"Kemény, ez a csapat kemény."
(Horn Gábor)
Véglegesítette a Fidesz az EP-listáját, a győztes túlzott magabiztosságával még jóval a kampány beindulása előtt.
Nézzük hát ezt a listát!
A listavezető neve bármilyen választásnál szimbolikus jelentőségű: a legnépszerűbb, legtekintélyesebb, legfelkészültebb, legkarizmatikusabb, legelismertebb politikusok szoktak az első helyre kerülni. Na, mindezek alapján vajon ki lett a Fidesz listavezetője?
Talán Gál Kinga, aki az év EP-képviselője megtisztelő címet is elnyerte 2008-ban? Nem, dehogy! Talán Járóka Lívia, az Európai Parlament első roma származású képviselője, csak úgy mellesleg az Európai Néppárt új arca, akiről 25 millió példányban készítettek DVD-t? Ugyan már!
Na de akkor ki lehet az, aki még náluk is többet tett le az asztalra, aki tehát a leginkább megérdemli a listavezetést? Hát persze, hogy a fantasztikus, rendkívül sokoldalú Schmitt Pál! Sport-vagy szállodavezetés diktatúrában vagy demokráciában, egyre megy - 1989 huszadik évfordulóján csodálatos üzenet ez egy rendszerváltó párttól! Sajnos a főpolgármesterség 2002-ben nem jött össze neki, de most mehet újra Brüsszelbe Strasbourgba. Hiszen hiteles és hozzáértő emberek kellenek Európába, ugye, építeni a bürokrácia zsarnokságát a demokratikus európai jövőt...
De ne ragadjunk le Schmitt Pálnál, nézzük, kik az új és ismert nevek még a listán! Gál Kingát beelőzte még Szájer József, majd ezután következnek a politikai elfekvő szürke markáns alakjai, Áder János, Surján László, és Deutsch Tamás. Rajtuk kívül még a sötét stúdióban való szörnyülködés mesterségét Bayer Zsolt oldalán a Hír TV-n kitanuló Hankiss Ágnes (Erdős Péter, a "gyűlölt popcézár" lánya, Hankiss Elemér egykori felesége) neve lehet még ismerős. (Akkor már legalább Schmidt Máriát is felrakhatták volna a következő járatra, segédkezni mondjuk a Terror Háza európai verziójánál...)
A lista összeállításánál tehát egyértelműen a belpolitikai (kampány) és a Fideszen belüli (erőviszony, pozícióharc) szempontok domináltak: a hozzáértés és az európai (el)ismertség másodlagos. Persze, lehetett volna még ennél is rosszabb a helyzet: a hír, hogy Szőcs Géza, mesterségére nézve költő (!) is Strasbourgban fogja képviselni Magyarországot, köszönhetően egy befutó helynek a Fidesz listáján, szerencsére kacsának bizonyult. Viszont rossz hír, hogy sajnos Pelcznét is itthon hagyják nekünk. Valamit valamiért.
A Fidesz listáján tehát bőven vannak szakértők, az európai parlamenti politizálásban hozzáértésükkel kitűnő képviselők - a párt közismerten szörnyű személyzeti politikájának köszönhetően azonban ismét háttérbe szorultak a kikopott, elhasználódott, semmirekellő, de legalább ismert arcok mögött. Deutsch Tamás miatt mi kérünk elnézést Brüsszeltől meg Strasbourgtól, tényleg. Új, dinamikus, fiatal arcokat a párt (vagyis vezetője) nem akar és mer felépíteni, nehogy később riválisokká emelkedjenek: maradnak tehát a teljesen veszélytelen "heréltek".
***
Azonban nem csak az EP-lista korai véglegesítésével, hanem Orbán Viktor terjedelmes programcikkével is megindította a kampányt a Fidesz. Orbán Erősebb magyar nemzet, erősebb befolyás címmel írt egy, a stílusa miatt a modorosblog témájául kívánkozó, végtelenül semmitmondó cikket - ha nem hallottak róla, tisztelt olvasók, ne csodálkozzanak, tényleg annyira érdektelen. Erősebb Európa, erősebb Magyarország, erősebb európai magyar érdekérvényesítés - kábé ezek a fő szlogenek.
Igen ám, de akkor mindehhez talán egy kicsit erősebb csapatra is szükség volna, nem?
A Fidesz európai parlamenti képviselőjelöltjeinek listája
1. Schmitt Pál
2. Szájer József
3. Gál Kinga
4. Áder János
5. Surján László
6. Deutsch Tamás
7. Járóka Lívia
8. Schöpflin György
9. Gyürk András
10. Őry Csaba
11. Glattfelder Béla
12. Kósa Ádám
13. Hankiss Ágnes
14. Győry Enikő
15. Bagó Zoltán
16. Hölvényi György
17. Szemerkényi Réka
18. Ékes József
19. Frivaldszky Gáspár
20. Hammerstein Judit
21. Gulyás Gergely
22. Tóth Edina
(Kép: mediaplayer.blog.hu , fidesz.hu )