Ron bácsi
I 2009.07.04. 17:50
A szocialisták kongresszusán Lendvai Ildikó kissé sután fogalmazva mutatott utat pártjának: "Mozdonyt fordítunk, irány a választó!". Nos, szerintem nem érdemes túlzottan belemenni ebbe a vonat-metaforába, de azért mégis, igazán érdekelne, hogy ha a Párt a mozdony, akkor vajon ki/mi lehet a választó? Egy állomás? A vonatról eddig leszálló/leugráló utasok? És ha eddig a vonat nem a választók felé/választókat szállítva ment, akkor hogyan? Szóval, Lendvai Ildikó valóban ízig-vérig szocialista metaforájának pöfögő acélszörnyetege ezután majd a választókat veszi célba - a választók pedig, ha szerencséjük van, még időben el tudnak ugrani a közeledő mozdony elől.
Hogy ilyen hülye szóképekkel intézi el a párt elnöke azt, hogy a népszerűtlen és katasztrofális állapotban lévő, választási vereség elé néző MSZP-nek új irányra van szüksége, nem meglepő. Ahogy az sem, hogy pusztán pozícióharcokról, egyéni karrierutakról és érvényesülésről szól az egész meccs, ami az MSZP irányításáért folyik - nem pedig programokról, nem intézkedésekről, nem víziókról. Ahogy nem meglepő az sem, hogy az egyetlen kitűzött cél: a választók visszaszerzése. De hogy mit akarnak kezdeni a választók támogatásával, arról a pártnak valószínűleg ötlete sincs. Hogy is lehetne, amikor a politizálásnál fontosabb célok kötik le őket: 1. hogy hogyan őrizzék meg a hatalmat, 2. hogy kik őrizzék meg a hatalmat:
A vezetés a fiatalokkal kötött kompromisszum jegyében öt emblematikus emberük, Ficsor Ádám, Botka László, Molnár Csaba, Boldvai László, illetve Hagyó Miklós képviseletében Burány Sándor megválasztására tett javaslatot.
Fiatal masiniszták tehát már vannak. De hogy a hatalommal mit akarnak kezdeni, nyilván időhiány miatt nem került napirendre. Leszámítva Lendvai megjegyzését, miszerint a gyurcsányi-giddensi haradik út helyett majd egy negyediket keresnek. Hát, azt hiszem erre nem is érdemes karaktereket pazarolni. Ez ám a program, a vízió!
De ne legyünk méltánytalanok, hogy azzal foglalkozunk, amivel a szocialisták nem, és azt kérjük rajtuk számon, aminél most "fontosabb dolgok" érdeklik őket. Nézzük hát inkább azt, kik ugráltak eddig le a vonatról (vagy ugrottak el előle), és milyen más járatokra kapaszkodtak föl ezek az egykori szocialista szavazók!
Az Átigazolók és otthonmaradók. A pártok szavazótáborainak változásai 2006-2009 című elemzés szerint a legtöbb szocialista szavazó egyszerűen otthon maradt, nem akart utazni az MSZP-feliratú vonattal, vagy inkább már csak kisvasúttal. Sokan viszont a Jobbikot választották - Bajnai Gordon nem véletlenül beszélt a következőkről:
A gazdasági problémák után kitért a szélsőségesek előretörésére is. Megismételte, hogy a Jobbikot karanténba kell zárni, de elismerte azt is, hogy bár válaszaik elfogadhatatlanok, felvetéseik jogosak. A tyúklopás bűn, az állampolgár pedig joggal várhat védelmet, mondta. A romák integrációjával kapcsolatban kijelentette, hogy segítséget kell nyújtani az elesetteknek, ám azoknak is alkalmazkodniuk kell a többség normáihoz. Ezzel valószínűleg a sok küldöttet delegáló északkeleti megyéknek is üzent, ahol a szocialistákat nem lehet romabarátsággal vádolni.
Nobilis Benedek elemzése szerint azonban nem csak a Jobbik, hanem kisebb mértékben az MDF és a Fidesz is utaztatja az egykor a szocialisták vonalára bérletet váltott szavazókat. Tehát a szélsőjobboldaltól a középjobbon át a baloldal felé kacsintó "konzervatív" pártig mindenhová átszivárogtak a szocialista szimpatizánsok. Az MSZP-t ebben a helyzetben legfeljebb az vigasztalhatja, hogy a még náluk is jobban széteső SZDSZ hívei viszont őket választották.
Hogy a szétszéledő nyájat hogyan lehet ismét összeterelni, nem egyszerű feladat, főleg, ha azt sem tudják, milyen politikai programmal akarják mindezt megvalósítani. Az viszont biztos, hogy ha egy cél nélkül száguldó mozdonyt akarnak a szavazók közé hajtani, annak sok pozitív eredménye nem lesz. Annyit tudok mondani a szociknak, amit eddig ők a Fidesznek: Programot! Programot! Mert a választó-édesgetés és a válságkezelés egyszerre nem megy.
Végezetül idézzük Bajnai Gordon bölcsességét:
„Kompromisszumkész leszek, de megalkuvó nem. Minden részletben rugalmas leszek, ami nem érinti az egészet”
Kapcsolódó írások:
Átigazolók és otthonmaradók. A pártok szavazótáborainak változásai 2006-2009
Hová tűnt az SZDSZ szavazótábora?