Hans-Hermann Hoppe könyvének (melynek eredeti címe: Democracy: The God that Failed) központi témája a nyugati világ átmenete a monarchikus társadalmi berendezkedésből a demokráciába. A történelmi eseményeket revizionista szemmel vizsgálva, a szokványos magyarázatokat kritizálva és elutasítva arra a következtetésre jut, hogy a monarchia kevésbé "rossz", mint a demokrácia. Vizsgálata során az osztrák iskola hagyományait követve axiómákból indul ki és azokból logikai következtetéseket von le, amelyek könnyebb megértéséhez a kapcsolódó történelmi tényeket is felsorolja.
Hoppe leírja, hogy az emberek közötti együttműködés, a tőke létrehozása és bővítése hogyan csökkenti az általános időpreferenciát. E jelenség segítségével feltárja a modern társadalmakban jelentkező számos hátrányos jelenségnek, mint a bűnözés terjedésének, a viselkedési és erkölcsi normák hanyatlásának és az állam erősödésének okait. Erre alapozva bebizonyítja, hogy a monarchia és a demokrácia egyaránt károsabb az általa "természetes rendnek" nevezett társadalmi berendezkedésnél.
Hoppe egyúttal lerombolja a kis államba vetett klasszikus liberális hitet, és a közös célok elérése érdekében együttműködésre szólít fel a libertáriusok és a konzervatívok között.
A könyv magyarra fordítása folyamatban van: az elkészült fejezetek folyamatosan felkerülnek ide.