Előzmény: Átigazolók és otthonmaradók. A pártok szavazótáborainak változásai 2006-2009
Hétfőn azt a szerény javaslatot tettem az SZDSZ-nek, hogy csomagoljanak össze és hagyják abba. Legyen vége, oszoljanak stb. A gondolat, úgy látszik, nem csak az én fejemben fordult meg, hiszen Merker Dávid hétfőn, az Új Generáció elnöksége pedig kedden lemondott. (Innen is üdvözlöm őket, jól döntöttek!) Hogy az SZDSZ politikusai eddig hová tűntek-tűnnek, azt tudjuk. De hová tűnt a párt szavazótábora?
A Konzervatórium.hu-n közölt elemzés többek között erre is rávilágít. Eszerint az SZDSZ 2006-os szavazótáborából (340-350 ezer ember) az akkori támogatók majd' fele, kb. 150 ezer ember választotta most a liberálisok helyett az MSZP-t. A szocialisták által elcsábított liberális szavazók így annyian voltak (5,1%), hogy önmagukban be tudtak volna juttatni bármilyen pártot az EP-be.
Ha minden, 2006-ban az SZDSZ-re szavazó állampolgár az alacsonyabb részvétellel zajló június 7-i választáson is az SZDSZ-t választja, azzal több, mint 11%-os eredményt érhetett volna el a párt. Ehelyett a 2006-os SZDSZ-szavazók szétszóródtak: 5,1% MSZP, 2,2% SZDSZ és 2,1% LMP-HP és 1,9% MDF-szavazó lett belőlük.
Vagyis nem az LMP és nem az MDF vitte el a legtöbb szavazót tőlük, hanem a volt koalíciós partner. Hogy ennek mik lehetnek az okai? A párt hitelvesztése éppúgy, mint az, hogy a szocialisták a Gyurcsány-érában egyre "liberálisabbá", és így az SZDSZ egykori támogatói számára egyre vállalhatóbbá lettek. És ne feledkezzünk meg a Jobbikkal riogató kampányukról sem, ami a legnagyobb öngólnak bizonyult. Hiszen akivel tényleg sikerült elhitetni, hogy félni kell a Jobbiktól, az inkább a kormányzó, és az EP-be is biztosan bejutó MSZP-t választotta. Mindezek alapján az SZDSZ maradványai számára a leglogikusabb lépés a szocialistákkal indulni közös listán 2010-ben - és ha jól sejtem, Kóka János terve is valami hasonló lehet.
De nézzük tovább!
Az LMP-HP szinte egyedül a Szabad Demokratákból építette fel saját bázisát - hiába ellenkezik tehát az LMP-s Szabó Tímea a "liberális párt" megnevezés ellen: nem csak a közvélemény, hanem saját szavazóik is annak tartják az LMP-t. Ez önmagában nem baj, csak nem kell tagadni. És azon se lepődjünk meg, ha - bármennyire akarja ezt is megelőzni az LMP - a mostanában dezertáló, sokadvonalbeli, kevésbé ismert liberálisok egy része náluk kötne ki.
A Magyar Demokrata Fórum pedig, miközben saját 2006-os támogatóinak nagy részét elveszítette, Bokros Lajossal teljesen új bázist épített fel. 5% feletti eredményét pedig majdnem 2%-nyi SZDSZ-szavazó elhódításával tudta elérni. Nem csoda, hogy a hírek arról szólnak, hogy próbálják lehalászni a felbomló SZDSZ vidéki szervezeteit is. Szükségük is van rá, hiszen az MDF szervezetei sincsenek sokkal jobb állapotban, amikor megyei elnökök sorra lépnek ki a "konzervatív" pártból is...
Mindezek alapján elmondható, hogy tényleg lehet más az SZDSZ: akár háromféle is. Három másik párt kínál hasonló portékát, és úgy tűnik, sikerrel. Ezt úgy hívják: piaci verseny. Hát nem ez az, amit annyira akartak mindig is az SZDSZ-ben?
/Kép: NÉGYmadár/