Gabrilo
I 2008.03.21. 11:48
Egedy Gergely legutóbbi cikke az MDF-ről ihletet adott, hogy elővegyem újra a jelenlegi kedvenc témámat, a honi jobboldal, a konzervativizmus és a posztkommunizmus viszonyáról szólót. Mi határozza meg azt, mi a jobboldal? És azt, mi a konzervativizmus? És mi a jelentősége a posztkommunizmusnak ebben a kérdésben? És utóbbinak mennyire van jelentősége? Kicsit szórakoztatlak benneteket még ezzel, mert az jó. (Továbbá részben belső vita is folyik erről, kíváncsi vagyok a "nagyérdemű" véleményére is - pl.
Tallián kolléga véleménye eltér az enyémtől.)
Amikor elkezdődik a civakodás a konzervatív jelzőn (én kicsit jobban mint te, az semennyire, az balos és piacos, ez jobbos és kádárpista, stb.), két nézet csap össze: az egyik keres valamiféle absztrakt szabályrendszert és tulajdonsághalmazt, ami alapján a konzervativizmus körzővel-vonalzóval körülhatárolva beazonosíthatóvá válik, a másik pedig igyekszik a konkréthoz ragaszkodni. Én úgy gondolom, az utóbbi álláspont vezethet el bennünket valami megoldás-féleséghez. Az, hogy Magyarországon mit jelentenek ezek a jelzők, csak az adott, konkrét viszonyok és jelenségek alapján határozható meg - ellenkező esetben vakvágány lesz az eredmény, és nyitva áll az ajtó ahhoz, hogy a posztkommunizmus legfőbb jellemzője - valóság/igazságvesztés (by Mezei Balázs) - abszolút téves következtetésekhez vezessen bennünket.
Akár tetszik nekünk, akár nem, akár akarjuk, akár nem, ma a bal-jobb határvonal egyik legfőbb építőeleme még mindig a (poszt)kommunizmushoz való viszony. A balon ez a viszony barátságos, utóbbit ápolgató, dédelgető, a jobbot pedig az ezzel való szembeszállás jellemzi. Félreértés ne essék: önmagában az, hogy "mi szembenállunk a poszkomcsi örökséggel", kevés. Ahhoz, hogy legyen megfelelő jobboldali politika, kicsit több kell. Úgy is mondhatnánk: a posztkommunizmussal való szembenállás szükséges, de nem elégséges feltétele egy helyénvaló jobboldali politikának. Engem azonban jelenleg a szükséges foglalkoztat; a kérdés az, lehetséges-e enélkül jobboldali, vagy konzervatív politika ma Magyarországon? Továbbá az, hogy ugyan elképzelhető konzervativizmus jobboldaliság nélkül (elméletileg), de Magyarországon ez a képlet létezhetik-e (gyakorlatilag)?
Szerintetek?