dobray
I 2009.06.11. 08:05
Így az európai parlamenti választások után érdemes felmérni, hol is áll az ember az EU politikai palettáján. Mostanában több politikai kérdőív és koordinátarendszer is borzolhatta a kedélyeket, a legutolsó a szavazatszonda.hu volt, amelyet azonban nem ajánlunk, bizonytalan hátterű, és az Index is megállapította, hogy egyszerűen a program nem ismeri a pártok programját, tévedésekkel operál - így lehetséges, hogy a Konzervatórium szerzőiről kiderítette, hogy látens fasiszták, vagy kommunuisták, többnyire a Jobbikot vagy Thürmer Gyuláékat (esetleg a Fideszt) kihozva elsődleges pártpreferenciaként, még azon szerzőinknél is, akiket a Jobbik tuti a New York-Tel Aviv-tengelyen helyezne el (mondjuk, kit nem).
Aztán régebben volt a Progresszív Intézet felmérése, ami kihozta, hogy a magyarok gazdaságilag balosok, kulturálisan konzervatívak, ergé kolléga pedig végre egzaktul kimutatta a Reakción, hogy a teszt egy nagy rakás szar. Tegyük hozzá, ráadásul egy amerikai teszt (Political compass) magyarizált változata.
Az InfoRádió már május elején felhívta a figyelmet az EU Profilerre, amiben társadalmi-gazdasági bal-jobb vízszintes tengelyen és EU-integráció-támogatást mérő tengelyen helyezi el a kitöltőt (European University Institute - Kieskompas - NCCR/Politools közös projekt). Eddig messze ez tűnik a legkorrektebb ilyen tesznek, nem csak azt mutatja meg, hol állunk saját országunk pártjaihoz képest, hanem az európai pártokhoz képest is elhelyez minket, de országok között is válogathatunk. Ráadásul bármelyik pártra kattintva megmutatja, melyek annak konkrét válaszai a teszt kérdéseire. Persze módszertanilag ezt is lehet kritizálni, a kérdések súlyozását nem tudom, hogyan számszerűsítik (persze, engem bölcsészkarról szalajtottak), és a (nyugati értelemben vett) társadalmi-gazdasági bal-jobb sem vitathatatlan felosztás, de itt most ezt alkalmazták.
Talán érdemes még felhívni a figyelmet arra, hogy ha az EU-integráció megítélésében távol is állunk egy párttól a koordináta-rendszerben, attól még nem állunk tőle távol annyira a valóságban - csak néhány kérdésben.
Részemről például a jobb felső négyzetnek a centrumhoz közeli részén helyezkedem el, EU-kérdésben messze mindenkitől, és meglehetősen jobbra mind a vízszintes tengelyen középen található Fidesztől és Jobbiktól is. Legközelebb hozzám a - bevalljam...? -, szóval a Horvát Parasztpárt, az Új Szlovéniaés a holland Keresztény Unió áll. Az első kettő az Európai Néppárt, utóbbi viszont az Identitás és Demokrácia EU-párt tagja... Az Új Szlovénia nem keverendő össze a Neue Slowenische Kunsttal, meg a szívemnek oly kedves Laibachhal.
Mondjuk, a módszertan és a kapott kép tényleg csalóka lehet, mert itt sokkal közelebb áll hozzám még a jobb-bal tengelyen is a Flamand Érdek, a Flamand Blokk utóda, mint mondjuk a Fidesz. Minden fasisztázónak felhívom ugyanakkor a figyelmét, hogy a széljobbra sorolt pártok többnyire a vízszintes tengelyen középen vagy balra helyezkednek el. Politikabuzik, akik módszertani aggályok ellenére sem bírják ki, hogy ne töltsék ki: merre helyezkedtek el és milyen kifogásaitok vannak?
Bíztatásul (?) imhol az én eredményem vizuálisan is:
Az egyik fő kifogás a szerkeszőségi levlistán az volt, hogy baj, hogy a felmérés csak egyféle integráció-koncepciót jelenít meg. Sokan márpedig nem integrációellenesek, csak éppen a mai formáját ellenzik: bürokrata-technokrata helyett föderális integrációt szeretnének.
Szóval kezeljétek a helyén a dolgot, ez csak egy játék. Kellemes homokozást!
Kapcsolódó írások:
Európa, Európa
Miről döntünk június 7-én?
Európai Terror Házát akar Csehország
Uniós visszautasítás: Magyarország és a válság