radio
I 2008.01.04. 15:37
Magyarországon az elmúlt időszakban sokan sokféle válságra hívták fel a figyelmet: morális válságról, elitválságról, politikai válságról beszélnek hozzáértő és kevésbé hozzáértő emberek.
Gyakorlatilag konszenzus van arról is, hogy a nemzet egészét érintő, alapvető jelentőségű problémák vannak kialakulóban: demográfiai krízis (elöregszik és fogy a magyar), környezetpusztítás, akár hosszű távon recesszióban lévő gazdaság, versenyképtelen köz- és felsőoktatás, korrupció, borzalmas mentálhigiéniás és egészségi állapot. Ezek és még más egyéb kérdések a magyarság sorskérdései.
Van azonban, úgy vélem, egy mindenezeknél nagyobb baj, amely megakadályozza ezek kezelését. Jelen állapotban a magyar társadalomban alig vagy egyáltalán nincsenek meg azok a mechanizmusok, amelyek elhozhatnák a fent említett problémák legalább részmegoldását.
A politikai osztály vitái teljesen elrugaszkodtak mind stílusukban, mind tartalmukban a kívánatostól, a politikai osztály emellett morális csödben van. A civil szféra kevés jól működő taggal büszkélkedhet, és a civil szervezeteken keresztüli pártfinanszírozás nagyban erodálta és erodálja jelenleg is ezen szervezetek hitelét. A szakmai és egyetemi közélet sekélyes, alapvetően változatlan kádárista struktúrákkal terhelt. Az egyházak közéleti szerepvállalását az egyik politikai oldal illegitimnek, sőt erkölcstelennek tartja - de ettől elvonatkoztatva, néhány kiváló emberen kívül a történelmi egyházak sem jelentenek platformot a problémákról szóló vitára. A magyar oktatás egyre szörnyebb színvonalú, felelőtlen, közéleti kérdésekkel soha korábban nem találkozó fiatalok tömegét bocsátják ki a középfokú tanintézmények. A sort lehetne még folytatni. A társadalom alrendszerei külön-külön is válságban vannak, nem csak az egész.
A sorskérdések racionális és morális dimenziókat is felvállaló megvitatásához Magyarországon nincs akarat, képesség, nyelv és platform. Szerintem ez az igazi válság.