Feladatunknak tekintjük, hogy a magyar zsidók számára elérhető és vonzó közelségbe hozzuk a zsidó vallás gyakorlásában megvalósuló lelki feltöltődés lehetőségét miközben, a többségi magyar társadalom vonatkozásában egyfajta hídként közvetítjük, vallásunk és kultúránk értékeit." (kiemelés tőlem)
A Mazsihisz tehát 1. alapvetően vallási szervezet, 2. kizárólagos intézményfenntartó. Noha a demokrácia alsó szinten többnyire valóban működik a Mazsihiszen belül - leszámítva azt az "apróságot", hogy bizonyos vallási irányzatok eleve labdába sem rúghatnak -, felső szinten magukat különféle, jól ismert eszközökkel (khm, khm) bebetonozott vezetőket találunk.
Ahogyan nincsen egységes keresztény vallás - vannak katolikusok, különböző ortodox és különböző protestáns felekezetek, és még sok minden más -, úgy nincsen egységes zsidó vallás sem. Gondoljunk bele, milyen volna, ha a református vallásúakat mondjuk a katolikus klérus vezetői képviselnék az állam felé, ha katolikusok döntenének arról, a reformátusok hogyan és mennyi pénzt költhetnek el - botrány lenne ebből, nem? Nos, a Mazsihisz tulajdonképpen ezt teszi, ez a botrányos állapot áll fenn immár majdnem két évtizede.
A Mazsihisz ugyanis alapvetően a neológ zsidóságot képviseli, valamint részben az ortodoxiát is. De nem képviseli például azokat, akik magukat az ortodox-neológ szakadás előtti állapot (status quo ante) örökösének tartják (EMIH), és nem képviseli a progresszív zsidó hitközségeket (pl. Szim Salom) sem.
És akkor még nem is beszéltünk a nem vallásos, vagyis szekuláris zsidóságról! Mert ugyebár őket is a Mazsihisz képviseli. Gondoljunk bele, milyen lenne, ha egy civil/kulturális/politikai egyesület dolgairól egy egyházi, vallási szervezet döntene! Szintén botrány. A magyar vallásos zsidósághoz hasonlóan a magyar nem-vallásos zsidóság is ebben a botrányban él.
A botrányt igencsak tettézi a Mazsihisz működési gyakorlata. A saját maguknak visszaosztott pénzektől kezdve az ízléstelen pénzgyűjtésen és a meghökkentő politikai húzásokon, a közvetlen rivális közvetett lejáratásán keresztül a diktatúrákat idéző cenzúráig. A rothadó kádárizmus szelleme.
Nem csoda, hogy a Mazsihiszt egyre több és egyre élesebb kritikák érik. Sőt az MSZP-közeli szervezet egy nagyon komoly riválist is kapott, a Fidesszel jó kapcsolatokat ápoló, a Mazsihisztől teljesen független Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség "személyében". Ráadásul a "status quo ante" EMIH-en túl a progresszív zsidóság is jelen van. Valamint virágzik a nem-vallásos zsidó kultúra, különösen az "alterzsid" szcéna. (Hello, Judapest!) Ezeket mind nem fedi le a Mazsihisz.
A Mazsihisz úgy érezte, legitimitását egyre inkább kikezdik: lépnie kellett. Összehívta hát a Magyar Zsidó Kongresszust, egy bármiféle hatáskör és komolyanvehetőség nélküli szervezetet. Olyan ez, mintha az MSZMP kezdeményezésére és szervezésében egy olyan kerekasztal döntene a "demokratikus átmenetről" (vö. Magyar zsidó peresztrojka), ahol a játékszabályokat is az MSZMP határozza meg, és ahol az MSZMP emberei vannak többségben... Képzeljük el az Ellenzéki Kerekasztalt, ahol ott van a teljes MSZMP KB is. Röhej, nem? Vannak, akik részt vesznek így is, hátha sikerül Berecz elvtársat jobb belátásra tériteniük, és vannak, akik egy igazi Ellenzéki Kereksztalt akarnak.
Ez a helyzet most. Kongresszus a hétvégén.
***
Ma este 19-20 óra között a Szombat fórumán ez lesz a téma, lehet kérdezni. Gadó János moderál, Radnóti Zoltán rabbi és Radvánszki Gábor, a Szim Salom reformzsidó közösség elnöke válaszol.
Rendszerváltás "kicsiben". Vagy mégsem...