Caracalla
I 2009.02.05. 07:03
Viszonylag kezd kikopni az a fajta szórakoztató irodalom, amely a szórakoztatás közben valami érdemi mondanivalót is tartalmaz. Ma a szórakoztató irodalom címke alatt többnyire olyan könyveket jelentetnek meg, amely korábbi, évszázadokkal ezelőtti tabuk megsértésével kívánják posztmodernitásukat bizonyítani (pl. az emberi nemiszervekre utaló szavak ismételgetése, illetve elmebetegek által elkövetett gyilkosságok és egyéb cselekmények, antiszociális viselkedés részletekbe menő tárgyalása), de szerencsére azért nem mindenkinek kedvenc elfoglaltsága a döglött ebek rugdosása.
Helyes-e egy science fiction könyvbe (könyvsorozatba) társadalmi mondanivalót beleszőni? Helyes-e állatmesékkel az emberi tulajdonságokról beszélni?
Weber (nem Max, hanem David) Honor Harrington sorozata alapvetően két birodalom radikális szembenállását mutatja be az emberiségnek a világűrbe való kiköltözését követően. Egyfelől van a monarchista Csillagkirályság (Star Kingdom), velük szemben pedig a Menedék Népköztársaság (People's Republic of Haven) áll, amely korábban Menedék Köztársaság volt (Republic of Haven), de kitartó munkával sikerült a szegények számára komoly segélyeket bevezetni, a középosztályt felszámolni és a választott tisztségviselők rendszerét öröklődési alapon működő kváziarisztokráciává alakítani, végeredményképpen pedig a kiadások és a bevételek egyensúlyától elbúcsúzni. Az így megszületett népköztársaság aztán folyamatos hódításokkal próbálja meg a birodalom pénzügyi helyzetét megóvni a végleges bedőléstől, mert ha nincs segély, a nép nem fogja békénhagyni az elitet. Miután mindent meghódított a környéken, a birodalomnak meg pár évtizede van maximum a csődig, nekiesik a Csillagkirályságnak. Szépen lassan persze alakul az állam, előbb egy még radikálisabb, kvázi saint-just-i rezsim veszi át az uralmat, hogy később maga is a korábbi rendszert üzemeltesse kicsit több erőszakkal, majd utána az őket megdöntő katonák, akik ki kényszerülnek egyezni a korábbi garnitúra maradékával, amiből persze megint csak nem kevés probléma fakad.
A Csillagkirályság egyébként egy alapvetően szabadpiaci gazdaságra és arisztokráciára épülő monarchia (az arisztokrácia az eredeti telepesek leszármazottaiból áll), amely vagyonának jó részét a kereskedelemnek köszönheti. Ráadásul még nagyjából keresztények is, az alapvetően vallástalan Népköztársasághoz képest mindenképpen.
A regényfolyam központjában egy Honor Harrington nevű hölgy, és űrhajóparancsnok áll, aki maga is sok problémával szembesül, kezdve a női egyenjogúság kérdésétől az arisztokráciával való szembenálláson át egészen a haveni titkosszolgálat és a flotta kiemelt figyelméig. Honor egyébként a Csillagkirályság katonája.
A könyvek ugyan csak angolul hozzáférhetőek, de van egy nagyon nagy előnyük: ingyenesek elektronikus formában. Weber ugyanis a legutóbbi könyveihez olyan CD-mellékletet adott, amelyen rajta volt az összes addigi könyve, ráadásul szabadon másolhatóvá is tette nem kereskedelmi felhasználás esetén (azaz magáncélra jogtisztán másolható). A CD itt letölthető.
Mondanám, hogy letehetetlen a sorozat, de ezt egy CRT monitor esetén elég nehéz értelmezni. Amellett, hogy a cselekmények tényleg jók és izgalmasak, tele vannak űrcsatákkal és intrikákkal, komolyabb kérdésekről is szó esik, például hogy egy egészséges társadalomban hol vannak a privátszféra határai. Emellett sikerrel kerülte el Weber a fekete-fehér világ csapdáját, mindkét oldalon akadnak hősök, átlagemberek és gátlástalan gonosztevők egyaránt, de azért egyértelmű, hogy a két rendszer közül melyiket választanám.
És ha már: egy mondatot mindenképpen szenteljünk a Baen (Weber regényeinek kiadója) ingyenes elektronikus könyvtárának, amelyben több tucat könyv vár az olvasóira különféle formátumban.
Kapcsolódó írások:
Earth: Final Conflict
Tovább a sci-fi vonalon: Robert Heinlein