Antidemokratikus eszközökkel a demokráciáért és jogellenes eszközökkel a jogállamiságért. Ezt így nem. Tegnapelőtt tüntetők foglalták el a Fidesz székházának udvarát, ezzel így fejezve ki tiltakozásukat az alkotmány negyedik módosítása ellen.
Szolomayer Balázs írása
A civilek a szombati millás megmozdulás jelszavát skandálták: „az alkotmány nem játék”. Több olyan szereplő is megjelent a „tömegben”, mint Rózsa Milán, aki az Leszbikusok, Melegek, Biszexuálisok és Transzneműek civil szervezet nevében szólalt már fel Milla-tüntetésen vagy Turai Eszter, akit a Humán Platform és a Haha aktivistájaként ismerhetünk. Vagyis a civilekről igazából megint kiderült, hogy nem civilek, meg az is, hogy egy szervezett demonstrációról van szó, nem pedig valami spontán megmozdulásról. Mivel ezen szervezetek is részt vesznek a szombati millás demonstráción, így azt hiszem, a függetlenségről is ennyit, nem hiszem, hogy külön ki kellene arra térni, hogy a Milla melyik politikus, illetve melyik ma alakuló politikai párthoz köthető. Bizony, Bajnai Gordonhoz és az Együtt 2014-hez.
De a visszássága nem is ez a történetnek. Közhely manapság, hogy aki civil az általában ballib és aki független az minden esetben ballib. Ugyanis arról van szó, hogy gyakorlatilag ezek a fiatalok antidemokratikus eszközökkel harcolnak a demokráciáért és jogellenes eszközökkel a jogállamiságért. Lehet éppenséggel szeretni, meg nem szeretni a Fideszt. De mégis, bármilyen civil szervezettel szemben, képviselőit egy demokratikus választáson választották meg. Sőt, a régi alkotmány alapján jutottak a kétharmados többség birtokába, ezzel szemben a civilek marginális csoportosulásokat képviselnek, bár még ezt is tagadják.
Egyes esetekben egyet is lehet érteni a követeléseikkel – gondolok itt a gyűlöletbeszéd elleni törvényre – de akkor sem tud az ember konzervatívként odaállni melléjük, mert egy konzervatív nem fog részt venni egy magántulajdon elleni támadásban. Láthatóan nehezen tudott mit kezdeni a helyzettel Bajnai Gordon is: a Haza és Haladás kijelentette, hogy semmi köze sincs a rendezvényhez. Vagyis nem vállalt közösséget vele. Nem csoda, hisz a nyugodt, higgadt és szakmai politizálással nem nagyon fér össze az, ami tegnap zajlott. Nem így a Párbeszéd Magyarországért, mely egyértelműen támogatásáról biztosította a tüntetőket. Tőlük mondjuk ez nem meglepő, hisz köreikben nagy hagyománya van az ide-oda láncolgatásnak. Hogy ez mennyire egy őszinte tiltakozási forma és mennyire nyílt provokáció, szerintem ezt mindenki döntse el maga.
De. A nyílt provokációra gyakran rossz választ ad a jobboldal is. Érthető, hogy egy rendpárti jobboldali párt nem mutathat gyengeséget, ugyanakkor az eszközöket jobban is megválogathatná. Ugyanis egy tüntetésre – kiváltképp, ha jogellenes – a legritkább esetben helyes reakció egy ellentüntetés. Ebben a Békemenet felelőssége óriási. Mert a tüntetők száma az ATV becslése alapján 100-150 fős volt, kérdéses mi értelme van odaszervezni a Békemenetet. Inkább ügybuzgóságnak hat az ilyesmi, mintsem logikus lépésnek, hisz hasonló helyzettel van dolgunk, mint a Haha-s megmozdulásokkal kapcsolatban, ahol több újságíró ugrabugrált a diákok körül, mint ahányan azok voltak. Különösen felelőtlen odaszervezni ellentüntetőket vezető nélkül. Mert abból olyan szituációk tudnak kialakulni, amit épp a provokátorok szeretnének. Mindent megtesznek, hogy rendőrök vigyék el őket, hogy az ellentüntetők homofób és rasszista megjegyzéseket tegyenek rájuk. Ezt mindenképp ajánlatos lenne elkerülni.
Kövesd a Konzervatóriumot a Facebookon is!