Tory
I 2008.08.27. 14:03
A magyar kormányzat minden szempontból pozitív adócsökkentést javasolt. Négy fő hasznos elemet lehet kiemelni az első és vázlatos tudósítások alapján. Az első pozitívum, hogy a munka-jövedelmeket érintő adókat veszi célba a javaslat:
Első lépésként 2009. január elsejétől a 18 százalékos személyi jövedelemadó-kulcs a mai 1,7 millió forint éves jövedelemről felmenne 2 millió forintra. A cégek pedig megszabadulnak a szolidaritási adónak becézett 4 százalékos különadótól. Cserébe viszont 18 százalékra emelkedne a jelenleg 16 százalékos társasági adókulcs.
Ezeket kell megcélozni, ha hosszú távon, piaci alapon szeretnénk növelni a foglalkoztatást. Márpedig más út nagyon nincs.
Másodszor, a kormányzati adócsökkentés a vállalkozásoknál megjelenő terheket csökkentené elsősorban:
Ugyancsak jövőre, de nem januárban, hanem áprilisban mérsékelné a kormány a munkáltatói tb-járulékot 5 százalékponttal, de csak úgy, hogy a havi 140 ezer forintos bruttó bérig lehet ezt igénybe venni, a havi 140 ezer forintos bruttó bér feletti keresetrészre a mai 29 százalékos tb-járulékot kellene fizetnie a cégnek a munkavállaló után.
Ugyan a bérből és fizetésből élő olvasók most egy kicsit meg fognak rugdosni, de ez nagyon nem butaság. Így az adócsökkentés nem rögtön és közvetlenül jelentkezik a makrokeresletben (és fokozza az inflációt), hanem közvetetten, jó eséllyel a munkahelyteremtésen keresztül jelenik meg, illetve javítja a magyar vállalkozások nemzetközi versenyképességét.
Azért is külön elismerésre méltó, mert nem a populista szempontokat követi (nem a munkavállaló járulékait csökkenti), hanem a munkaadó által fizetetteket.
Harmadik pozitív hatásként, a javaslat lehetőséget ad a Laffer hatás működésének – talán éppen a legújabb nemzetközi tapasztalatok alapján. Az elképzelés szerint, ahogy az adók mértéke csökken, úgy csökken az igény a különféle adóelkerülő hatások csökkentésére. Optimális esetben az adómérték csökkenése esetén még a jövedelem is emelkedhet:
...a miniszterelnök a fehéredéstől várja azt, hogy amennyivel csökkennek az adókulcsok, annyival növekedjenek az adóbevételek, részben a kisebb terhelés miatt javuló adómorál, részben adóigazgatási intézkedések hatására.
A Laffer hatásnak nagy irodalma és – különösen a dinamikus hatásoknak – számos híve van elsősorban az Egyesült Államokban, de Európában is - ahogy erről már volt szó itt. Talán még érdekesebb egy újabb empirikus tanulmány, ami az orosz adócsökkentés kifehérítő hatásáról szól. Gorodnyicsenkó és társai szerint a magyar kormány által várt hatások lehetségesek – és működtek is Oroszországban az egykulcsos adó bevezetésének idején:
…we find that large and significant changes in tax evasion following the flat tax reform are associated with changes in voluntary compliance and cannot be explained by changes in tax enforcement policies.
Végül, de nem utolsósorban a program pozitívuma a realizmus – nem vár semmilyen csodát. Számít az adócsökkentés kifehérítő hatásaira, de nem kockáztatja az ország stabilitását és hitelképességét. Az adócsökkentést lépésenként tervezi bevezetni, a soron következő lépés előtt felmérve az adócsökkentés fehérítő hatását – és csak annak a mértékéig továbblépve:
Egy évi 300 milliárdos alapot hoznának létre a költségvetésben.
Ez úgy működne információink szerint, hogy 2009-ben megképeznék ezt a tartalékot a büdzsében, és ha befolyna a fehéredésből 300 milliárd forint, akkor ezt a tartalékot felszabadítanák, el lehetne költeni kockázat nélkül, hiszen az elköltést a pluszbevételek kioltják. Rá egy évre újra eljátszanák ezt, ismét 300 milliárdos adócsökkentés mellett újra megképeznék a 300 millárdos puffert. Ha azonban nem jönne be 300 milliárd forint, hanem mondjuk csak 100 milliárd a sokat emlegetett fehéredésből, akkor a tartalékból is csak 100 milliárdot költhetne el a kormány, sőt, 2010-ben az adócsökkentésre nem 300, hanem 100 milliárd forint állna rendelkezésre.
Összességében az adójavaslat – az eddigi információk alapján - pozitív és előremutató. Várjuk a részleteket.
UPDATE: az újabb részletek alapján itt.