Meg a kutya, természetesen. Tudták, hogy Jerome K. Jerome nevében a K. betű a Klapka rövidítése, noha semmi közük nem volt a magyarokhoz, csupán a tábornok iránti tisztelet motiválta a névadást? És tudták, hogy Béla Fleck, a kiváló bendzsós sem magyar, keresztnevét azonban Bartók Béla tiszteletére kapta? Országimázs. De ez csak kitérő.
A főcsapás: harmadik erő készülődik a Parlamentbe. Schiffer András már kifejtette politikai elveiket, liberális demokráciát akarnak csinálni kapitalizmus nélkül, erre egyébként még nem volt példa a történelemben, valamint természetesen rendszerkritikát, mintha nem épp az antikapitalizmussal tarolna minden, alsó-közepesnél egy kicsit is jelentősebb politikai erő, meg félnek az ún. túlzott neoliberalizmustól, túlzott neoliberalizmus egyébként, ha nem jár mindenkinek állampolgári jogon alapjövedelem, ja és természetesen radikális demokrata alternatívát óhajtanak kínálni, hiszen az SZDSZ és a Fidesz is a globális kapitalizmus apologétája (bár azok volnának). Aha, hát pont ez kell nekünk.
Az igazán vérlázító és elgondolkodtató azonban az, hogy ezt a sok butaságot úgy adják elő, mintha újdonság volna, és mintha ők volnának a tiszták, akik le tudják váltani a régi elitet, és életképes alternatívát tudnak kínálni.
Nézzük csak meg, kik is vettek részt a vitasorozatban, kik közül is kerül ki az új kezdeményezés körül állók többsége? A Védegylet, Schiffer, Elek István (ex-tanácsadó), György Péter (megélhetési esztéta), Bozóki András (exminiszter), Szalai Erzsébet (!), Bogár László (!!), Lovasi András (megélhetési hülye, az állami finanszírozású rockzene-program egyik szellemi atyja), Illés Zoltán (mérnökök szégyene), TGM (permanens forradalmár), Závecz Tibor (jól fizetett közvélemény-kutató, Csepeli György szerzőtársa), és így tovább.
Úgy néz ez ki, mintha valami új elit volna? Harmadik erő? Vagy sokkal inkább úgy néz ki, mint az első két erő lemorzsolódott, másodosztályú segédcsapatai? Azok, akik végig jelen voltak a hazai közéletben, többségük 1990 óta, de lemorzsolódtak, nem kellenek már, illetve érzik, hogy az SZDSZ végével a hagyományos balliberális értelmiségi pozícióknak vége, és a jó kis állami mócsingokból kevesebb fog jutni a fantom-studies tanszékekre?
Harmadik erő, vagy az eddigi elit egy részének önátmentő akciója, vagy legalábbis jövőbiztosítási kísérlete? Lehet választani, bár szerintem elég egyértelmű.
Van persze még rosszabb lehetőség is, amit Shenpen vetett fel: voltaképp még ennyire sincs szó szakadásról, pusztán az történik, hogy a hagyományos, javarészt balliberális elit (aki jellemzően a régi, kádárista antikapitalizmusból él) növeszt egy új csápot, hogy a korszerű antikapitalizmussal fogja meg a Fékon-ingre kevéssé vevő fiatalokat, hogy ne a szélsőjobb, illetve az ellenzék gyűjtse be őket.
Tényleg kell nekünk egy ilyen harmadik erő?