Benei Péter, Balogh Ákos Gergely, Megadja Gábor, Navracsics Tibor
Tegnap tartottuk a Konzílium kerekasztal első ülését, melynek a Nemzeti Blogcsúcs nevet adtuk. A Konzílium a Kommentár, a Reakció, a Konzervatórium és a Jobbklikk közös beszélgetés-sorozatának indul, a tegnapit pedig ennek egy amolyan kis bemutatkozó-estjének szántuk. A Reakció képviseletében Balogh Ákos Gergely, a Konzervatóriumtól Megadja Gábor (és Benei Péter, mint moderátor), a Jobbklikktől pedig Navracsics Tibor vett részt a beszélgetésen.
Mivel blogcsúcsról volt szó, a Kommentár ebből a körből kimaradt, de legközelebb velük folytatjuk!
Nem tudtuk igazán, hány érdeklődőre számíthatunk: végül a kibérelt terem kicsinek bizonyult, az ajtó előtt is ültek jópáran. Bár elfogult vagyok, de szerintem értékelésként leírhatom, hogy remek hangulatú, jó beszélgetés volt. Fontos kérdésekről esett szó. Mivel valódi beszélgetést akartunk, melyben a közöség is részt vehet, azt találtuk ki, hogy a közönség kétféleképpen is kérdezhet: élőszóban, mikrofonba, illetve kis papírokra felírva a kérdéseket.
A rövid bemutatkozás után sorra kerültek a Jobbklikk, a Kozervatórium és a Reakció által előre feltett kérdések - hogy mi milyen sorrendben volt, arra pontosan nem emlékszem, csak pár dolgot elevenítenék fel. A résztvevők úgy vélték, természetesen létezhet vallás nélkül is konzrvativizmus, ám vallásellenes konzervativizmus: nem. Egyetértés alakult ki akörül is, hogy az egyházak nem hogy veszélyt nem jelentenek a társadalomra, hanem inkább az egyházak erősítésére volna szükség. A konzervativizmus szkepticizmusa és tekintélytisztelete kapcsán felmerült, hogy a kettő mennyire összeegyeztethető: Navracsics úgy vélte, a tekintély folytonos megkérdőjelezése eleve feltétele anak, hogy a tekintély saját magát, mint a próbákat kiálló, valódi tekintélyt megmutathassa. Megadja Gábor szerint pedig a konzervativizmus szkepticizmusa elsősorban a racionalizmust tekinti céltáblájának, nem pedig a tekintélyt.
Volt szó még a Kádár-rendszerről és a hagyományról: Navracsics Tibor az underground együtteseket emelte ki, mint a Kádár-rendszerből származó fontos és jó dolgokat, míg Balogh Ákos Gergely a Graphisoftot említette. Megadja Gábor úgy vélte, a Kádár-rendszernek pozitív hagyománya nincs: ami annak tűnik, az a rendszer előttről maradt meg. Ugyanakkor eldöntetlen - eldönthetetlen? - kérdésként az is felmerült, hogy vajon mindezek mennyire inkább a Kádár-rendszer ellenében, ellenére jöttek létre...
Nem akarok mindent felsorolni, hiszen részletes beszámolók is lesznek, illetve a beszélgetés anyaga is meghallgatható lesz. Szóba került még a Fidesz politikája és a határon túliak kettős állampolgárságának ügye, a konzervativizmus és a konzervatív gazdaságpolitika kérdése, a magyar konzervativizmus hagyománya (Dessewffy Aurél, Kemény Zsigmond, Széchenyi, Bethlen István nevei kerültek elő pozitív példaként), és még sok minden más.
Nagyon köszönjük minden érdeklődőnek, résztvevőnek, szervezőnek, támogatónak, újságírónak, bloggernek, olvasónak és hozzászólónak: lesz folytatás! Addig is itt van pár kép, illetve ajánljuk olvasásra az inforádió beszámolóját. És persze mi is írunk még a Blogcsúcsról. Megadja Gábor reflexiói itt olvashatók.