Gabrilo
I 2008.03.13. 23:13
Az utóbbi napok vitái a blogon elgondolkodtatók voltak. Mert miről is szól a "konzervatív" címke körüli feljhajtás? Ez küzdelem, méghozzá a címkéért.
Hovatovább, ez azoknak a küzdelme - elsősorban - akik "szintetizálni" akarnak. A dolog lényege ugyanannak a szar terméknek (posztkomunizmus mondjuk?) az újracsomagolása. A honi balliberális oldal elsődleges célja az összes, valamelyest tiszteletnek örvendő politikai megjelölés saját oldalára írása.
Nem volt ez mindig így: a szocializmus évei alatt keleten, és a "progresszió" kereszteslovagjainak küzdelme révén nyugaton a konzervatív megjelölés konnotációja egyértelműen negatív volt. A konzervatív az, amelyik vagy az avítt, régmúlt, meghaladott intézményeket, hagyományokat védi, vagy az, aki egy régmúltba tekint vissza, amely valójában kín és szenvedés volt - és vagy tudatlanság, vagy erkölcstelenség (rasszizmus, előítéletesség, stb.) okán védelmezi a régit, a "reakcióst", szemben a benevolens haladárokkal.
A század végéhez közeledve ez mind nyugaton, mind keleten megváltozott: a szocializmus megbukott, és nyugaton a progresszió is erőteljes vereségeket szenvedett (noha csak a praxis területén, az elméleti hegemóniája megmaradt). Mindezek után elkezdődött a "konzervatív" címke megszerzésére indított küzdelem. Kezdetben a baloldal azért próbálta meg használni ezt a jelzőt, mert a "meglévő megtartására" hivatkozott - esetünkben azonban ez a szocialista rendszer-és társadalom megőrzését jelentette. Ezt a meccset bebukták, mert egy olyan megőrzésének védelmében érveltek, melynek létrehozása a meglévő lerombolásával kezdődött.
A mostani mérkőzés ilyen szempontból "új" (egyébként egyáltalán nem az). A cél bizonyos elvek megtalálása a konzervatív eszmeiségben, azoknak pillanatnyi érdekekhez való hozzáigazítása, és különböző politikai cselekedetek ezekkel történő alátámasztása. A cél az "eladhatóság".
A posztkommunizmus kérdéséről már
elmondtam a véleményemet. Mindeközben azt is elmondtam, kiket tartok eme örökség hordozóinak/védelmezőinek. Ha ez így van, akkor a konzervatív címke "fluiddá" tétele, és az erkölcsi relativizmus kampányeszközként való használata (ezek sem jobbak, mint amazok, stb.) ennek a gyakorlatnak részei.
Ha mi szakítani kívánunk ezzel az örökséggel, akkor állást kell foglalnunk. Ez az állásfoglalás pedig azt jelenti, hogy a jelenlegi balliberális kormánykoalíciót ennek az örökségnek részeként szemléljük - ennek következményeként elutasítjuk azt.
Ha ezt nem tesszük meg, mást sem csináltunk eddig, mint hozzájárultunk serényen ahhoz, hogy a "szintézis" létrejöjjön: folytatódhat a posztkommunista erkölcsi relativizmus gyakorlata.
És mi ezt nem akarjuk (?).