Caracalla
I 2009.03.04. 08:03
A tatárszentgyörgyi gyújtogatás és kettős gyilkosság kapcsán le kell szögezni pár alapvető dolgot.
Semmilyen mentség, kifogás nem fogadható el az emberélet elvételére (leszámítva a jogos védelmet, de ez jelen helyzetben nem merülhet fel). Különösen semmivel nem magyarázható egy öt éves gyermek életének elvétele. A magyar államnak és a magyar jogszabályoknak nem szabad különbséget tenniük a tekintetben, hogy az áldozat vagy az elkövető roma volt-e egy-egy esetben (és a Konzervatórium sem tesz e tekintetben különbséget, és mindenkit ennek követésére buzdít).
Számtalan spekuláció látott napvilágot, hogy kik és miért követhették el ezt a szörnyűséges bűntettet. A Népszabadság név nélküli forrásra hivatkozva felvetette a külföldiek által, destabilizáló szándékkal történő elkövetést is.
Akárhogy is, egy cselekménysorozatnak tűnik a dolog, amely már négy ember halálával és négy ember megsérülésével járt.
Felmerült a rasszista indíttatásből való elkövetés is, amelyet egyelőre bizonyítékok nem támasztanak alá. Ennek ellenére már maga a gondolat is szörnyű: random emberek személyes okok nélkül, pusztán valamiféle elmebajos meggyőződésből véletlenszerűen kiválasztott más emberekkel végeznek. Ép ésszel felfoghatatlan. Mint ahogy erre nem is volt példa - a korábban szintén rasszista bűncselekménynek kikiáltott pécsi kézigránátos támadás gyanított elkövetőiről is azt idézi a Népszabadság, az etnikai hovatartozásuk megnevezése nélkül, hogy:
"Képtelenség - mondja újra az eladónő. - Itt mindenki úgy tekintett Jánosra, hogy ő lehet a cigányság példaképe."
Mortimer-ügy 2.0?
Azóta egy második ház is kigyulladt Tatárszentgyörgyön - ami a Népszabadság szerint február 28-án még (rendőrségi források és szemtanúk szerint) Molotov-koktélos támadás, egy nappal később már hősugárzó miatti baleset. (Mellékszál: megdöbbentő, hogy a régebbi cikknél még egy figyelmeztetés sincs, hogy esetleg nem pontos az infó. Van még mit faragni az online szerkesztésen. Ugyanakkor a Népszabadság azzal, hogy felteszi a printben megjelenő cikkeket online, a legkomolyabb és legszínvonalasabb online napi újsággá vált). Mondjuk azért az is szép, hogy egyesek nemlétező támadókat, sőt egy egész terepjárót látnak - ez a kifosztott kisnyugdíjasok által az elvitt pénzhez hozzáadott +1 nagyságrend esete, erősen feltupírozva. Különösen ijesztő, hogy a lakosság a rendőri rádióforgalmazást figyelve bármikor a helyszínen terem, és (szintén Népszabadság idézet)
"Több család azonnal autóba ugrott és csikorgó kerekekkel elindult az állítólagos újabb támadás helyszíne felé. A hirtelen feltámadt lincshangulatnak végül a rendőrök vetettek véget azzal, hogy tisztázták: nem történt újabb Molotov-koktélos támadás, és a feltartóztatott terepjáró utasai helyi vadászok voltak, akiknek (elszámoltatták őket) semmi közük a tűzesethez. Jakabszállásra tartottak egy esküvőre."
Ha nincsenek ott a rendőrök, akkor jó eséllyel két halott vadászunk lenne.
És hát nem kerülhető meg a kérdés: mit tesz a kormány az állampolgárok védelme és az ország jó hírének a megőrzése érdekében. Hát, sok mindent, például igyekszik elérni, hogy gumibottal kenethesse el azok száját, akik neki nem tetsző mondatokat mondanak.
Megmagyarázom: azzal, hogy a miniszterelnök, a rendészeti miniszter és a külügyminiszter nem áll ki, hogy elmagyarázza minden létező fórumon, hogy a nyomozás folyik, egyelőre nincsenek rasszizmusra, fasizmusra és nácikra utaló nyomok, az elkövetők és az indítékok még nem ismertek, továbbá korábban cigányok sérelmére elkövetett bűncselekményeknél már többször felsültek az antifasiszták, korai még a következtetések levonása, gyakorlatilag táptalajt adnak a külföldi kritikák alá, aminek például ilyen cikkek lesznek a következményei.
Persze ennek nyomán lehet arra hivatkozni, hogy úgymond a külföld azt követeli, hogy korlátozzuk a szólásszabadságot. A miniszterelnök és hű kormánya mindig lelkesen támad az Alkotmányra, az Elnökre és az Alkotmánybíróságra. Ami semmit nem fog megoldani.
De tesznek persze mást is. Mert ha kicsit visszamegyünk a tatárszentgyörgyi kettős gyilkosságra, akkor bizony jelentős rendőri inkompetenciával szembesülünk - amint a móri helyszínnél is először a főrendőrők szemrevételezéseinek nyomaitól kellett megtisztítani a helyszínt, nem is lett használható nyom - amit jelentős részben a rendőrség politikai írányításának rovunk fel. Szintén a Népszabadságban jelent meg egy hosszabb tanulmány a rendőrség helyzetéről, amely szerint:
"A rendőrség mindig is szenvedett attól, hogy sem a közvélemény, sem a politika nem becsülte meg speciális ismereteit. Miközben a rendőrök ezen keseregtek, nem vették észre, hogy hivatásuk alacsony rangjának legfőbb oka az a merev hierarchia, amelyik azt sugallja, hogy a tudás mércéje a piramis csúcsához közeli beosztás. Ezért gondolhatták hiányos műveltségű és tudatlanságukban mérhetetlenül arrogáns miniszteri tanácsadók, hogy dilettáns ötleteikből azonnali döntések születhetnek, akiknek pedig ez nem tetszik: le is út, fel is út. El is mentek sokan a legjobbak közül. Ők ma nagyon hiányoznak, pótlásukhoz egy évtized sem lesz elegendő.
A hierarchiának azonban van egy jó tulajdonsága, állandóságot sugall, biztonságot, kiszámíthatóságot nyújt. Ezért nemesedhetett mesebeli legendává Boross Péter és Pintér Sándor minisztersége. A belügyminisztériumi szerkezet felszámolásával ez az egyetlen előny is elveszett. Igazi ámokfutás kezdődött, reformnak nevezett szervezeti intézkedésekkel, amelyeket alapos előkészítés helyett órák alatt rögtönöztek, és elmaradt döntésekkel, amelyeken éveken át töprengtek, noha percek alatt meghozhatóak lettek volna."
A fentiben csak két dolog új: ahol megjelent és akik mondják. Régóta lehetett tudni, hogy nem lesz jó hatása az állomány tapasztaltabb része kényszernyugdíjazásának, mint ahogy a Belügyminisztérium szétverésének sem, mint ahogy a rendészeti terület élére előbb két elméleti jogtudós, majd Draskovics 'Multitool' Tibor kinevezését is nehéz volt a szkepszisen kívül más hozzáállással szemlélni.
Ellenben a külpolitikának belpolitikai célokra való szokásos felhasználása lehetővé teszi, hogy az egyetlen megmaradt gumicsontjukat, az antifasizmust elővegyék a szekrényből. Kit érdekel a gazdasági válság, hiszen itt fasizmus van.
Költői a kérdés: kihez hű Gyurcsány Ferenc: az országhoz és az állampolgáraihoz, vagy a saját politikai karrierjéhez, az SZDSZ-hez és az antifasiszta lobbihoz, valamint Tamás Gáspár Miklóshoz?
Mert a cigány és nem cigány állampolgárok és az ország érdeke azt kívánja, hogy mielőbb találják meg a gyilkosokat, amennyire lehet, védjék meg Magyarországot a nemzetközi közvélemény előtt, és szigorúan lépjenek fel minden jövőbeni atrocitás ellen, függetlenül az áldozat és az elkövető nemi, vallási, szexuális és etnikai, stb. identitásától.
Az antifasizmus és a balliberálisok érdeke azt kívánja, hogy a szólásszabadságot korlátozzák, az elkövetők soha ne legyenek meg, és vissza lehessen söpörni mindent a szőnyeg alá, ami a veszprémi gyilkossággal előkerült onnan. Minden mehessen tovább változatlanul.
Vagy legalább el lehessen mondani, hogy a kormány mindent megtesz, csak az Elnök, az Alkotmánybíróság - és persze a Fidesz - fasiszta.
Végül, egy gondolat Sólyom Lászlótól - a szintén a Népszabadságban megjelent - interjújából:
"Sokan úgy vélik, hogy a féktelen szólásszabadság az egyik gátja a terjedő erőszakosság megfékezésének.
- Nem így van. A szólásszabadságnak ugyanis jelentős és pontos korlátai vannak a magyar jogban, éppen annak megakadályozására, hogy a szólásszabadsággal való viszszaélés erőszakhoz vezessen. Az erőszak érzelmi előkészítése büntetendő. Jogszabály van, az alkalmazás a probléma. Miért nem született az elmúlt tíz évben egyetlen elmarasztaló ítélet sem? Miért egy olyan - ennél sokkal enyhébb esetekre vonatkozó - büntető tényállás hiányát hozzák mindig elő, egy közösség általában vett megsértését, amilyen a világon sehol sincs? Az Alkotmánybíróság sem gördít akadályt az elé, hogy el lehessen ítélni azokat, akik mást etnikai alapon emberi méltóságában megsértenek. Bőven van lehetőség arra, hogy a jog megtorolja az emberi méltóság megsértését és a diszkriminációt."
Mindenki eldöntheti, kivel ért egyet. Még. A gyűlöletgondolattörvény elfogadásáig.
(Fotó: index)
Kapcsolódó írások:
Cigányútra tévedtünk
Az értelmiségi diskurzus nyomora
"Valódi rendszerváltás" a szélsőjobboldalon - avagy a Jobbik a politikában