Jó napot kívánok, július 14-e, kedd van, a francia forradalom 220. évfordulója, napos, száraz idő várható, ma eddig két darab (BAZ-megyei ill. szabolcsi) SZDSZ-elnök lépett ki a pártból!
*
Az utóbbi napokban szinte közhelyszerűen ismételgeti mindenki, hogy az SZDSZ a Független Kisgazdapárt sorsára jutott, maga Fodor Gábor is erről beszélt, és ahol kisgazdákról beszélnek, ott bizony mindig felbukkan ténylegesen is egy kisgazda. Szóval már mindenki annyit "kisgazdázott", hogy sejteni lehetett, a legjobb dramaturgiai pillanatot megválasztva előbukkan majd ismét maga Torgyán is - és nem is okozott csalódást. Először kicsit hezitáltunk, hogy esetleg egy médiahekk lehet ez a közlemény, de akik emlékeznek T. doktor unikális stílusára, nem kételkedhetnek. Íme:
Nekrológ az SzDSz temetése alkalmára
Budapest, 2009. július 13., hétfő (OS)
Arcátlan történelemhamisítás a Független Kisgazda-Földmunkás- és Polgári Párt szétverését az SzDSz jól megérdemelt agonizációjához hasonlítani. Az FKGP-t ugyanis a nemzetellenes erők verték szét, míg az SzDSz halálát pedig annak nemzetellenes politikája okozza.
A nemzet pártját, a Független Kisgazdapártot fel kell támasztani, míg az SzDSz pedig nyugodjék békében.
2009. július 13.
Dr. Torgyán József
mint
a Torgyán-Kisgazda-Koalíció
elnöke
Most komolyan: lehet bármit is hozzáfűzni ehhez a tömör, velős, és hihetetlenül szórakoztató közleményhez? Amikor Torgyán sajnálja le az SZDSZ-t, és ír nekrológot, annál tényleg nincs lejjebb. (Hogy mi lehet az a "Torgyán-Kisgazda-Koalíció", fogalmam sincs: vagy tényleg benne van a "Torgyán" szó a furcsa formáció nevében - zseniális! -, de azt sem tartom elképzelhetetlennek, hogy Torgyánnal, mint intézménnyel kötött koalíciót valamelyik kisgazda-maradványpárt.)
Nyilván hülyeség, amit mind az SZDSZ-ről, mind saját egykori pártjáról ír Torgyán, ugyanakkor érdemes elgondolkozni azon, hogy milyen valós párhuzamok és milyen különbségek adódnak. A legfontosabb különbség, hogy az FKGP szervezetileg is folyamatosan szétesett: kétszer volt koalícióban, és mindkétszer szakított a párt vezetése a párt frakciójának nagy részével. Ha az SZDSZ-t ebből a szempontból nézzük, akkor ugyanez ott is reális veszély, hiszen Kóka és hívei tízen, míg az egykori Fodor-pártiak csak kilencen vannak a frakcióban: vagyis az SZDSZ vezetése már régen nem tudja érvényesíteni akaratát saját frakciójában. Fodor Gábor éppen ezzel indokolta saját elnökségének sikertelenségét. Most pedig, hogy Kókát a párt új elnöke kizárással fenyegeti, és egyébként is kilépési hullám indult meg, minden körülmény adott, hogy a párt és frakciója egymással szembeforduljon.
Fontos különbség ugyanakkor, hogy az SZDSZ új elnöke, a párt hübriszéért bocsánatot kérő Retkes, illetve legfőbb támogatói egyáltalán nem tagjai az SZDSZ parlamenti frakciójának - így az ugyan megtörténhet, hogy a párt kizárja saját frakciójának vezetőjét, az azonban nem, ami Torgyánnal: hogy a frakció próbálja meg kizárni saját pártjának elnökét.
További különbség, hogy a kisgazdapárt viharos története szervezeti szakadásokról is szólt, míg az SZDSZ-ből eddig semmiféle testület nem vált ki, és egyelőre az új pártot alapítani szándékozó, fiatalabb SZDSZ-esek is kivárnak. Azonban a szavazótábor egysége legalább olyan fontos, mint a pártszervezet egysége: ebben a tekintetben viszont igencsak sok az azonosság. Az kvázi nyílt titok, hogy az FKGP-t a Fidesz és vezetője verte szét, miközben lenyúlta a párt szavazóit - azt azonban egyelőre nem nagyon pedzegeti senki, hogy az SZDSZ-t viszont leginkább Gyurcsány, illetve az MSZP verte szét, nagyon hasonló módon. Pedig az, amit Fodor és mások is sejtetnek, hogy az MSZP egyszerűen megvásárolta a frakció jónéhány tagját, illetve Gyurcsány bábjának, Kókának a párt számára rendkívül kártékony ténykedése - ő vitte le 1%-ra a pártot, és most is ő akadályozza a kármentést - egyértelműen azt mutatja, hogy a szocialisták keze van a dologban.
Mindez meg is látszott az EP-választások eredményeiben: a 2006-os és 2009-es adatokat összehasonlító elemzésünk azt mutatta, hogy az SZDSZ-szavazók bizony legnagyobb arányban az MSZP-hez pártoltak át. Amit jelenleg látunk, az már csak a végjáték, avagy a fúziós projekt utolsó előtti fázisa. Most az történik, hogy a szocialistáknak a szavazók "átterelésében" segédkező politikusok annyira eljelentéktelenítik a pártot, hogy az teljesen elveszítse önállóságát, és közös listán induljon majd az MSZP-vel 2010-ben.
Nem, ez az egész történet nem ideológiákról, nem megújulási kísérletről, hanem egyszerűen két eltérő üzleti koncepció és érdekkör küzdelméről szól. Az egyik koncepció az, hogy amint az a rendszerváltozás után az állami tulajdonú vállalatokkal is történt, a vállalat élére ültetett menedzsment szétveri a céget, hogy aztán minél előbb és minél olcsóbban tudja egy vállalatóriás az egészet felvásárolni. Ezért persze a menedzsment megkapja a maga kis (nem is olyan kicsi) jutalmát. A másik koncepció sem különbözik ettől alapjaiban: a menedzsment, látva, hogy elkerülhetetlen a fúzió, megpróbálja minél feljebb strófolni az árat, hogy minél előnyösebb pozíciót tudjon majd kiharcolni, mielőtt eladja az egész szervezetet, és vállalja az alávetettséget. A két csoport érdeke tehát annyiban különbözik, hogy szétverni, vagy megerősíteni akarják a céget a fúzió előtt. (Volt egy harmadik üzleti koncepció is - az MDF-fel való fúzió - de az lekerült a napirendről, mivel a vásárlónak nem érné meg az üzlet.)
Torgyánnak tehát nincs igaza: nem a nemzetellenes politikája, hanem egyszerűen csak az eltérő üzleti érdekek verik szét az SZDSZ-t. Tehát azt javaslom, hogy ha a tisztelt olvasónak is van SZDSZ-részvénye: adja el mielőbb!
Kapcsolódó írások:
"Az a kiábrándult, aki az SZDSZ-re szavaz, annyira nem is lehet kiábrándult" - Lehet Más a Politika