Túl olcsók a könyvek, mondá Matyi Dezső (Alexandra), Kolosi Tamás (Tárki - minő véletlen, valamint Líra és Lant), meg még néhány könyvkereskedő nagykutya, hozzunk tehát törvényt arról, hogy a könyv legyen kötelezően drága. Érthető a gondolat, hiszen az olcsóság, helyesebben az interneten jelentős kedvezménnyel kapható könyvek elsősorban nem a kiadókat vagy a szerzőket hozzák kellemetlen helyzetbe, hanem a nagy befektetéssel offline infrastruktúrát építő könyterjesztőket.
Persze. Most már könnyű panaszkodni. Pedig nem voltak ezek mindig ilyen ütődöttek. Matyi Dezső például a maga idejében kifejezetten jó ötletekkel állt elő, például bevezette a hazai könyvszakmába az úgynevezett kapitalizmust: ott kezdett el könyveket árulni, ahová amúgyis jártak a vevők. Például a plázákban. Mostani kartell-haverjai utálták is rendesen, sőt, elit értelmiségi körökben azóta is utálják.
Csakhogy a plázákban drága az üzlet, ezért aztán a könyvárak nagy része ezek fenntartására megy el, akinek meg nincs költséges offline lerakata, az tud engedni, és még mindig bőven nyereséges marad (a szerzőknek és a kiadóknak juttatott összeg pedig változatlan marad). Eddig teljesen világos, nem?
Matyi Dezső, aki régen tudott jó üzletet csinálni, most mintha elfelejtette volna, hogy is működik ez. Ezért aztán elkezdett olyan butaságokat mondani, hogy nincs fantázia az online piacban, és jól törvényt kell hozatni, hogy ez tényleg így is legyen. Igazán szép, posztszocialista megoldás volna kvázi-hatósági jogkörrel felruházni a piaci szereplők egyik érdekvédelmi szervezetét, aki aztán kigolyózhatná az ellenszenves versenytársakat.
Mert nyilván nem arról van szó, hogy az Alexandra meg a Libri meg akarja védeni szegény kis, független könyvesboltokat, hát persze. Meg nem is arról, hogy majd így könnyeb lesz kiadni az amúgy nem fogyó réteg-műveket. Meg hogy a kötelezően drága könyvtől majd felpörög a piac, és mindenkinek vásárolni támad kedve. Hát naná.
Mekkora halom pofátlan hazugságot lehet még előadni anélkül, hogy odarohannának a magyarok nyilai, és jól körbezáptojásolnák a tisztelt magyar könyvkereskedői gittegyletet?
Gondoljunk már bele, basszus.
Ha egy könyvet a kiadó X-ért ad, a Libri bolt 3X-ért, az internetes kereskedő 2X-ért, és mint mondtam, a kiadó által bevett X forint független attól, hogy a könyvet hol adták el, akkor vajon miért járna rosszabbul a kiadó az olcsó könyvvel? Legfeljebb jobban jár, hiszen 2X-ért esetleg olyan is megveszi, aki 3X-ért már nem. Legyen szó rétegkönyvről vagy bestsellerről.
Aki meg rétegkönyveket vásárol, az meg fogja találni a specializált boltokban vagy az interneten is - nem kell tehát emiatt félni a rétegkönyvek megszűnésétől. Nem ettől fognak csődbe menni a kiadók. Marhaság továbbá attól félni, hogy a szabadverseny majd kicsinálja a kulturális értékeket. Általában sem szokta, egyrészt, sőt, például a legkiválóbb zeneműkiadók mind piaci alapon működnek (a zenepiac problémáiról lásd egyébként Lebrecht vonatkozó alapvetését, nem ide tartozik), másrészt ha minden egyformán drága lesz, akkor ugyan miért venne az egyszeri vásárló igényes kultúrát a ponyva helyett?
Nyilván a nagy forgalmat hozó friss sikerkönyvek piacáért megy a küzdelem - de a törvénykezésbe való beledisznólkodás nem szabályos lépés. Ha mégis sikerül átpaszírozni ezt a jogszabályt, akkor irány az Alkotmánybíróság. Sok minden belefér a szabad szerződésbe, amihez a könyvterjesztőknek joguk van, a szabad szerződés törvényi szabályainak átírása viszont nem.
Hogy valami pozitív javaslatom is legyen a végére: teljesen nyilvánvaló, hogy az offline könyvesboltoknak a szolgáltatásokkal kell versenyezniük, nem csak az árakkal. Szakértő, a törzsvevőket ismerő eladók, akik tudnak segíteni, valamint nem keverik Egely György műveit a természettudományos szakkönyvek és tankönyvek közé, az online választékkal összemérhető offline bolti választék értelmesen elrendezve, kellemes környezet, nem olyan nagy titkok ezek.
Ha meg még így sem megy, nos, akkor lehet, hogy újra fel kell ismerni a kor szavát, és kivonulni a drága plázákból, és egy kicsit olcsóbb területen próbálkozni. Legalább nem kell plázába mennem egy nyomorult könyvesbolt miatt, ugye.