vadnyul
I 2008.01.28. 16:56
A gaz nemzetrontók méggonoszabb finnugrista nyelvészekkel megerősített sötét összeesküvése és egyéb mesterkedései sem voltak képesek megakadályozni, hogy a magyarság sorskérdéseit szívükön viselő elkötelezett hazánkfiai végre a nép színe elé vigyék 2008-as év legfontosabb kérdéseit:
akartok-e továbbra is vizitdíjat
kórházi napidíjat
és felsőoktatási tandíjat fizetni?
És hova álljanak a belgák? Kérdezem a népszavazás kapcsán.
Rosszul előkészített, rosszul kommunikált, rosszul szabályozott intézkedések. Nem piacszabályozás, hanem sarc, nem átgondolt változtatások eredménye, csak kapkodásé.
Súlyosbításként mára a fenti intézkedések jelképpé váltak. Egyik oldalon a szép-igazságos-új jövő, a másikon a megszorítás-rombolás-nemzetvesztés megtestesítői.
Ergo minden adott a kizárólag média- és szimbolikus politikai természetű csatározáshoz, ahol csak a politika értelme, a kormányzás vész el. Mert a vita értelme már nem az, hogy eléri-e a célját, vagy jól végrehjatott az intézkedés, hanem egy demonstratív ítélet kormányzatról.
Végignézve az őszödi beszéd óta történteket, a Fidesz részéről egy sor olyan próbálkozást láttunk, ami a kormánypártok megingatására, a kisiklott rend helyreállítására irányul. Az őszödi beszéd utáni politikai helyzetre megfelelő válasz lenne az új, időközi választások kiírása. Érthető és jogos igény, hogy most, az igazság ismeretében döntsenek a polgárok újra, kit látnának a kormányrúdnál. (Mellesleg az egész cirkusz rávilágít arra, hogy a demokrácia nem garancia a fékek és ellensúlyok hatékony működésére. Sőt.) Csakhogy eddig az alkalmas eszközt nem sikerült megtalálni, ellenben bőségesen kaptunk pótcselekvésből. A népszavazás csak egy újabb ebben a sorban. Aligha valószínű, hogy bármilyen elsöprő vizitdíj (stb.) elutasítás is a kormány bukását eredményezné. Viszont kapunk helyette más, nem kormányzati szintű konfliktusokat, hiszen az orvosok, kórházak, egyetemek számítanak erre a bevételre (amire a kormány majd úgy reagál, hogy tessék a Fideszt hibáztatni, a Fidesz pedig újfent emlegetheti a megszorító csúnya kormányt).
A Fidesz győzelmének kizárólag az érvényes és eredményes népszavazást tartom, minden más kimenet a kormánynak kedvezőbb. De éppen azért, mert a kérdések nem igazán lényegiek, a vereség sem akkora probléma az ellenzék számára - elsősorban a saját nézőpontomból. Ki kellene mozdulni végre a 2002 óta tartó holtpontról, és talán éppen az elvesztett népszavazás adhatja meg ezt a lehetőséget. Lehet, hogy ezt a csatát el kell veszíteni, hogy megnyerjék a háborút - aminek a döntő ütközete 2010-ben lesz.
A Fidesz valószínűleg győzelme esetén sem ülhet nyugodtan, éppen a fentebb vázolt probléma miatt. Ha nem talál épkézláb válaszokat arra, honnan lehetne a hiányzó pénzeket előteremteni, úgy pirruszi győzelem lehet a népszavazás, mert a kormányzóképességébe vetett hitet nem tudja helyreállítani.
A népszavazás nem kiút a jelenlegi zsákutcás politikából, inkább erősíti azt - a benne megtestesülő problémákra sem ad semmilyen megoldást.
Így számomra marad a mérlegelés: elmenni vagy nem menni, igen vagy nem. Nem konkrétan a vizitdíj, kórházi napidíj, tandíj kapcsán (bár erősen hajlok arra, hogy az utóbbira határozott nemet mondjak), hanem tágabb következményeiben: nyílik-e lehetőség érdemi változásra?