Az 52. szám témája: MARXIZMUSOK
A folyóirat aktuális száma Békés Márton vasárnapi jegyz írásával elérhető a http://www.szazadveg.hu/szazadveg/ oldalon
„A marxi befolyás egyáltalán nem múlt el. Ma sem morálisan, sem intellektuálisan nem lehet a hagyományos értelemben marxistának lenni. Ehhez el kellene fogadni az összes vagy legtöbb olyan nézetet, amit Marx igaznak vagy fontosnak tartott: a jobban védhető nézeteken kívül a tudományos szocializmust, a munkaérték-elméletet, a profitráta hanyatlásának tételét is. De, most csak a magam nevében beszélve, úgy gondolom, hogy a kifejezés egy másik értelmében is lehet valaki marxista. ... az általam igaznak és fontosnak tartott nézetek többsége Marxra vezethető vissza. Vannak köztük módszertani elgondolások, szubsztantív elméletek és (mindenekelőtt) értékek."
Az IGEN legrfissebb számának központi témája: ROMAGYAROK. Az ingyenessé vált lapot hamarosan megtalálhatják Budapest nagyobb plébániáin, katolikus oktatási intézményekben és közösségi központokban. Vidéken az egyházmegyék ifjúsági referensein keresztül juthatnak hozzá a laphoz.
EGYHÁZTÁJI
Kőkemény idők jönnek - Interjú Hofher József kispesti plébánossal, a Jezsuita Szerzetesrend cigánypasztorációs programvezetőjével
Dolgozott Borsod megyében mélyszegény településeken, majd Csobánkán, Tápiószecsőn. 2007-ben a szegényekkel való szolidaritásként éhségsztrájkolt, 2008 szeptemberében a Széchenyi Társaság díjjal jutalmazta. Hofher Józseffel, a Jezsuita Szerzetesrend cigánypasztorációs programvezetőjével beszélgettünk.
A kavicsra épült egyház - A kereszténység első évszázadai - 3. rész
A keresztényüldözések ráébresztették a híveket, hogy legyőzhetetlenek. Az eretnekségek elleni harcban a teológia a Kr. u. IV. század végére teljesítette küldetését: Kr. u. 382-ben a római zsinaton kanonizálták a teljes Bibliát. Alig tíz esztendőre rá a kereszténység már kizárólagos államvallás. Egyháztörténeti sorozatunk befejező részében az ide torkolló folyamatokat vesszük szemügyre, remélve, hogy a szerző elkerüli a máglyahalált.
AGYTAKARÍTÁS - Önkéntesség, ingyenmunka?
Honfitársaink, a cigányok - Összeállítás a netalaljukki.igen.hu blog vitája nyomán
Az európai parlamenti választások óta a közbeszéd fókuszába került a hazai cigánykérdés, és vélhetően ez nem lesz múló divat. Az alábbiakban az üggyel kapcsolatban néhány felvetést fogalmazunk meg; bevallottan a vitaindítás, vagy legalábbis az elgondolkodtatás szándékával.
Javaslataink a cigánykérdés megoldására
AZ IGEN 10 pontja.
Példák cigánypasztorációra
Ma a cigánykérdésben rengeteg a szó, és kevés a tett. Igazán akkor jutunk előre, ha belülről változunk meg mi és a cigányok is – mondta Dr. Székely János, a Püspöki Kar cigányságért felelős tagja a cigány-magyar megbékélésért bemutatott szentmisén, a Jezsuita héten.„Az igazi fejlődés az ember szívében kezdődik. Egy budapesti keresztény közösség nemrégiben vett egy kis lakást egy kilakoltatás előtt álló cigánycsaládnak – van tehát, aki cselekszik. Talán sokkal több múlik rajtunk, mint az államon. – vélekedett a püspök prédikációjában. Lapunk cigánypasztorációs példák nyomában.
KÖZ.ÉP.
Újra tömegeket mozgat a vallási kultúra - 2009-ben Pécsre figyelünk
A pécsi Vallási Kultúra Éve rendezvénysorozat tapasztalatai túlmutatnak önmagukon: alkalmat adnak arra is, hogy újragondoljuk az egyház kulturális kínálatát, vallás és kultúra, szakrális és profán viszonyát. Rubovszky Rita, a Hungarofest Nonprofit Kft. igazgatója nyilatkozott lapunknak.
Hogyan foglaljuk vissza Nagy-Magyarországot négy lépésben? - Ne találjuk ki Magyarországot! – 8. rész
Hihetünk egyáltalán abban, hogy vissza lehet még foglalni Nagy-Magyarországot? Hát persze hogy hihetünk. Csak nem úgy, ahogy mondjuk nyolcvan, vagy nyolcszáz évvel ezelőtt foglaltak el területeket. Ez az új Nagy-Magyarország nem olyan lesz, mint a nyolcvan, vagy a nyolcszáz évvel ezelőtti. De lesz, vagy legalábbis lehet – majd egyszer. Ha megteszünk bizonyos lépéseket – már most.
'89 – IGEN szemmel - 4. rész
Húsz évvel ezelőtti archívumunk feldolgozásakor kétségtelenül legkönnyebb a glosszák közül válogatni. A glossza erős, tömör, sokatmondó leképezése a mozgalmas 1989-nek. Ezúttal méltán híres szerkesztőink glosszái lesznek többségben.