Carlos77
I 2008.01.07. 15:00
"Nápolyt látni és meghalni" - tartja a mondás. Mostanság biztosan többen érzik ugyanezt élesben, szinte belehalnak az ottlétbe. Az utcán méteres kupacokban állnak a 2 hete el nem szállított szeméthalmok, a karácsonyi nagy zabálás és tobzódás után Nápoly egy hatalmas szeméttelep képét kezdi mutatni.

Közel 100.000 tonna hulladék hever az utcán, amit lángoló konténerek tarkítanak, és a túlterhelt tűzoltók oltanak. A hulladék egyik égésterméke a rendkívül mérgező és erősen rákkeltő dioxin is lehet. Növekszik az egészségügyi kockázat. Tífusz, kolera és hepatitisz-veszély fenyeget, a sok szerves háztartási hulladék bomlása miatt elviselhetetlen a bűz. Mindez egy 3.1 milliós nagyvárosban EU déli részén.
A Nápolyt körülvevő Campania tartomány szeméttelepei már évekkel ezelőtt megteltek, de újabb lerakóhelyek létesítéséhez a helybéli emberek nem járulnak hozzá. Közel tíz éve zárta be kapuit Contrada Pisani szeméttelepe Nápoly nyugati elővárosában, Pianurában. Most ennek a kapujában vannak zavargások, a helyi lakosoknak elegük van és nem engedik a telep kinyitását, még ebben a vészhelyzetnek mondott időszakban sem.
Mindez csak a májusi eset megismétlődése, amikor a camorra, azaz a helyi bűnszervezetek által kezelt telepek nem vették át a hulladékot, hogy utána extraprofithoz jussanak a sürgősségi elszállításból, ezért egyszerűen minden hulladék az utcán maradt, a turistaszezon kellős közepén. A nápolyi szemét évek óta milliárdos üzlet a bűnszervezeteknek a drog mellett, amely ellen eddig egy olasz kormány sem tudott (vagy akart) fellépni. Alfonso Pecoraro Scanio környezetvédelmi miniszter szerint a camorra felelős a válságért. A gyújtogatások mögött szerinte ők állnak, akik az illegális szemét felszámolása révén nagy nyereségre tesznek szert.
A térségben közel 2 milliárd eurót fordítottak a problémára az elmúlt években, de tényleges megoldás nem történt. A támogatások elfolytak, de a feldolgozó üzemek nem valósultak meg.
Egyesek már Silvio Berlusconi volt miniszterelnök körül tömörülő jobbközép ellenzéki szövetség hasznát látják, Campania régió elnökének, Antonio Bassolinónak a lemondását követelik, mert szerinte nem képes megoldást találni a kialakult válságra.
Nápoly és a környező Campania tartomány szemét gondjai miatt 2007 júniusában már az Európai Unió is jogi lépéseket tett. Ennek ellenére a helyzet csak tovább romlott az év során. Vajon Brüsszel meddig képes eljutni, milyen megoldást fognak találni a bürokraták?
"Az ország immár nem tudja megoldani a Campaniában fennálló robbanásveszélyes helyzetet" mondta Ermete Realacci, az olasz parlament környezetvédelmi bizottságának elnöke a brit BBC-nek nyilatkozva. Realacci felszólította a hatóságokat, hogy találjanak megfelelő helyszínt az újabb lerakóhoz, a helyi lakosságot pedig ösztönözte arra, hogy tegyenek többet a szelektív gyűjtés megvalósításáért."
Időközben a helyi hatóságok hét Campania tartománybeli ideiglenes lerakó gödröt jelöltek ki, amelyek közül már ötbe elszállítják a hulladékot, azonban a tüntetők folyamatosan gátolják a szállítást.
Vajon mi oka lehet, hogy ide fajult a helyzet? Az olasz mentalitás, bagatellizálás, életélvezet, korrupció, felelőtlenség? Szerintem ez a válság egy tünet, és egyre több lesz…
Kényelmes világunkban élünk és elfeledjük azt, hogy következmények mindig vannak. Nyomot hagyunk a világban és az ilyen válságos időkben a felszínre tör. Jelenlegi életmódunk többszörösen deficites itt Európában. Az Ökológiai lábnyom sokat vitatott mérő szám, de valamit mégis megmutat (az ÖL, és 2 perces kiszámítása).
Segítségével megtudható hozzávetőlegesen, ki mekkora nyomot hagy életműködése során, mivel egy adott terület csak korlátozott mennyiségű nyersanyagot képes produkálni és csak korlátozott mennyiségű szennyezést képes elviselni.
Pont ez a válság alakult ki most Nápolyban is, a koncentrált fogyasztás és termelés, a szeméttelepek telítődése, párosulva egy évtizedes hatalmi harccal és rövidlátással, haszonszerzésel, felelőtlenséggel és mérhetetlen pazarlással. Ez a mentalitás - és szemléletmód - nemcsak az olaszok problémája, hasonlatos a szőnyeg alá söpréshez. Ami általános postmodern szemléleti defektus. Ha nem látom nem fáj... vagy szállítsuk el, csak ne hozzánk, égessék el csak ne nálunk, valaki csináljon valamit, bármit csak ne én. Ezt használta ki a maffia és vitte az északiak szemetét délre a déliek szemetét északra, csiki-csuki játékot játszva a támogatások és dijak felhasználásából. És a telepek szépen megteltek a kevés feldolgozó üzem képtelen akkor működni, ha nincs megfelelő tudatos szelektív gyűjtés a háztartásokban. Az nem hulladék-kezelés, hogy ásunk még több gödröt.

De mi a helyzet nálunk? Most múlt el vízkereszt, lassan majd esnek ki az ablakon a fenyőfák. Pont az utcára, mert mi sem vagyunk mások, elkényelmesedtünk. Vajon milyen következményekkel maradna az utcán a mi szemetünk, ha nem szállítanák el? Ki fizet rendszeresen szemétdíjat? Hivatalosan, nem zsebbe? Nekünk is van szemét-maffiánk, a volt szőkítők, kicsiben szintén utaztatják a hulladékainkat, vagy hozzák ide a német szemetet, aminek csak a felét vitték vissza eddig. De lehet, hogy áttételesen kaptunk mi is egy kis nápolyi szeletet (szemetet).
Ki tudja hova kerül az általa megtermelt hulladék, a sok utaztatás közben hol esik le végleg a földre? Vagy hogy működnek nálunk a feldolgozó üzemek? Mennyire elterjedt a szelektív hulladékgyűjtés? Mennyire nevelés és mentalitás kérdése a hulladék kezelés? Utána fogok nézni ezeknek, illetve várom a véleményeteket, fejleményeket, kiutat Nápolyból...

Pár infó Nápolyról, néhány forrás: hirkereső, mtv, index, origo. Nápoly