Bizonyára többeknek feltűnt, hogy a Konzervatórium szerzői a kommentjeikben gyakran használnak furcsa, rövidített-elferdített kifejezéseket. Ezek közül egyesek bevett, ismert rövidítések (pl. ballib), mások viszont kevésbé érthetőek.
Ha összeszámolnánk, egy (a politika iránt érdeklődő) ember életéből órákat, napokat vesz el, ha mindig ki kell mondania a "fundamentalista" vagy a "baloldali liberális" kifejezéseket.
Beszéljünk inkább a politikáról kétszótagos szavakban!
Arról nem is szólva, hogy a különböző politikai terminusok túl idegenek és ridegek, ezért a napi használatban jól esik őket nemcsak lerövidíteni, hanem kicsit közelebb hozni magunkhoz, humorossá, informálissá tenni, kicsinyítő, becéző és egyéb képzőkkel. Persze megértjük, ha ez egyeseknek infantilisnak vagy idegesítőnek tűnik - sajnos ez van:). Nincs megállás, a konzi szó terjedése például megállíthatatlan...
A konzi-magyar szótár első fejezetében így most a hasonló kifejezésekből gyűjtöttünk párat. Ezek némelyike közkézen forog, egy része ismeretlen, egy része viszont ismert eredetű (pl. tudlib - Molnár Attila Károly), és van saját találmány is.
Íme:
antikappancs - antikapitalista
baller - baloldali
balliba - balliberális, baloldali liberális
fundi - fundamentalista
jakobíner - jakobinus
katkó/katter - katolikus
komcsi/kommancs/kominger - kommunista
konzi - konzervatív
konzlib - konzervatív liberális
libi/libsi - liberális
liberti - libertárius/libertariánus
macista - marxista
nackó - náci
neokon - neokonzervatív
protkó/proti - protestáns
szockó/szoci - szocialista
tudlib - tudományos liberalizmus
(A konzi-magyar szótár következő fejezeteiben szómagyarázatokkal is jelentkezünk, hogy mi mit hogy értünk.)