Egyszerű gyerek vagyok, már az óvodában is szalonna volt a jelem.
Az én szótáramban van olyan, hogy kapitalizmus, ami nagyjából azt jelenti, hogy az embereket nagyjából békén hagyják, ők meg többnyire iparkodnak, igyekeznek dolgozni, termelni, tanulni, vállalkozni, egyről a kettőre jutni.
Meg van olyan, hogy társadalom-mérnökösködés, amikor meg nem, és ez többnyire progresszív-balos dolog akkor is, amikor éppen pont nem az egyenlősdi a fő fókusza, hanem mondjuk a racionalizálás.
Az IMF-et az a Dominique Strauss-Kahn vezeti, aki a pályafutását a kommunista diákszövetségben kezdte, Lionel Jospin kb. Tervhivatalában folytatta, és aztán szépen végigette az egész balos étlapot. Egész életében valamilyen balos állami- vagy pártszervezetben dolgozott. A magánszektorban viszont soha nem dolgozott egy percet sem.
Lehet, hogy túlzottan leegyszerűsítem a dolgokat, de nyilvánvalóan nem lehet kapitalizmuspárti egy olyan ember által vezetett szervezet, aki egész életet a kapitalizmus kb. aláaknázásával töltötte, nem?
Akkor meg mit bonyolítjuk a dolgokat ilyen, nehezen definiálható, nehezen értelmezhető fogalmakkal, hogy neoliberális? Az IMF szvsz egy balos szervezet, csak nem annyira egyenlősdipárti-szociális-balos, hanem inkább a racionalista-technokrata-társadalommérnök-balos verzió. Ennyi. És nyilvánvalóan nem kapitalista.
Szerintem hagyjuk békén ezt a szót, hogy neolib, mert csak összezavarja a dolgokat. Nincsenek neolibek. Vannak kapitalizmuspártiak, akik hagyják iparkodni az embereket, meg vannak társadalommérnökök, akik nem. A Strauss-Kahn vezette IMF nyilvánvalóan az utóbbi: társadalommérnök, nem kapitalista.
Ne állítsunk fel további kategóriákat, mert csak elfedik a lényeget.
Kapcsolódó írásunk:
A modern jegybankok működéséről - Pénzügyi gyorstalpaló válság idején, IV. rész