Ki is lehet a titokzatos 'Kakukk' fedőnevű ügynök, a besúgó az SZDSZ egykori vezetőségében? Rainer M. János már könyv formájában is megírta, hogy Antall Józsefet kik és hogy figyelték meg, de most az 1956-os Intézet ügynöklistája kapcsán úgy néz ki, hogy az SZDSZ-nél még a legfelsőbb szinten is beépült valaki. Kicsit kérdezősködtünk, elkaptunk ilyen-olyan pletykákat, utánajártunk, megnéztük az eddigi ügyeket, és három név merült fel. Egyikükről sem bizonyosodott eddig be semmi, és valószínűleg nem is fog.
Nem állítunk, csak kérdezünk, és ellenérveket sorolunk.
Amit Kakukkról tudni lehet:
"Kakukk" tmb.
Azonosítatlan.
1989-ben az SZDSZ-el és a Széchenyi Casinóval állt kapcsolatban. 1989 októberében az SZDSZ vezetőségének tagja volt.
Fedőneve: "Kakukk"
6-os karton nincs. Az ÁBTL 2006. március 30-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.
Dosszié nincs.
Titkos megbízott volt.
1989-ben a BM III/III-5-ös osztály hálózati személyei közé tartozott. Június 16-án részt vett a Hősök terei megemlékezésen és a temetési szertartáson is. Október 23-a előtt az SZDSZ vezetőségének terveiről gyűjtött információkat.
Az SZDSZ első ügyvivői:
Göncz Árpád, Iványi Gábor, Kőszeg Ferenc, Magyar Bálint, Mécs Imre, Solt Ottilia, Szabó Miklós, Szent-Iványi István, Vass István
Az SZDSZ ügyvivői 1989 októberében:
Demszky Gábor, Haraszti Miklós, Kis János, Kőszeg Ferenc, Magyar Bálint, Mécs Imre, Pető Iván, Rajk László, Szabó Miklós, Tamás Gáspár Miklós, Tölgyessy Péter
Kakukk nagy valószínűséggel közülük kerül ki. Jellemzői:
- SZDSZ vezetőségi tag
- kapcsolat a Széchenyi Casinóval
- zsarolhatóság
- kulturális orientáció (III/III 5-ös osztály)
Az ügyvivők közül többekről lehetett hallani a demokratikus ellenzék, illetve az őket ismerők köréből pletykákat (fedőnevekkel is, pl. "Kerítés"). Két esetben, Mécs Imre és Demszky Gábor esetében vádak, sajtóperek is voltak.
Lehet-e Kakukk mondjuk Mécs Imre? 1956-os halálraítélt, elvileg volt mivel zsarolni. Az 1956-os Intézet Alapítvány kuratóriumának tagja. Jelenleg Kádár MSZMP-jének utódpártja, az MSZP frakciójában ül, ami elég furcsának tűnik egy '56-os halálraítélttől. 2004-ben Bencsik András azzal rágalmazta Mécset, hogy vallott négy társára, akiket emiatt felakasztottak. Nem kultúrával (elektronika, elektrotechnika) foglalkozott. A kezdetektől az SZDSZ ügyvivője. Részt vett megemlékezőként az újratemetésen.
Lehet-e Kakukk mondjuk Demszky Gábor? 1976-ban megpróbálták beszervezni. Állítólag magánélete miatt volt zsarolható. Csurka István 1999-ben már megvádolta Demszkyt azzal, hogy besúgó volt, perre is mentek. Demszky 1989. októberében az SZDSZ ügyvivője, szociológus. Az ügynökkérdést megoldani kívánó ún. Demszky-Hack törvénytervezet kidolgozója.
Lehet-e Kakukk mondjuk Vass István? A legkevésbé ismert név a listáról, valóban keveset tudni róla, 90-94 közt országgyűlési képviselő. SZDSZ-es berkekben vannak róla bizonyos pletykák. Jogot, zenét és festészetet tanult. A politikából eltűnt - aztán az őszödi beszéd után furcsa helyeken bukkant fel. 1989. októberében azonban már nem ügyvivője az SZDSZ-nek.
*
Leginkább ezt a három nevet hallottuk, de bizonyára mindez tényleg csak pletyka, hiszen vagy a kritériumoknak nem felelnek meg, vagy nehezen hihető róluk. Egyikük sem lehet Kakukk. Hanem valaki más. Bizonyára. Sőt lehet, hogy nem is a fenti kritériumoknak kellene megfelelniük.
Kapcsolódó írások az SZDSZ-ről:
A hübrisz zsoldja
A polgári középerők kísértete
"Az a kiábrándult, aki az SZDSZ-re szavaz, annyira nem is lehet kiábrándult" - Lehet Más a Politika