Nem, szó nincs környezetvédelemről, vagy arról, hogy ha most rögtön és azonnal nem kezdjük el letüdőzni a szén-dioxidot, akkor menthetetlenül kihalnak a lápi pöcsmögök. Csak egy ajánló, kellemes nyári kikapcsolódásképp.
Nem tudom, mennyire tekinthető a sci-fi konzervatív műfajnak, nyilván esete válogatja, általános szabály nincsen. Nem is mennék bele továbbá a mindenféle sci-fik műfaji és egyéb besorolásába, nem is értek hozzá, legyen elég annyi, hogy a legtöbb műnél a tudományos-fantasztikus jövő csak keret, a történet és a tanulság jelentős rlsze klasszikusan a jelenkor emberéről szól, akár kommersz kalandról, akár komoly filozófiáról van szó. Űrlényes állatmese, ha úgy tetszik.
Most ezek közül ajánlanék egy sorozatot, címe Eath: Final Conflict, ami művészi, esztétikai, filmszakmai szempontból tisztes, jó színvonalú iparosmunka, viszont gondolatvilágában messze kiemelkedik abból a mezőnyből, amivel az átlagos tévénéző találkozhat. Persze, nem arra kell gondolni, hogy Ufó Oakeshott és Ufó Hayek beszélik meg a világ dolgait, de érdekes módon mégis reálisabb, értelmesebb képet kapunk a világról belőle, mint számos kommersz alkotásból, vagy épp a Nagytiszteletű, Társadalmi Intelligenciával Felvértezett Esztéták által agyondícsért művekből.
Miről van szó: a hagyományos kommerszben vannak jó emberek, és gonosz ufók. A társadalmi mondanivaló közvetítésének szándékával előállított szociálisan érzékeny alkotásokban ellenben vannak gonosz emberek és jó, ámde elnyomott ufók, akik a végén mind elmennek építeni a szocializmust. Ehhez képest üdítő újdonság volt a Star Trek, ahol kiderült: van ám több emberi tulajdonság is a világon, mindegyiknek van jó meg rossz oldala, és ezt kitűnően prezentálták az egy-egy tulajdonságot karikírozva képviselő fajokkal. Plusz feszegették az emberi intelligencia, az emberi lét határainak kérdéseit a felléptetett robot-szereplőkkel.
Gene Roddenberry, a Star Trek alkotója azonban az EFC-ben tovább lépett. Itt nem jók és rosszak, hanem komplex társadalmak találkoznak, az ő küzdelmükről szól a mese. Mindenütt vannak tisztességesek, békésen együttműködők, hátsó szándékkal közelítők, a konfliktusok nagyját az ilyen, kifejezetten társadalmi ihletettségű cselekmények adják. A tanulság pedig még szebb: mindig az derül ki, hogy a kívülről, tervezetten, social engineeringgel előállított jólét, béke és prosperitás valójában hamis, sőt, csapda: saját sorsunkért mi felelünk. Ezért ajánlom ezt a kis sorozatot mindenkinek, aki kedveli a könnyebb műfajokat, és nem zavarja, ha a történet sündisznók és rókák helyett ufókkal működik.