Roger Scruton - A nemzetek szükségességéről: Az eladható példányszámot rosszul belövő és/vagy könyveiket támogatásokból megjelentető, kevéssé profitérdekelt kiadók raktárok mélyéről előkapart fölöspéldányainak első számú lelőhelyén igazi kincsekre is bukkanhatunk a sok-sok gagyi között. Scruton mesternek (ld.
Gabrilo posztját) a Helikon kiadónál megjelent igen szép kis könyvecskéjében két tanulmányt (A Nyugat és a többi: a globalizáció és a terrorveszély; A nemzetek szükségességéről) találunk, hét-nyolcszáz közti pénzért, pontosan nem emlékszem. Talán már el is fogyott.
Elek István könyvei (Advent és aminek jönnie kell; Bukás előtt, győzelem után; Magyarnak lenni, MOST!): A madöf-frakcióból kizárt másik nemzeti liberális publi-köteteit ötszáz körüli áron vágják a vásárló után. Okos és tanulságos írások, felszólalások, jegyzetek stb. a Heti Válasz egykori főszerkesztőjétől, aki folyamatosan és következetesen kiállt a túl jobboldali arcok (Csurkától a lovasbencsik-féle demokratás vonalig) ellen. Az a tény, hogy kevés sikerrel, nem von le semmit írásai értékéből. Nem rajta múlt.
Magyar konzervativizmus - Hagyomány és Jelenkor (szerk. Tőkéczki): Igazi ritkaság, talán 290Ft-ért, vagy valami hasonlóan nevetséges összegért. "Ez a kötet a budapesti Közgazdasági Egyetemen 1993. november 26-27-én tartott konferencia előadásait tartalmazza. A 'Magyar Konzervativizmus - Hagyomány és Jelenkor' címmel megrendezett tanácskozás évtizedek óta az első olyan rendezvény volt hazánkban, amely a tudományosság igényével, és több diszciplina - történettudomány, politológia, szociológia, alkotmányjog - képviselőjének részvételével vállalkozott a jelzett tárgykör 'körbejárására'." Molnár Attila, Andorka Rudolf, Körösényi András, Tőkéczki László, Rabár Ferenc, Bod Péter Ákos és mások írásai.
A koramodern politikai eszmetörténet cambridge-i látképe (szerk. Horkay Hörcher): Haladó konziknak ajánlott, John Dunn, J.G.A. Pocock, Quentin Skinner és Richard Tuck tanulmányai olvashatóak a "Machiavellitől Burke-ig tartó politikai eszmetörténetről".
A rendszerváltozás a Magyar Szemlében (1992-2002): Az 1992-ben "újraélesztett" Magyar Szemle antológiájában nagyrészt konzervatív és konzervatív liberális értelmiségiek és politikusok írásai olvashatóak, de még egy Vitány Iván is becsúszik. 539 oldal, 500-700 Ft körül, ajánlott. Mádl, Duray, Pokol, Schmidt, Martonyi, Németh, Debreczeni, Für, Andorka, Tölgyessy, Orbán, Szávai, Jelenits, Bod Péter, Czakó, Jeszenszky, Egedy, Domokos, Granasztói, Elek, Kulin, és még sokan mások.
Tölgyessy Péter - Elégedetlenségek egyensúlya: A könyv 1999-ben jelent meg a Helikonnál, TP válogatott írásait tartalmazza 1988-tól. A szerzőt senkinek sem kell bemutatni, mértékadó véleményeket és elemzéseket olvashatunk az SZDSZ egykori elnökétől és frakcióvezetőjétől, na meg OV szintén egykori tanácsadójától. A könyv egyébként nagyon aranyosan indul: "1990 nyarán kilencéves kislányom megjegyezte: 'Látod, ha kutató maradsz, most bírálhatnád az összes pártot, frakcióvezetőként meg mindenki téged bánt.'" Valószínűleg jobban járt volna az ország, ha bármelyik említett funkcióját a mai napig megtartotta volna, de - Elekhez hasonlóan - ez nem rajta múlt.
Lánczi András - A politika reneszánsza: Lánczi könyve 1990 és 2000 közti írásaiból válogat, az eredeti, 3556 Ft-os ár töredékéért (600-700 körül) tehetjük a polcunkra. Műfajukban és témájukban elég vegyes írások, de Lánczitól megszokott módon mindegyik igen színvonalas. "A témák között megtaláljuk Bernard Mandeville és Friedrich A. Hayek, Asbóth János és Csurka István eszméinek elemzését, de az igazságosság többféle politikai értelmezése, valamint a magyar neoplatonizmus vizsgálata szintén helyet kapott a válogatásban."
Jobbközéparányok - Janus arcú rendszerváltozás II. Tanulmányok a rendszerváltozásról jobbközépről Tőkéczkitől Molnár Attila Károlyig, pofátlanul olcsón, 290 pannon pénzért.
Carl Schmitt - A politikai fogalma: Félve ajánljuk ezt a könyvet, mert tuti le leszünk nácizva, noha a CS iránti érdeklődés posztmodern balos (pölö Derrida) körökben a legnagyobb talán. A könyv az 1928-ban megjelent
A politikai fogalma mellett egyéb "politika-és államelméleti tanulmányokat" is tartalmaz, igazi hiánypótló kötet konziknak, balosoknak és művelődni kívánó bőrfejűeknek is. Bár utóbbiak nem biztos, hogy megértenék, ugye. Persze a balosok is csak úgy tesznek, mintha... Na jó, vicc volt, lépjünk tovább
Lánczi András - Modernség és válság. Leo Strauss politikai filozófiája c. monográfiájára, melyhez rögtön helyben be tudjuk rakni a kosárba
Leo Strauss - Természetjog és történelem című munkáját, majd egy megállót buszozva és sétálva beugrunk az
Atlantisz Könyvsziget
-re, azaz az
Atlantisz Kiadó boltjába (Váci u. eleje), ahol kis szerencsével találunk még Strauss-tól
Az üldöztetés és az írás művészete c. könyvből 475 Ft-ért leárazott példányt, így kétezer forintból már hozzá is jutottunk nagyjából mindenhez, ami Strausstól magyarul megjelent, illetve a Strauss-olvasáshoz is remek kiindulópontokat kapunk Lánczitól.
***
A bejegyzés előreláthatólag még frissülni fog, olvasóinktól pedig kommentekben várnánk, ők mit és hol tudnak még jutányos áron.