RE: a liberális kétségbeesésről: a fejetlen óriások
___________________________ (törölt) I 2012.02.24. 11:02
Tökéletesen egyetértek Aristoval abban, hogy a mai európai balliberalizmus a marxizmus és a liberalizmus frankfurti összeházasításából ered, és alapvetően azért zúdul a magyar kormányra össztűz, mert ebből az ideológiai képből erősen kilóg, sokkal inkább, mint a kilúgozott, eltársutasodott európai jobbközép - tisztelet a kivételnek! Szeretném viszont azt hangsúlyozni inkább, ami ennek az ideológiának a legfontosabb gyakorlati következménye lett: az állam mindenért felelős (szocializmus), az államért viszont senki sem felelős (liberalizmus). Az állam tehát fejetlen óriás. Alapvetően ezzel az abszurdummal megy szembe a kormány. Hogy jobb megoldást tudnak-e találni, az még kérdéses, de úgy tűnik, a problémát magát legalább felismerték.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Ipiapacs, Te is fizetsz ADÓT! 2012.02.25. 11:19:34
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Jack Torrance 2012.02.24. 11:24:04
Gaabor 2012.02.24. 15:47:39
Mr. Pither · http://hundilbert.blog.hu/ 2012.02.24. 15:57:14
Nem az a kérdés, hogy lesz-e kellő erejük a jövőben, hanem az, hogy van-e kellő akaratuk már most. És sajnos nincs: ha lenne, két év alatt már megmutatták volna.
Ludovikás Levente 2012.02.24. 21:16:23
Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2012.02.24. 22:24:49
A többiben viszont tévedsz. A Fidesz (pontosabban a vezérkara) nem azért fogja szorosan az állami szereplőket, mert felismert valamit, hanem mert nem bízik senkiben. Retteg attól, hogy a saját emberei döfik hátba.
___________________________ (törölt) 2012.02.24. 23:07:29
CrL 2012.02.25. 06:32:57
___________________________ (törölt) 2012.02.25. 11:46:32
kunzoo 2012.02.25. 12:24:49
Tipikus példa: A németek pár tized százalékot fejlődnek, mi bezzeg vagy másfelet! (a 7% mondjuk....) Csak az a baj hogy pénzre átszámolva a németek jó eséllyel többet fejlődtek, mivel az alap jóval nagyobb amihez a százalékot viszonyítjuk. De persze ezt el lehet adni jó PR trükkel.
A járási hivatalok igazi sóhivatalok lesznek, mint ahogy most a kormányablakok sem érnek semmit. A haverok hülyegyerekeit majd oda lehet suvasztani á la Vitézy Dávid. A kormányhivatalok is állam az államban, dupla főnöksége lett minden eddigi hivatalnak, semmi sem lett egyszerűbb, csak bonyolultabb.
kesztió · http://szabadter.wordpress.com/ 2012.02.25. 14:35:14
1. Hatalom központosítása, autokrácia.
2. Az ellenzék szisztematikus ellehetetlenítése.
3. Törvényi/rendeleti túlszabályozások tendenciája.
4. Nacionalizmus, történelmi jogok kihangsúlyozása.
5. Személyi kultuszra való hajlam.
6. Tekintélyelvű oktatás.
7. Prüdéria.
8. Homofóbia.
9. Népszaporulat erőltetése, akár a fogamzásgátlás korlátozásáig, abortusztiltásig merészkedve.
10. Bűnmegelőzés helyett megtorlásban gondolkozó igazságügyi rendszer.
11. Tőke-, bank- és multiellenesség, szkepticizmus a szabadpiaci mechanizmusokat illetően.
12. Bizalmatlanság a nyugattal szemben.
+1: „A cél szentesíti az eszközt” elv.
Ennek a tükrében nagyonis aktuális a kérdés, hogy valójában mi a ballib, ki tekinthető annak, Orbánék hova tartoznak és ki ellen viaskodnak, stb.
kesztió · http://szabadter.wordpress.com/ 2012.02.25. 14:37:56
kesztió · http://szabadter.wordpress.com/ 2012.02.25. 14:45:46
Ja, és ez még nem maradhat ki: sorozatosan rossz gazdasági döntések az ország szuverenitására hivatkozva.
Akkor összesen 15?
HaKohen 2012.02.25. 15:20:44
Talán lényegtelenebb észrevételem a szóhasználatoddal kapcsolatos.
Az ajrópaiakról szólva ilyen jelzőket és minősítő főneveket használsz: marxizmus, liberalizmus, frankfurti, szocializmus, kilúgozott jobbközép, modern európai balliberalizmus stb. Érdekes viszont, hogy nálunk csak "magyar kormány" van; ahonnan a "magyar" nem minősítő címke, ezért így pleonazmus. És semmi jobboldali? Semmi konzervatív? (Épp a Konzin?)
Mielőtt közölnél egy nekem címzett címkét, rögtön azzal szeretném megelőzni, hogy utálom a címkéket. És a skatulyákat. Ezért nem szeretnék ilyen jelzőket vagy jelzős szerkezeteket találni/kapni a mostani magyar kormányra sem. (Azt azért talán nem véletlenül nem mondod, hogy ez nem egy konzervatív kormány.) Mint ahogy a különféle pártok váltógazdaságából kialakuló német, osztrák, svéd, brit stb. kormányoknál sem tudok az általad felvetett témában az ilyen skatulyákkal mit kezdeni.
Egy lényegesebb bajom: "...a Fidesz felismerte, hogy nagy, kövér államot csak erős kézzel lehet kormányozni..."
Odáig rendben van, hogy a Fidesz - a te szavaiddal - egy nagy, kövér államot talált itten. No de miért kellett (és kell ma is, két év elteltével) tovább kövéríteni? Gondolj az egészségügyre, oktatásra, állami résztulajdonlásra, önkormányzati közművekre, a járáskreálásra, a fenti kommentek által is említett "decentrált" (?) hivatalokra, a hatóságszaporításokra, a központi szervezetek bővítésére.
Nem tudnád elképzelni, hogy egy új kormány, amelynek kialakult filozófiája van (van?) az állam méretével és hatékonyságával kapcsolatban, előbb kissé fogyókúrára fogja azt a nagy, kövér államot, majd jelzők nélküli igazi kormányzást hajt végre? Persze elvileg az is játszhat, amit te leírsz. De én pl. @Mr. Pither érveit meggondolandónak tartom. @Lord_Valdez adalékáról nem is beszélve.
És hol látsz te itt erős kézzel kormányzást? Az erős kezet még csak-csak látom, a kormányzásnak viszont némely kritériuma hiányzik vagy igen gyengén észlelhető.
És még: "...sajnos abszolút nem nyilvánvaló, hogy a nagyobb, centralizáltabb hatalomból egyúttal nagyobb felelősség is lesz-e?"
E kérdéseddel és dilemmáddal teljesen egyetértek. Azzal kiegészítve, hogy az igazi (igazi, nem napi félelmeken alapuló!) felelősségnek nyomát sem látom. Ha zárójelbe tesszük a négyévenkénti választásokat (amelyek ugye csak a mindennapi felelősségek egy töredékét fedik le), akkor bizony nagyon kevés nyomát lehet találni a viszonylag szabad döntések másik oldalának: a valódi és szankcionált, valamint átlátható felelősségek megtestesülésének. És ne mondd, hogy elmútnyócév meg elmúthúszév meg elmúthatvanév, mert az általad fölvetett és marhára aktuális téma szempontjából qrvára hidegen hagyna...
(A kétesélyes, hurrá-vagy-vesszenek jellegű szavazás ragyogó perspektíváját meg csak valami szellemi nyelvbotlásnak tartom, ami mindenkivel előfordulhat - még velem is.)
HaKohen 2012.02.25. 15:24:06
Helyesen: (Azt azért talán nem véletlenül nem mondod, hogy ez egy konzervatív kormány.)
Bocs.
Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2012.02.25. 18:10:45
A nagy államból nem következik az autoriter vezetés szükségessége. A hatalmi ágak szétválasztását, illetve a többszintű államot már feltalálták pár száz éve.
Az egy más kérdés, hogy Orbán egy monolit modellben gondolkodik, ahol minden hatalom az ő kezében fut össze. (ld. paranoia)
___________________________ (törölt) 2012.02.26. 08:56:19
Egyik oldalon ugye ott van a kormányzat mint politikusok, a másik oldalon meg a közhivatalnoki karrierbürokrácia. Kellően erőskezű kormányzat nélkül a bürokrácia önjáró.
Ajánlanám még figyelmbe Max Webert a karizmatikus vezérdemokráciáról mint a bürokrácia ellensúlyozásáról (hmmm, ez lehet, hogy megérne egy posztot):
books.google.at/books?id=tMk8AAAAIAAJ&pg=PA125&lpg=PA125&dq=may+weber+charmismatic+democracy+counter-balance+bureuacracy&source=bl&ots=SfSRBCW5D8&sig=yJPsYbNuKuZ8gBhb00d9ko5SFKs&hl=de&sa=X&ei=K-VJT8P6JpCSOuvemPkN&ved=0CCsQ6AEwAQ#v=onepage&q=may%20weber%20charmismatic%20democracy%20counter-balance%20bureuacracy&f=false
Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2012.02.26. 15:35:09
Ha a vezér akarja ellensúlyozni a bürokráciát, akkor megette a fene az egészet. A karizma nem helyettesíti a struktúrát. A vezérnek is 24 óra egy nap és ő sem ért mindenhez. Ugyanakkor nincs senki, aki a kezére csapna, amikor hülyeséget készül csinálni. Ebből elkerülhetetlenül gubanc lesz.
Illetve legyen bármilyen emberfeletti képességű is a vezér, ő se él örökké. Ld. Attila. Halála után a hunok pillanatok alatt eltűntek.
"Kellően erőskezű kormányzat nélkül a bürokrácia önjáró. "
Pont ez a lényeg. Hogy a vezér ne nyúlhasson bele mindenbe. De mondjuk a bölcs vezér nem is akar mindent maga csinálni.
dzsaszper 2012.03.22. 14:52:02
Erősítik a parlamenti többség és az azáltal, olykor intézmények átalakításával frissen kiürített helyre kinevezettek jogkörét, és csökkentik a felettük gyakorolt nem parlamenten keresztüli kontrollt (AB-jogköre, OBH vezetőjének elszámoltathatósága, NMHH és még sokat lehetne sorolni).
Szóval élek a gyanúperrel, hogy ez a poszt legalábbis jelentős részben projekció, a mostani kormány balliberálisabb az európai balliberálisoknál...
Nem mintha az európai ballibről vagy akárcsak az európai politikusokról jó véleményen volnék...
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal