Caracalla
I 2010.04.13. 18:20
Schlagwortokban a következőkre lehetne használni a kétharmadot:
1, adatvédelem: az adatvédelmi törvényt két okból kell megváltoztatni: egyrészt nem hatékony; adataink védelmét ígéri, de nem képes azt teljesíteni, másrészt hiányoznak belőle az elmúlt 18 évre reagáló változások, azóta történt egy s más (internet), s így többek között versenyhátrány a magyar szolgáltatások számára.
2, alkotmány: az ideiglenes alkotmányunk olyanná vált mára, mint valami patchwork: folton folt.
3, bíróságok: a bírói kar nemcsak belterjes, de képtelen reagálni a saját problémáira; miközben a legtöbb esetben korrekten próbálkoznak ítélkezni a bíróink, a rendszerből teljességgel hiányzik mindenféle önkorrekciós mechanizmus.
4, önkormányzati reform: túl sok kicsi önkormányzatunk van, nem képesek érvényesíteni a közös érdekeinket, cserébe drágák. Nemcsak a képviselőkről van szó, hanem a hivatalokról is. Nem érdemel külön pontot az ehhez tartozó közigazgatási hivatal problémakör, de az sem orvosolható kétharmad nélkül.
5, átfogó közigazgatási reform: számos elem kétharmados jogszabályban van rögzítve, pl. az Országgyűléssel kapcsolatos részek vagy éppen az ÁSZ-ra vonatkozó rendelkezések.
6, mentelmi jog: kétharmad kell a mentelmi jog felfüggesztéséhez, hogy érdemben foglalkozni lehessen az elmúlt nyolc év pénzügyi és másmilyen bűncselekményeinek gyanúival.
7, médiatörvény: az ORTT jelen formájában nem vált be, a közmédiumok hülyeségekre költenek el nagyon sok pénzt.
8, a pártok gazdálkodásáról szóló törvény: ennek megváltozatása nélkül esélye sincs a korrupció elleni küzdelemnek.
9, állampolgárságról szóló törvény.
10, sztrájktörvény: hogy Gaskó a jövőben csak otthon sztrájkolhasson.
11, az államtitkokat, szolgálati titkokat szabályozó törvény: 1995-ös szemléletű, láthatóan nem vált be, olyannyira, hogy már a szolgálatok működését is akadályozza. Bírók szívesen használják nagyobb ítélkezési hibák eltüntetésére, ugyanígy a politikai ügyek elrejtésére mások.
12, jogalkotásról szóló törvény: hogy senki ne alkothasson érdemi hatásvizsgálat, költségszámítás és hatékonyságvizsgálat nélkül jogot.
13, választásokat és a népszavazást, népi kezdeményezést szabályozó törvények.
Ha bárkinek bármi eszébe jut még, szóljon a kommentek között. Én a lista felének-harmadának sikeres kipipálásával is elégedett lennék.
p.s.: Na tippeljük meg, melyik pont fájna igazán és egyedül az MSZP-nek. Segítek, m-mel kezdődik, entelmi jogra végződik.
p.s.2: Elég jól látható, hogy a kétharmados törvények nagy része felett már eljárt az idő. Azt lehet mondani, hogy mára kiüresedett, másképpen szétrohadt a nagyjából 1989-1995 között kialakult közjogi, intézményi rendszer. Példának itt van a választás: nem tudni, hogy szándékosan nem tettek semmit az extrém hosszú szavazási várakozási idők elkerülésére vagy csak simán annyira demoralizált és szétesett az egész banda, hogy nem érdekelte őket. Mindenesetre talán az állami szférában sem lenne célszerű a jövőben pénzt osztani a semmittevésre és az alkalmatlanságra. Az OVB ugyan mutogathat, de ez legalább részben az ő saruk, miközben elvileg ott értelmes emberek ülnek. Minden jel szerint leginkább a sajtospogácsáért.
p.s.3.: Mielőtt elindulna a riogatás a diktatúráról, szögezzük le (részletesen írom, hogy a Népszava szerkesztőségben is megértsék): Magyarország EU-s, ENSZ-es, WTO-s és más nemzetközi kötelezettségvállalásai kizárják, hogy pl. patrimoniális királyság vagy halálbüntetés legyen, kétharmad ide vagy oda. Ha nem is feltétlenül jogilag, de gyakorlatilag mindenképpen. Emellett az emberi jogok széles körét - pl. a vallásgyakorlás, szólásszabadság, stb. - is nemzetközi és uniós egyezmények szavatolják, nem utolsó sorban az EU-n belül jogi kötőerővel is rendelkező Alapvető Emberi Jogok Chartája.
p.s.4.: Nem utolsó sorban kétharmaddal nem lesz kire mutogatni. Muszáj lesz felmutatniuk valamit. Én úgy gondolom - illetve bízom benne - hogy a Fideszben megvan a szükséges potenciál ehhez. Mert őszintén szólva nem nagyon maradt más lehetőség.