Caracalla
I 2009.05.21. 17:37
Milyen következményei vannak egy gyenge kormányzónak, egy költségvetési kérdésekben eseti többséget összevadászni kényszerülő parlamentnek és a közteherviselés felrúgásának na meg az átlagosnál erősebb állami szakszervezeteknek? Hát nem kiegyensúlyozott pénzügyi helyzet, az biztos.
A magyar lakóság számára többnyire csak sorozatokból - meg esetleg a Szilícium-völgyhöz kapcsolódó szotrikból - ismert Kalifornia elég nagy bajban van - legalább is George Will szerint.
A statisztikák szerint 2006-ban a keresők felső 1%-a fizette be a jövedelmi adók 48%-át. Az üzleti költségek 20%-kal magasabbak a nemzeti átlagnál. Az egy főre jutó kormányzati kiadások az elmúlet közel hat évben - Arnold Schwarzenegger országlása alatt - 20%-kal emelkedtek (reálértéken). Az iskolákra meg lecsaptak a pedagógusszakszervezetek, ennek köszönhetően a pedagógusok átlagkeresete 25%-kal haladja meg az Egyesült Államok átlagát.
Többek között ezek alapján az intézkedések alapján mondta azt Will Kaliforniára, hogy az a liberalizmusnak (itthon szocializmusnak hívnánk, de az amerikaiak a magukat szocialistának nevezőket még ma is jobbára megköpködik) a laboratóriumává vált, amelyben ugyanakkor a fiskális konzervativizmust sikerül igazolni.
Így annyira nem meglepő, hogy a költségvetés - amely Will számítása szerint az 1990-es kiadási szintet csak az infláció és a népességnövekedés arányában emelve 15 milliárd dolláros többletet mutatna - 41 milliárd dolláros hiányt fog mutatni 2010 júniusára (idén júliusra 21.5 mrd. dollárra várják a hiányt).
Ezért aztán nem volt mit tenni, a lakossághoz fordultak, a demokrácia legfőbb bástyájához, hogy bizonyos adóemeléseket, valamint a jövőbeni lottónyertesektől való 5 mrd dolláros kölcsönt szavazzák meg. Az istenadta nép meg nem elutasította (sőt még el se mentek szavazni)? Így csak a megszorítások maradnak - vagy az államcsőd.
Kalifornia és Magyarország közötti minden hasonlóság csak a véletlen műve. Hiszen nekünk nem is szuperhős a miniszterelnökünk.
(A kaliforniai sztorira az Economist Lexington's notebook-ján keresztül találtam rá.)
Kapcsolódó írások:
"Amerika legveszélyesebb embere napjainkban..." - Roger Stone, az Ördög
Válság és politikai kiútkeresés az Egyesült Királyságban
A távozó elnök és öröksége