dobray
I 2010.05.13. 14:08
Elárulta elveit a Jobbik, mondhatnám, ha radikálisan szeretnék fogalmazni, hiszen lepaktált az MSZP-vel. A nagy dilemma, hogy miként is viselkedjen az előző húsz évet elutasító párt a parlamentben, élesben mutatkozik most meg. A mindenáron-radikalizmus parlamentalizálódásának lehetünk tanúi, kérdés, hogy ezt mennyire veszi be a jobbikos szavazótábor gyomra. Hiszen a Jobbik egyezkedett az előző húsz, sőt nem csak az előző húsz, hanem az előző hatvan év örököseivel, politikusbűnözőivel. A Jobbik talán retorikában is egyre mérsékeltebben lesz radikális, és már finom elhatárolódások vannak, ami miatt a Kurucinfó Balczót fideszesedéssel vádolja.
Mert hát, ugye, most már nem lehet akármilyen áron képviselni az Ügyet. Aki a parlamentben ül, annak igazodnia kell a parlament működésének szabályaihoz. Ezek nem a demokrácia valamiféle elvont szabályai csupán, amit retorikai szinten védelmez az MSZP, hanem például a parlament napi működésének szabályai. Egyrészt a házszabály, másrészt egyfajta etikett, harmadrészt szokásjog. És itt a bibi: az előző húsz év szokásjoga. Az ehhez való kényszerű alkalmazkodás azért erősen rombolja az előző húsz teljes elutasítását és a mindenáron való változtatást ígérő Jobbikot.
Aztán ott vannak a napi kis alkuk és a kompromisszumok, azaz a felnőtt politizálás valósága. Mert ugye a politika többek közt a kényszerek és a mozgástér elfogadásáról, a gúzsba kötve táncolásról, alkudozásról, kompromisszumokról szól. Mert az sem igaz, hogy a Jobbik ellenzékből ugyanúgy szövegelhet, mint eddig, mert hát mint láttuk, azért az ellenzéknek is van min egyezkedni, bizottsági helyek, aztán majd sok másik poszt, mondhatnám például az ORTT-t, ha éppenséggel nem lenne bizonytalan az ORTT sorsa. (Persze az MSZP-ről is kiderült, hogy azért képes leülni tárgyalni a "rasszista" és "demokráciaellenes" Jobbikkal, pedig hű de elhatárolódtak korábban.) Kérdés, mennyire tudja majd ezeket a kompromisszumokat a Jobbik győzelemként eladni, és mennyire veszi be ezt a "fideszesedést" a jobbikosok gyomra.
Azt is kíváncsian várom, ezentúl hogyan vélekednek majd Antall József SZDSZ-szel kötött megállapodásáról a Jobbik háza tájékán, meg egyáltalán, a kormányzásáról, mert ha a Jobbik most ilyen alkura kényszerül az MSZP-vel, akkor talán megpróbálhatné beleélni magát Antall helyzetébe, hogy mekkora mozgástere volt 1990-ben...
Azt a cinikus és kisgyerekes hozzáállást persze nem osztom, hogy "a koncért" egyezkedtek az ellenzék egymást a politikai életből amúgy kizárni óhajtó pártjai, mert hát mint említettem, ezek az egyezkedések és alkuk a parlamenti élet normális részei valahol. Csak hát vicces, ahogy az egymásnak látványosan hátat fordító pártok végül a szemünk láttára fordulnak meg, fognak kezet kényszeredetten, és találnak valahogy modus vivendit.