Párkányer
I 2008.05.10. 17:40
Szlovákia a jobboldali think-tankok igazi paradicsoma Közép-Kelet Európában. Ez valószínűleg azzal magyarázható, hogy az 1998-ig tartó nyomott mečiari időkben a közszférából és az akadémiai talajról kiszoruló liberális demokrácia intellektüeljeinek nem volt más választásuk, mint privát agytrösztölésbe kezdeni. Vitorláikba a kezdetekben különböző amerikai alapítványok adták a szelet.
Mečiar defenesztrációja után ezek a csoportosulások álltak a Dzurinda kormányzat számos reformja mögött, melyekben bőven találunk a konzervatív, libertariánus eszmeáramlatok hívek közül is.
Az egyik legnevesebb ilyen think-tank a gazdasági és szociális kérdésekkel foglalkozó, de inkább a közgazdasági mainstream-hez tartozó M.E.S.A. 10, melynek egyik alapítója és vezetője a később pénzügyminiszter és csúcsreformer Ivan Mikloš volt. Az ő nevéhez többek között az egykulcsos adó- és hárompilléres nyugdíjrendszer bevezetése köthető. Itt agytrösztölt továbbá az államigazgatási decentralizáció későbbi kormánymegbízottja, Viktor Nižňanský is, továbbá Peter Pažitný, aki az egézségügy átalakításának nagy dérrel-dúrral nekieső, s balos körökben bizonyára „lebokroslajosozott” Rudolf Zajacnak volt a főtanácsadója. Őt ma a Health Policy Institute-ban találhatjuk meg.
Nem felejthető ki a szociális kérdésekre fókuszáló S.P.A.C.E. Alapítvány, sem, melyet a Magyarországon talán sokkal kevésbé ismert Iveta Radičová, a Dzurinda-kormány egyik tehetséges munka- és szociálisügyi miniszterének és jelenlegi államfőaspiránsának neve fémjelez.
Továbbá itt van a klasszikus liberalizmus eszméit hirdető F.A. Hayek Alapítvány vagy a (sokkal később alakult) INESS Intézet melynek képviselői a leggyakrabban idézett szakemberek a legnagyobb szlovák médiumokban. Intenzív publikációs tevékenységet folytatnak, a laissez-faire számos klasszikusát fordítatták le és adták ki, s aktívan jelen vannak a nagyobb szlovákiai egyetemek közgázos karain, ifjúsági partnerszervezetei már a középiskolákban is megjelentek.
Eme, think-tankok alkotta „holdudvarnak” köszönhetően már ott voltak a 1998-ban eskületételre igyekvő Dzurinda aktatáskájában azok az alaposan kidolgozott reformlépések, melyeket (az első kormányba bevett baloldali párt miatt csak) 2002-től kezdtek megvalósítani.
Ezek az emberek a Fico-fordulat után már nincsenek döntéshozó helyzetben, de ugyanúgy dominálnak a szlovák sajtóban, mint azelőtt, továbbá sokan külföldön „árulják” a szlovák tapasztalatokat, pl. a M.E.S.A. 10 az ukrán fiskális decentralizációban asszisztál, a Health Policy Institute legutóbb meg Gyurcsány Ferencnek magyarázta az egészségügyi reform főbb téziseit (emitt meg Friderikusznak is). Úgy látszik Slota „Budapestre tankokkal” való felhívása mégsem lelt süket fülekre, azzal az árnyalati különbséggel, hogy nem acél- hanem THINK-tankokról van szó :-)
A konzervatívoknak, mint „olyanoknak” is megvan a maguk védőbástyája, a politikától már visszavonult Peter Zajac vezette M.R. Štefánik Intézet: az éppen zajló szlovák oktatásreform vitájában rendkívül aktívak. Az Intézet igen határozottan képviselte és kommunikálta EU alkotmány-ellenes nézeteit (angolul itt lehet inspirálódni) bár ebből a szempontból eléggé kontraproduktív, hogy donori forrásai között brüsszeli pénzeket is találhatunk.
Az előzőhez hasonló anomáliák figyelhetőek meg a Hayek Alapítványnál is: társszervezete, a Hayek Consulting EU-s pályázati tanácsadással foglalkozik (sic!)... Szegény Friderich August foroghat a sírjában.
Ennek ellenére bámulatos az osztrák iskola és más libertariánusok eszméit terjesztő tevékenységük. Ebben komoly hátszelet jelent a (remélhetőleg a következő post témáját jelentő) cseh think-tankok fordítási és könyvkiadási hiperaktivitása: nyelvi akadályok híján ugyanis nem gond a csehre fordított Rothbard vagy Bastiat szlovák megértése.
(Párkányer saját blogja: http://parkanyer.blogspot.com )