smalladam
I 2008.09.25. 13:03
Nem az öntömjénezés vitt rá, hogy közkinccsé tegyem a Hírszerzőn publikált cikksorozatom újabb, a Budavári Palotáról szóló részét, hanem a kíváncsiság.
Adott a Budavári Palota, egykor Királyi Palota, a dualizmus kori (ha nem "a") magyar építészet és képzőművészet egyik csúcsteljesítménye, mely a világháborúban kiégett, és kifosztották.
A romos épületet a szocializmus idején évtizedekig tartó munkával hozták helyre. Ez az építkezés azonban legalább annyi kárt okozott, mint amennyit használt. Rengeteg ép részletet, szobrot, freskót, kápolnát elbontottak, megszűnt a Palota és környékének építészeti egysége. Az átépítést politikai okok és a korszellem is alapvetően befolyásolták.
Mára az épület lepusztult, felújítása sürgető. A teljes visszaalakítás az eredeti állapotra már lehetetlen, ugyanakkor részleteiben lehetséges, és ezzel érintett intézmények, szakemberek mindannyian számolnak, de Mezős Tamás KÖH-elnök szavai szerint "gyilkos vita" folyik arról, hogy mit és mennyire kellene visszaalakítani. Az ötletek közt szerepel a teljes homlokzat-rekonstrukció, a kupola lebontása és az új visszaépítése, a belső terek egy részének visszaállítása.
Szintén kérdés, hogy mi legyen az intézmény funkciója. Ma múzeumok és az Országos Széchényi Könyvtár működik a Palotában, de itt is több szempont szól a változtatás mellett: a múzeumok este bezárnak, és ekkor kihal a környék, az OSZK kinőtte már az épületét.
A tervek szerint hamarosan létrejön egy szakértői bizottság, mely közösen meghatározza, az újabb átépítés paramétereit. A beruházás várható költsége tízmilliárdokban mérhető és várhatóan évekig el fog tartani, mivel ennyi pénz egyelőre nincs. Medgyessy Péter miniszterelnöksége idején 2010-re teljes rekonstrukciót ígért, melyet szavai szerint az újjáépítést meghatározó értelmiségi vitának kell megelőznie.
Én most szeretném vitára bocsátani a kérdést. Mennyire épüljön vissza, és mi legyen a funkciója a Palotának és a szintén feltámadásra váró Szent György térnek? Vigyázat, a kérdés összetett! Aktuális építészeti trendek, a mai magyar gondolkodás múlt rendszerekhez való viszonya, turizmus, országimázs!