Az ország érdekében...

Caracalla I 2009.03.24. 17:05

Most hogy drága miniszterelnökünk elhajította a malomkövet, amiről még senki se tudja, hol áll meg, és napról napra újabb kiváló kormányfőjelöltek kerülnek elő a kalapból, lépjünk hátra kettőt, és gondolkodjunk el a lehetőségeken.

Az egész lemondás-dolog tipikusan gyurcsányi: egy adott problémát forráspontig kell hevíteni, 'tematizálva a közéletet', majd valódi megoldás nélkül drukkolni, hogy elhaljon, ne történjen semmi. Öszöd, gazdasági válság és nemzeti konzultáció, a közrendet megzavaró komoly bűncselekmények. Per definitionem megszűntetve megőrizni. Zseniális fellépés, szívet megdobogtató beszédek, üres kommunikációs héj, zéró cselekvés.

Hogyan jutottunk idáig? Személy szerint én azt gondolom, hogy a szoci terv valami olyasmi volt, hogy a 2009-es évet minimális, kevéssé fájó változásokkal ki lehet húzni, kis ÁFA emeléssel, a tizenharmadik havi fizuk és nyugdíjak ideiglenes és korlátozott csökkentésével stb., és a válság lecseng 2009-ben, 2010-ben pedig egy nagy nyugdíj- és szociális támogatás emeléssel meg lehet nyerni a választást vagy legalább egy 'tisztes' vereségre lehet menteni. Ehhez képest a jelek szerint a GDP és az ipari termelés alakulására egyre rosszabb előrejelzések jelennek meg, az állampapírokat csak nem viszik, és az IMF/EU hitel elfogy 2010 tavaszán, ha lesz is új, nem fogják a folyó kiadások emelésére adni. Ha a választások előtt nem tudnak nyugdíjat fizetni, vagy gyógyszertámogatást, azzal meg nehéz a szocikra szavazókat motiválni, ugye.

Számtalan gyorselemzést olvashattunk, hogy mi lesz Gyurcsány jövője, hogyan térhet vissza, kinek mi az érdeke, fájóan hiányzott belőlük többnyire az, hogy nekünk, Magyarország közösségének mit jelentenek ezek a lehetséges változatok.

Nézzük hát a hogy milyen esetekre lehet számítani:

 

1. MSZP-kormány marad rövidtávon

 

Bár nem túl valószínű, de ha nem tudnak megegyzeni az SZDSZ-szel és/vagy az MDF-fel, akkor a szocialista mutyiérdekek a helyükön tarthatják akár Gyurcsányt is, de az is előfordulhat, hogy lecserélik egy nagyformátumú szocialista politikusra. A sok futó fejlesztés, a sok szép projekt befejezése, ugye, nem maradhat el.

 

2. MSZP-SZDSZ-MDF

 

Nem kizárt, hogy a kis pártok, amelyek számára jelen állás szerint egy választás orosz rulett, belemennek valami koalícióba, kívülről támogatásban illetve egyéb verbálisan ellenzéki, magatartás szempontjából együttkormányzásos formációba. Nyilván nekik is jól jönne néhány fejlesztési projekt. Ugyanakkor a 'törököt fogtam de nem ereszt' helyzet előre látható: egyrészt a költségvetési egyensúlyt nem fogja elősegíteni több hiéna megjelenése a falka körül, másrészt az MSZP nem fog belemenni a nyugdíjak, szociális segélyek, háttérintézményeinek jutó összegek komoly megvágásába. Marad tehát az aktív rétegek további terhelése, ami egy szép lefelé vezető spiráleffektust vált ki: egyre többen csalnak adót, ill. mennek tönkre, tehát egyre jobban kell adóztatni a meglévő adófizetőket, tehát, usw usf. Teljesen mindegy, ki lesz a kormányfő: Bokros egyszer már megjárta a szocialistákkal, kétlem, hogy más jobban járna velük.

 

3. Nemzeti 'szakértői kormány'

 

A szakértőmém újra visszatér: Lendvai Ildikó nemzeti szakértői (egység)kormányt látna szívesen. Drukkoljunk erősen, hogy a Fidesznek több esze van annál, hogy egy ilyenbe belemenjenek. Az előző pontban említett érdekek érvényesülése nyilván alapfeltétel lenne a mostani kormánypárt részéről, cserébe jól elkenegetnék a felelősséget. Arról már nem is beszélve, hogy a szakértőség nettó hülyeség: politikai döntéseket kell meghozni: lehet szakértői kérdés az, hogy hogyan lehet hatékonyabbá tenni az adóbehajtást, de az nem, hogy honnan vonjanak el forrásokat. Ez kőkemény politikai döntés.

Természetesen egyfajta kommunikációs problémát jelenteni fog az, hogy - hasonlóan a Gyurcsány-beszédhez, amelyben bejelentette lemondását, megpróbálják majd a Fideszre és személyesen Orbán Viktorra kenni a felelősséget - erről is OV tehet majd, de ezt megfelelően kezelni kell, továbbá már a válsággal kapcsolatban hetente ellőtték ezt. 'A kormánypárt kormányozzon, vagy mondjon le, ha erre nem képes!'  - egyszerű, közérthető üzenet. Nehogy már az ellenzéken kérjük számon, hogy szar a kormány. Mielőtt Lendvai vagy Gyurcsány a Fideszt okolná a bajokért, talán lecsekkolhatnák, hogy ki van kormányon. Így hát visszafogottan de határozottan el kell utasítani ezt a káros mémet. Ha mindenki felelős, senki nem felelős.

 

4. Előrehozott választás

 

Van rá halvány esély, és komoly Fidesz -győzelem várható. A legvalószinűtlenebb szkenárió, és az ország számára legpozitívabb. Még idén lehetne új, valódi kormányunk, és ez sajnos már önmagában nagy szó lenne. Lehet persze tartani a Fidesz országlásától - az új rend kifejezéstől minket is kiráz a hideg - de az 1998-2002-es makroadatokat visszasírjuk, a legsikeresebb városunkat Fideszes polgármester vezeti, és hét éve szocialista kormányunk van. Ki kell söpörni a szocialista mutyikat, újra kell szervezni a szétrohadófélben lévő államot. Ezt pedig csak egy friss felhatalmazással rendelkező, komoly parlamenti többség lesz képes megtenni, ahol egy-két egyéni érdek nem áll az ország érdekének útjába.

Egyébként marad a lassú rothadás.

(Kép: Négymadár)

 

Kapcsolódó írások:

Karakteröngyilkosság

A gyurcsányozás: út a semmibe

Az ajtók a jobboldalon nyílnak

Uniós visszautasítás: Magyarország és a válság

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://konzervatorium.blog.hu/api/trackback/id/tr421019815

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Reakció - polgári underground 2009.03.25. 10:03:05

192 +1 igaz demokrata Gyurcsányért, a Köztársaságért Glatz Ferenc, Surányi György, Vértes András - a Hármak, Akikre A Szocialisták Rábíznák Az Ország Szekerét. A Gyurcsány politikai hibernálását szolgáló konstruktív bizalmatlansági indítvány sikeréhe…

Trackback: Kötöttségek nélkül 2009.03.25. 09:15:36

Előrehozott választás? Minek?Az országnak új kormányfőre van szüksége. Kb. ennyi az, amivel mindenki egyetért egy rendkívül magába roskadt kisebbség kivételével :-). Szerencsére most már a régi kormányfő is így gondolja (nélküle ugyanis nem menne idő előt…

Trackback: Emberi Tisztesség 2009.03.25. 07:02:25

Az élet Gyurcsány utánMost minden hír Gyurcsányról szól. Megtette, amit már régen meg kellett volna tennie. De túl sokáig várt. Nincs időnk a további tökölésre! Kíváncsian várom, hogy mi történik hétfőtől. A témába vágó bejegyzések kommentjeiben mindenese…

Trackback: e-Cafe light 2009.03.24. 19:36:52

Az új pénzügyminiszterrőlMostanában mindenki (én is) az új miniszterelnök személyét találgatja: közgazdász legyen-e vagy jogász, pártonkívüli vagy nem? Holott legalább ilyen fontos az új pénzügyminiszter személye. Ugyanis hiú ábránd, hogy a jelenlegi garn…

Trackback: Sárdobáló 2009.03.24. 19:29:35

Jobboldali miniszterelnököt! - I. részTúl sablonosnak éreztük a vitát a leendő miniszterelnök személye körül, ezért úgy döntöttük összegyűjtjük a lehetséges jobboldali jelölteket is. Mivel a helyzet egyre csak fokozódik, ezért napról-napra aktuálisabb les…

Trackback: Sárdobáló 2009.03.24. 19:29:18

2009, Orbán Viktor kezébenA miniszterelnök szombati bejelentése óta folyamatosan újabb és újabb neveket dob be a köztudatba a média, szerencsére a nevetséges/képtelen jelölteken (Gráf) már túlléptünk, kezd kicsit tisztulni a kép. Jelenleg úgy tűnik, hogy…

Trackback: Konzervatórium 2009.03.24. 19:17:51

Bethlen "Nyolc éve élünk vele együtt, inkább rosszban, mint jóban. A keveseknek, akikben ez a rendíthetetlen idegrendszer, bolygathatatlan lélekjelenlét, úrilovasi vakmerőség és tényeket, logikát elsodró elán csak köznapibb fokon jelentkezik –…

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

osborne 2009.03.24. 17:16:52

Kettes (olajág light) és Surányi a legvalószínűbb script most.

1 év alatt persze sokat lehetne tenni, de ősztől már választási kampány lesz és hát ugye 7 év alatt kiismerhető volt mire is képesek. A szocik (szadesz és madöf) pedig tévednek ha azt hiszik, hogy ha külső szagértőkre bízzák a népnyírást, akkor a felelősség nem rajtuk fog csattani 2010-ben. Pedig de. Méghozzán nagyon. Kemény csapat na.

A bukott taktikázó államférfi-pártelnök persze arra játszik, hogy tompítson majd és revansként egy jó nagy 'oda..ós' anti-Orbán kampánnyal.fog előállni. És gyanítom Bajnai lesz a jelöltjük.

osborne 2009.03.24. 17:19:26

(ja és jó a 4madár illusztráció megint;)

sorokinV 2009.03.24. 17:33:31

1.
MSZP + Kuncze + néhány "független" és egy pártonkívülinek maszkírozott elcseszett funkci fog beülni miniszterelnököt játszani 2010-ig. Nyilván a mi (azaz a köcsög nép, akitől meg kell védeni a parlamentális demokráciát) ezzel szívunk majd a legnagyobbat - elvégre az intézményesített puhapöcsölés semmire nem lesz jó. De a kommerek majd lapogathatják egymás hátát, hogy a feri gesztusától meghatódott nyuggertársadalom 8 semmittevőt delegált égetni minket a junióba....

Dr. Morcz · http://drmorcz.blog.hu 2009.03.24. 17:44:27

Szerintem egyszerűen ez lesz:
drmorcz.blog.hu/2009/03/23/kozeptavu_prognozis

És jövőre újra szól a MSZP-SZDSZ-es hatlövetű...

osborne 2009.03.24. 18:01:08

tévedtem, az Államférfi kampánya már on:

A Fidesz megnyilatkozásai a '30-as évek szélsőséges szövegeire hasonlítanak. Attól tartok, hogy bizonyos tekintetben a gondolkodásuk is.

kapcsolat.hu/blog/kuzdeni_kell_az_elorehozott_valasztasok_ellen

nácikártya ala Gréczy style ;]

mesmithy 2009.03.24. 18:18:22

@osborne: Kosz ettol csak rosszul lettem, pedig csak par sort voltam kepes elolvasni. A butasag es a sotetseg hatartalan.
@Dr. Morcz:
Sajnos tartok tole, hogy a blogban szereplo prognozis valosagga valhat, mert ez az egesz szinjatek csak nepbutitas, igy valaki el fogja jatszani a fogonosz szerepet a mszp-szdsz-mdf meg majd arra hivatkozik, hogy csak ugy vallata az illeto, ha mindenben tamogatja, mert csak igy lehet kihuzni az orszagot a sz@rbol, a valasztasok elott pedig majd eljatszak a hos megmento szerepet es par dolgot lazitanak, persze ugy feltuntetve, mintha ezzel ellenallast fejtenenek ki.

mesmithy 2009.03.24. 18:20:44

@Dr. Morcz: Ja a legrosszabbat kifelejtetted, addig meg eladjak a maradek nemzeti vagyont is termeszetesen sajat koreikben potom penzert.

osborne 2009.03.24. 18:28:48

@mesmithy: lesz ennél durvább retorika is sztem.

közben kis update: Surányi out, a szocik Glatz-t, Kiss-t, Szekerest akarjá (lol).

index.hu/belfold/2009/03/24/az_mszp-frakcio_irtozik_a_bankvezer-kormanyfotol/

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2009.03.24. 18:35:00

1. Ennek nincs sok teteje
2. Ez csak egy megfelelően erős és nem túl balos miniszterelnökkel lehetséges (szerintem a pártban nincs olyan, akire mindkettő ráillik). Az eddigi reformok is főként az MSZP-n buktak meg és erre biztos emlékszik az SZDSZ is. Márpedig, ami eddig se ment, nem valószínű, hogy Gyurcsánynál balosabb és kevésbé erős miniszterelnökkel menne.
3. Úgy általában tényleg hülyeség, de nem teljesen. Leginkább, mint a 2. aleseteként tudom elképzelni, egy technokrata jelölttel. Teszem azt Lajos, mögötte az MDF, SZDSZ és az MSZP, aki mindig igyekszik majd keresztbe tenni és szétalkudozni a javaslatokat, miközben a Fidesz megvédi a kisembereket a "szélsőliberális", "vadkapitalista", "piaci fundamentalista" és hasonló veszélyektől, minek következtében végül is nem történik semmi.
4. Itt azért komoly problémák vannak a hitelességgel. A piacok nem igazán bíznak a Fideszben és nem teljesen ok nélkül, az elmúlt években a Fidesz erős, baloldali populista politikát folytatott, ez pedig pont az, amire nincs szükségünk.
Az, hogy nagy a támogatottságuk oké, hurrá, de az egy mulandó dolog, olyanja volt az MSZP-nek is. Pusztán protestre nem lehet semmi pozitívat építeni, azzal meg lehet nyerni egy választás, de nem lehet végigvinni fájdalmas reformokat.
Személy szerint nagyon pesszimista vagyok, mert gazdasági kérdésekben a Fidesz és az MSZP tábor gyakorlatilag teljesen átfedi egymást, ami előrevetíti mindenféle kapitalista(-jellegű) törekvés bukását.

Nándesz 2009.03.24. 18:57:05

Én egyedül Surányit éreztem esélyes figurának, akinek a személyében meg tudtak volna egyezni. Mivel ő ma elbukott, én majdnem biztosra veszem, hogy előrehozott választások lesznek.

freehckr 2009.03.24. 19:12:38

@Lord_Valdez:
"A piacok nem igazán bíznak a Fideszben és nem teljesen ok nélkül"

Egyelőre arról van szó, hogy a bizonyos "piacok", akik tavaly az utolsó negyedévben fejvesztve vonták ki a tőkét az országból, azóta a közelünkbe sem jönnek, azok jelenleg egyáltalán nem bíznak a kormányban. És nem teljesen ok nélkül... .)

Illetve tegyük hozzá, hogy "befektető" és "befektető" között is óriási különbségek vannak. Na akiknek nagyon jó volt ebben az országban az elmúlt években, illetve szívesen látnának egy Bokros-féle "behajtót" a kormány élén, azokra a "befektetőkre" valljuk meg őszintén a továbbiakban nem is lenne szükségünk...

is 2009.03.24. 19:20:23

csak a 4. pont az érdekes, ott meg Lord Valdezhez kacsolódom. az, hogy utálom az egyiket, az még nem jelenti, hogy a másik jobb lesz az országnak. Neked, aki szurkolsz a FIDESZ-nek, neked jobb lesz. meg te végig elmondod az 1998-2002 kormányzás egyoldalú, sikerelemzését is, amit elég sokan nem osztanak. de aztán többet már te sem tudsz érvet mondani, hogy miért is lesz jobb az országnak, mert hát nincs is mivel érvelni, egy konkrét teendőt nem mondasz, ami jobb lesz. lecsökkentik a segélyeket? felemelik a nyugdíkorhatárt a katonáknak/rendőröknek? lecsökkentik az egyetemi létszámot, mert felesleges képzés folyik, és inkább mennek a szakmunkás felé (ezt garantáltan nem, hiszen Pokorni volt, aki kiszabadította a szellemet, nála ment fel 40%-ra az egyetemi, kommunikáció-néplélektan szakok aránya)? lesz co-payment (naná, majd a tavalyi népszavazás után, mi?)? csökkentik a költségvetés központosítását? csökken az adóterhelés (nem az adókulcs, mert van még sáv, meg minimálbér-emelés is)? mi lesz az inflációval, megint elengedik 10%-ra, és alultervezik, hogy költhessenek belőle nyári kihelyezett kormányüléseken, mert akkor ugye nem lesz euro, amit persze rá lehet kenni másra? lesz-e ingatlanadó, ahogy az az összes eddigi (Oriens, Reform, CEMI) javaslatban volt, és amire a FIDESZ azt mondta, hogy az nekik nem fekszik, mert nekik aztán egy olyan másik programjuk van, hogy olyan senkinek sincs? vagy úgy kezdik, mint 98-ban, hogy a magán nyugdíjbefizetést ismét lecsípik, és visszaállmosítják, mert az ugye 15 év múlva lesz csak gond, most legyen csak ez a döglött felosztó-kirovó nyugdíj, most ez nem látszik? fenntartják a 70%-30%-ot, vagy ismét egész pályás letámadás lesz (azt ugye nem gondolod, hogy nem folyik tovább a közpénzek lenyúlása)?

csak így elsőre néhány kérdés azzal kapcsolatban, hogy a FIDESZ-győzelem, meg az országnak jó levés mennyire van korrelációban.

nagyon pesszimista vagyok én is, és csak azt mondom, mint Bokros: meg kell szabadulnunk a kétpártrendszertől.

borsikm 2009.03.24. 19:21:07

Hát bárcsak így lenne, de vágyaink azt hiszem elég ritkán teljesültek az elmúlt 6-8 évben. Mindenesetre, aki egyetért azzal, hogy előrehozottat kéne tartani, annak ajánlom ezt a facebook-on:

www.facebook.com/group.php?gid=76861195259

Ha elegen leszünk, flashmob is lesz, akár több is, az adott keretek között a lehető leghatékonyabban.

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.24. 19:22:11

@osborne:

Fidox hatalomra kerülése = demokrácia vége. Ezért nem lehet előrehozott. Az előrehozott antidemokratikus. Akkor most szépen soroljuk fel az országokat, ahol az elmúlt két év során előrehozott választások voltak... na, azok mind fasiszta országok.

Viszont, vonjuk le a logikus következtetést: a Fidox antidemokratikus. Tönkretenné a Nagy Modern Istenséget, a Magyar Köztársaságot. De akkor előrehozott ide vagy oda, miért is kéne hatalomra engedni jövőre? Vagy bármikor? Rendes demokrata sose enged egy ilyen fasiszta csapatot kormányra.

Gyerünk, demokraták, tegyük a dolgunkat! Rendes demokrataként töröljük el a választásokat, hiszen az is csak ajtót nyit a szélsőségeseknek!

czejp (törölt) 2009.03.24. 19:22:11

Ha mondjuk Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Chuck Norris, vagy akárki beül a miniszterelnöki székbe, akkor tényleg meg leszünk mentve ? Ha tényleg ,akkor drukkolok, nagyon, hogy a megfellő Superment találják meg.

is 2009.03.24. 19:24:53

@freehckr: nézd meg a mai indexes, portfolios felmérést. szó sincs benne a mostani kormányról, teljesen a jövőbeli esélyeket árazzák.

elfelejtette 2009.03.24. 19:26:47

Nagyon pesszimista a hangulat, ahogy elnézem. Miért van az, hogy Gyurcsány 2006 óta nem tudta növelni az MSZP népszerűségét, mégis mindenki minden manőverét zseniálisnak tartja?

Pán Dóra 2009.03.24. 19:31:16

A malomkőhasonlat találó - valami most elszabadult, nem látni a végét, ha volt is terv, azt felülírja az élet... Egyre növekszik az előrehozott vál. esélye - hogy azt mi követi, nos kételyeink lehetnek. Megjegyzem, mai vezércikkében még MN is (számomra) meglepően racionálisan tárgyalta a teendőket (folyik a felkészítés? reális esélyt lát ov?).
Viszont 1) pontban valami nem stimmel, mit jelent, hogy "de az is előfordulhat, hogy lecserélik egy nagyformátumú szocialista politikusra"? Mármint technikailag? Nem nagyon oldható meg.

osborne 2009.03.24. 19:36:00

@elfelejtette: azért nem mindenki ;]

de aki igen, a Stockholm szindróma politikai változatában szenved sztem (Kóczián blogját ajánlom).

"Akkor zseni ez a Feri, kijátszik mindent és hatalomban marad és mégmajd istencsászárként is visszajöhet !" (aha az országot gallyra vágta, az ugye kit érdekel ha van egy ilyen taktikailag zseniális haladárunk aki felveszi a harcot a Főgonosszal)

@Gabrilo: az EV egyenlő III Világháború.

Pascal · http://torzskocsma.blog.hu/ 2009.03.24. 19:38:14

Nem ez a baj, caracalla & gabrilo, persze a könnyű végén könnyű a botot megfogni. Két komolyabb:

El tudjátok képzelni Orbánt, Kövért, Rogánt, Pokornait, stb. stb. stb. mint valódi "válságmenedzsereket"? Nekem, őszintén szólva, nagyon nehezemre esik. Azt jobban el tudom képzelni, hogy miután valaki - valaki más - komoly és sikeres válságprogramot hoz létre, ők megtartják és továbbépítik. Kitalálni, véghezvinni azonban egészen más kategória, az eddig tőlük látott válsághelyzet-teljesítmény (választások pl.) nem meggyőző.

El tudjátok képzelni az új kampányt ígérgetések nélkül?

Nem akarok eleve ítéletet mondani, de ha fenti két kérdésre nincs jó válasz, abból következik, hogy a fenti "elemzés" egyoldalúan rózsaszínre festi a 4. alternatívát...

boj (törölt) 2009.03.24. 19:40:50

"A piacok nem igazán bíznak a Fideszben és nem teljesen ok nélkül"

A mostani kormányban meg végképp nem, szóval ez nem érv. Másrészt asszem ez legyen a "piacok" baja.

scsaba1 2009.03.24. 19:48:58

Ezen a "szakértői kormány" nevű idiótaságon mindíg jót nevetek. Miért, akik eddig voltak, nem voltak azok? Az agrártárcát egy széplelkű bölcsész vezeti? A belügyér egy szelídlelkű tanárember? A pénzügy egy darabos munkáskáderé? A miniszterelnök egy dilettáns lúzer? (Mondjuk ebben van valami.)

Mit tud a szakértői kormány, amit ők nem? Ha szakértői kormány kell, akkor eddig mi volt?

MasterMason 2009.03.24. 19:54:11

"ahol egy-két egyéni érdek nem áll az ország érdekének útjába."

Már bocsi de Orbán egyéni érdeke miatt bukott a jobboldal 2006-ban, Mert hogy 2002-ben megpróbálta az oké, de aki 2002-be bukott aztán bukott 2006-ban, és még mindig ő? Nem támogatják az emberek, nem akarják őt! Ha Kósa Lajos indult volna 2006-ban már rég a fidesz kormányozna, gondolkozz már el, nem beteg az a párt, amelyik mindig csak mindig és még mindig Orbán Viktort szajkózza? 11x mondott évértékelőt, lassan behozza Kádárt aki minden évben ugyan ezt csinálta, csak akkor még nem évértékelőnek hívták.

Vagy a pénzügyminiszter ki lesz Varga Mihály? 60 milliós tartozása van, annyira nem érthet a pénzhez, ha olyan fizetésből ami neki van 60 millás adósságot tudott felhalmozni...
Egészségügy, dr mengele alias Mikola István, aki Orbán alatt megpendítette az egészségügy privatizációját, aztán meg ez ellen lépet fel amikor a másik párt kezdte ezt szajkózni. Így egyébként nem maradhat az egészségügy.

Politikai tényezők:
Hol van az ügynöklista? Ugyan úgy működik az ügynökhálózat ahogy eddig. Ha valakit érdekel, hogyan működik és miért kell nyilvánosságra hozni az nézze meg ezt:
www.indavideo.hu/video/AZ_UGYNOKHALOZAT_-_IIIIII__KGB

Rehabilitáció: Ahelyett, hogy bármelyik párt is beszélne az egykori sérelmeket elszenvedettek rehabilitációjáról ahelyett azokat alkalmazzák a titkosszolgálatoknál és minden egyéb helyen, akik ezeket a bűnöket elkövették.
Magyarul nem volt rendszerváltás! Nincs olyan párt és ember a parlamentben aki a hazát szolgálná. Ezek pártokat szolgálnak, a saját pártjaikat és annak megalomán, totalitárius, minden hájjal megkent bűnözőit vezetőit. Nincs jobboldal nincs baloldal, két szervezetbűnözői csoport küzd egymással:
www.indavideo.hu/video/Allamtitok_80_evre

scsaba1 2009.03.24. 19:55:03

@Lord_Valdez:

De kik azok a "piacok", "akik" nem bíznak a Fideszben?

Nem inkább a magát véleményformálónak gondoló elitről van szó?

Most, hogy még nincs Fidesz, a "piacok" ládaszámra veszik az államkötvényt?

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.24. 19:59:55

@scsaba1:


Kedves scsaba, mit uszítasz itt? Vérfarkas-e küldött?
1) az a technika tanár (Ferenc) mindenhez ért. Amihez nem, ahhoz is.
2) Van neki egy drazséja, az multifunkcionális, mindenhová és mindenre jó. Szerintem ő kéne válságkezelő miniszterelnöknek is.

osborne 2009.03.24. 20:09:10

na, felbukkant egy új név Surány és Glatz mellett a szocik részéről:

Vértes András (GKI) lol

www.zoom.hu/studio/vertes-andras-ez-egy-simlis-orszag--video-40088.html

"Gyurcsány Ferenc által felvázolt reformok mélysége jelenleg példátlan Európában, most tehát Budapest kezd bele a legnagyobb átalakításokba."

elfelejtette 2009.03.24. 20:09:20

@scsaba1: Szerintem a piacok jobban bíznak a Fideszben, mint a mindenkori MSZP által vezetett kormányfőben. Elég ránézniük a szavazóbázis összetételére.

scsaba1 2009.03.24. 20:13:43

@snakekiller23:

Izé... Pont az ilyen cikkeről beszéltem.... ;)

Megvagy hadnagy 2009.03.24. 20:17:58

ezt a szkenárió-t most miert kellett igy?

scsaba1 2009.03.24. 20:18:19

@Gabrilo:

Nem értem, hogy hagyhatod figyelmen kívül, hogy Ferenc végzett közgazdász, majd [s]zavaros privatizációs ügyl[/s] az üzleti életben helyezkedett el.

Orbán Castro Rákosi Viktor , "itt az idő" elhúzni! 2009.03.24. 20:20:07

Jöjjön a Fidesz ,de a celeb Orbán kész röhej. 20 éve semmit nem csinál, gazdagodik, szart kever és jól eldagonyázik. Felelős a 20 évért mint a többi!
Miniszterelnöknek ebben a nehéz időben igen nevetségesen hangzik!

states 2009.03.24. 20:38:05

Hogy jutottunk idáig? A válasz ott van Gyurcsány Ferenc minden mondatában, szavában, gesztusában, metakommunikációjában, testbeszédében, hadonászásaiban, hatásszüneteiben, egész retardált személyiségében...

snakekiller23 2009.03.24. 20:38:40

@scsaba1:

Szerintem nem kell a szoci polip munkáját belelátni abba, hogy a "piaci és makroelemzők, portfóliómenedzserek, vagyonkezelők" a hasonszőrű, kiszámítható Bokrost meg Surányit preferálják egy politikussal szemben.

Kettes · http://orulunkvincent.blog.hu 2009.03.24. 20:39:27

Én a 1998-2002-es testsúlyomat sírom vissza. Csak nekem több esélyem van elérni, mint a Fidesznek az akkori makroadatokat.

Mégis mire számítotok, mi történik? Viktor színre lép és csökken az országkockázati prémium? Lefittyed az alapkamat? Szárnyalni kezd a német ipar? Felhorgad a fogyasztói bizalom index? Mitől?

Hagyjuk már. Az alapfeltételek a Fidesz számára is ugyanazok: van itt egy ország, ahol csak kádárista hülyeségekkel lehet megszerezni politikai többséget. Ez most a Fidesznél van, és addig ott is marad, amíg a kádárizmus zavartalanul folyik. Ha folytatja: elkúrja, ha nem folytatja, akkor meg beleverik az orrát, hogy átverte a választóit.

Ez a baromi nagy különbség 2002-höz képest. Mire hát a csodavárás?

elfelejtette 2009.03.24. 20:43:08

@snakekiller23: A piacok mindig a technokratát látnák szívesen, a technokratákat viszont nem választják meg, ez általános jelenség. Születhet ebből ésszerű kompromisszum is, meg persze ésszerűtlen, lásd az MSZP / SZDSZ kormányzás mérlegét.

R_John · http://sardobalo.blog.hu 2009.03.24. 20:45:39

gyönyörű szöveg az mszp-s korrupcióról beszélni, ami igaz. De ilyenkor miért felejtik el a kedvesek az orbán időszak alatti mutyikat... De fura. A konzervatívok ennyire szenilisek lennének, vagy csak végtelenül egyoldalúak?

S. Annyi 2009.03.24. 20:47:49

Medgyessynek legalább van vér a pucájában. Hír Tv oldala.
S. Ennyi.

S. Annyi 2009.03.24. 20:48:36

A baj oka a volt KOMMUNISTÁK, és a liberósok.. Rohadjanak meg!

osborne 2009.03.24. 20:49:53

@elfelejtette: az összesített eredményen hogyhogy nincs rajta az Államférfi?

Amúgy a Járai-Orbán duó-t sem értem, programjuk sincs, populisták és hazudnak. hülye ez a Piac brrrrr

peetmaster · http://nemdohanyzom.blog.hu 2009.03.24. 20:54:44

pedig szerintem van olyan, hogy szakértői kormány. A szakértő ugye az lenne, aki a leghatékonyabban tudja elérni a kitűzött célt. Aki a célt kitűzi, az a politikus.
Na most, szerintem elég egyértelmű, hogy egy kormánytól mást, mint pénzt, nem lehet várni. Azaz a gazdaság a lényeg. Azt nagyon jól látják konzervatív barátaink, hogy pénz a munkából lesz, és csak abból. Tehát pénzre akkor lehet számítani, ha minél többen és minél hatékonyabban dolgoznak. Ezzel meg is lenne a cél: olyan gazdasági körülmények teremtése, ahol megéri dolgozni. (Pl. ha megkapnám azt a pénzt nettó, amibe a cégemnek vagyok, két nagyszülőm nyugdíját és 25% áfát is vidáman fizetnék, a tandíjam mellett.)

freehckr 2009.03.24. 20:55:45

@is:
"nézd meg a mai indexes, portfolios felmérést. szó sincs benne a mostani kormányról, teljesen a jövőbeli esélyeket árazzák"

Az "indexes, portfolios" egy és ugyan az, a Zindex csak átvette. Egyébként az a "felmérés" (mint ahogyan meg vagyon említve az említett cikkek legelején, amit snakekiller23 idézett) csupán "piaci és makroelemzők, portfóliómenedzserek, vagyonkezelők" véleményét tükrözik. Tehát nagyjából az OÉT munkáltatói oldalának egy szűk részét, mondhatni Reformszövetség "reloaded". :) Egyébként én elfogadom a véleményüket, csak hát "tropára" ment az ország, pontosan ettől a szigorúan "üzleti" szemlélettől (Magyarország kft.). Van még az országban kilencmillió akárhányszázezer "nem tipikusan" befektető alkat, hacsak nem akarja a következő kormány hogy ezek "dühösebb" része a körúti lámpavasak igénybevételével rendezzen "választásokat", akkor ideje lenne az ő igényeiket is felmérni/kielégíteni... :)

Az tiszta sor, hogy a "befektetők" egy szűk köre egy Bokros-féle "behajtót" szeretne kormányon látni "apparatcsikjaival" együtt. Csakhogy az a nagy büdös helyzet, hogy azért látják így, mert most jönne az, hogy a 150 ezres nettót kereső proletárok helyett pontosan ezt a "befektetői kört" kellene kicsit "megszorítani"... :)

Szűcslaci 2009.03.24. 21:04:03

osborne:
a gyurcány képviseli a "kommunista demokráciát".
ugye? Mai idézet: "Saját blogjának legfrissebb bejegyzésében Gyurcsány Ferenc az előrehozott választások ellen kampányol. A demokrácia nevében jelenti ki, hogy semmiképpen nem szabad átengedni a hatalmat. "
Lenin méltó utóda. De Sztáliné is. Nem ő a hibás, hanem az anyja.

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2009.03.24. 21:12:39

@Kettes: Hol van itt csodavárás?
A fidesz támogatottsága 7 éve kb ugyanannyi, most sem több, de ez most éppen elég lehet a választási győzelemhez.

A kádárista szarból baller vagy libsi politika nem is tud kitörni, mivel csak a pénzt és a pénzen megvehetőt tekinti valóságnak.
Támogatottságon, lojalitást pénzen venni - ez a tévedés a ballib csőd forrása.

freehckr 2009.03.24. 21:13:47

@Szűcslaci:
Szerintem nagyon rendes Gyurcsány főtitkár elvtárstól, hogy írásban fejti ki véleményét... lövethetne is. :)

Jervis 2009.03.24. 21:18:06

Mikulas Dzurindát miniszterelnöknek! :) mostanában úgysincs sok dolga

scsaba1 2009.03.24. 21:24:14

@snakekiller23:

Hol utaltam szoci polipra? Csak éppen a közgazdász-falanszter véleményét a helyén kell kezelni. Egy országot nem lehet úgy irányítani, mint egy vállalatot. Pl. a "pógárokat" nem rúghatod ki, ha nem megy a szekér, ill. nem tudod körzővel és vonalzóval átszabni a közgondolkodást és a morált...

sourcerror 2009.03.24. 21:28:55

@calam: "gyönyörű szöveg az mszp-s korrupcióról beszélni, ami igaz. De ilyenkor miért felejtik el a kedvesek az orbán időszak alatti mutyikat..."

Hol volt a cikkben szó korrupcióról. A főállású troll árnyékra vetődött.

Metz 2009.03.24. 21:38:49

az MSZP-kormány marad. az biztos.

R_John · http://sardobalo.blog.hu 2009.03.24. 21:56:08

@sourcerror: na, okoska, ezt hogyan értelmezed:

"Ki kell söpörni a szocialista mutyikat"

de az mindig jó, amikor az embert minősítik, és nem vitatkoznak vele, olyankor mindig biztos vagyok benne, hogy igazam van, szóval köszi

amúgy a főállású troll, ez kurvára tetszik:D

elfelejtette 2009.03.24. 22:14:26

@tölgy: "Támogatottságon, lojalitást pénzen venni - ez a tévedés a ballib csőd forrása. "

A ballibnek 2000 környékén kellett volna becsődölnie. Sajnos ígéretekkel, aztán pénzzel sikerült a felszínen maradniuk, de szerintem a elkerülhetetlen a bukásuk. Túl sok minden szól már ellenük, túl sok dolog van a rovásukon. Gondolj csak bele, hogy ha Gyurcsány marad a vezetőjük, mennyivel könnyebb lesz mozgósítani a jobboldalt csak az őszödi beszéd jó időben történő felmelegítésével.

Hackbard Celine 2009.03.24. 22:14:38

A blog szerzőinek szíves figyelmébe szeretnék ajánlani egy tényt: amikor Németország 2-3%-os GDP visszaeséssel számolt, akkor Mo. az (enyhébb) prognózisok szerint 4-5%-al. Úgy néz ki, a német GDP visszaesése elérheti a 6%-ot is. Nem kell nagy matekzseninek lenni, hogy rövid osztás-szorzással 10% fölötti hazai visszaesés jöjjön ki, mert csóri országunk erősen kitett a német multiknak.
Ostoba szólamok szajkózásával lehet hülyíteni egymást, de itt nem fél év (előrehozott választás) vagy másfél év (rendes választások) múlva, hanem ma kéne tenni valamit.
Óvodás hülyegyerek viselkedésre, szavazatmaximalizálásra nyugodtan lehet játszani. Én tudom ki fogja megszívni. Aki eddig is fizette a sarcokat.
OV meg bohóckodhat tovább a bábszínházában, de ma már konkrétumok kellenének, nem habókos kilátásba helyezett "büntető" felelősségrevonások. Mert ugye de szép is lesz ha a felelős magyar kormány mondja meg, ki bűnös és nem a bíróság.
Most kb. 1200-1500 Mrd Ft újraelosztott lóvé elvonásáról kellene felelős döntést hozni.
OV és a sleppje mit mondana erre?
- Adócsökkentés? (azért előtte a kiadásokat kéne nagyon gyorsan lefaragni)
- Mégis 12 hónap van egy évben? (beígérték a 14-15. havit is).
stb. stb.

vero · http://anal0g.blog.hu/ 2009.03.24. 22:36:22

Magyarnak nem való a köztársaság. Még sosem volt jól működő, demokratikus köztársaságunk. Csak rosszul működő, vagy nem demokratikus.

Vive le roi!

6 tagállamban faszául működik. Meg egy pár hercegségben Európában. Nem kell beszarni! Csak a tv nyomja a süket dumát.

freehckr 2009.03.24. 22:38:22

@Hackbard Celine:
"OV és a sleppje mit mondana erre? "

Szerintem amennyiben kiírják a(z előrehozott) választások első fordulójának időpontját, ezt meg fogjuk tudni (legalábbis annyit,a mennyi egy választási programba belefér).

Ma már felettébb nevetségesnek tartom, hogy egyes "megmondóemberek" az egyik ellenzéki párton keresik a kormány programját. Ezzel kapcsolatban azt nem értem, hogy a többi ellenzéki párton (az ellenzéki, aki annak vallja magát:) miért nem keresünk valamiféle "programot"? Sőt, hát a kormány "programját" miért nem követeljük az asztalt verve? Tovább megyek: hogyan néz ki egyáltalán az a "program", amit mindenki a Fideszen keres? Vannak ismertető jegyei, ha megtalálom az utcán ráismerek? :D

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.24. 22:39:10

Gyengülnek a baller nickek. Nem ad direktívákat a központ?
Túlterheltség lehet;]

Grafter · http://grafter.blog.hu 2009.03.24. 22:43:46

Tetszik a cikk elején lévő ábra, igazán találó! ha plakát lenne helyet kaphatna a politikai rovatomban :-)

Hackbard Celine 2009.03.24. 22:52:34

@freehckr: Nekem nem a fidesz program kell, mert nem az érdekel, egy szóval nem hiányoltam.
Amit az elmúlt huszonix évben a pártok programként előadtak, az mind kivétel nélkül választási hazugság volt. Most valós megoldások kellenek, nem ködös javaslatok és választási ígéretek.
Ha nem lenne világos, nem az a kérdés, hogy mit, hanem hogy MIKÉNT és MIKOR? Világosan, közérthetően, hogy milyen eszközökkel, milyen áron?
Ez nem politikai program. Józan ész.
Amire látom, éppen itt sincs kereslet.

Kettes · http://orulunkvincent.blog.hu 2009.03.24. 22:55:12

@tölgy: Miért, ki akar itt kitörni a kádárista szarból? Mármint rajtam kívül?

vero · http://anal0g.blog.hu/ 2009.03.24. 22:55:36

Érdekes, de még sehol nem olvastam konkrétan;

A szadesz rgaszkodik hozzá, hogy az új min.elnök, autonóm legyen, ne Fleto bábja. Ez azt jelenti, hogy szoci minisztrek repülnek az új kormányból.
Koalíció nem lesz (ezt mondják) szóval lesz egy olyan kormány, amiben nem lesznek többségben a szocik, a minelnök nem szoci, és a szociknak nem lesz többségük a Parlamentben, max. ad hoc, de ha lesz is, nem az Ő kormányuknak.

Meddig is fog ez a kormányzás tartani? Max. az EU választásokat követő nagy zakóig. (Mert akkor megint összetojják magukat.) Na ki lesz az a barom, aki ezt felválélalja?

Mesterházi már pörgeti a kecskeszakállát, hogy az új min.elnöknek a gyurcsány kormány programját kell majd végrehajtania. Ez totál segg. Álmodik a nyomor. Ha a szadesszel - Fodorral, akit mesteri diplomáciai érzékkel többször lealázott Ferenc testvér - kell megállapodini, nem lesz maszop bábkormány.

Úgy néz ki Fleto elszámította magát. Olyan éhes, hogy csapkodja az ajtót.

freehckr 2009.03.24. 22:58:01

@Hackbard Celine:
"hanem hogy MIKÉNT és MIKOR?"

Ez világos... csak nem értem, hogy ezen kérdések felvetése miért idézi elő az "orbánozós" pavlovi reflexeket... :)

Hackbard Celine 2009.03.24. 22:58:08

@Gabrilo: lehet, hogy eddig nem tűnt fel, de ma a legbalosabb párt (újraállamosítás, privatizáció megállítása) épp a fidesz.
A gazdaságpolitika és az ideológia az két merőleges tengely.
Jelen állás szerint a fidesz egy néppárt erős baloldali gazdaságpolitikával és mérsékelt neokonzervatív ideológiával.

osborne 2009.03.24. 22:58:57

@scsaba1: találtam egy nem annyira friss de választ Lendvai Ildikótól:

"A Fodor Gábor és korábban - sajátos módon - Orbán Viktor részéről megfogalmazódott szakértői kormány szlogenje - csúnya kifejezéssel - politikai blöff, kicsit cizelláltabban politikai illúzió. Valójában ugyanúgy működne, mint minden más koalíciós kormányzás. A mai ellenzéki pártok közül mindegyik megmondaná, hány minisztert akar delegálni a kabinetbe, akit majd „szakértőnek” nevez. Mivel nem látom a mögöttes tartalmat, nem látom a veszélyét annak sem, hogy valaki ezt komolyan gondolja és megpróbálja végigvinni"

hvg.hu/itthon/20090324_szakertoi_kormany_kormanyvaltas.aspx

ősirománszokás 2009.03.24. 22:59:55

Az ország számára legpozitívabb mi? Várd csak a messiásod hülyegyerek, csak nehogy pofára ess. Néhány adalék a kétbites gondolkodásmódotoknak:

A gazdaságpolitikai döntések hatásai nem 1 hónapra szólnak. A mai helyzetet pusztán gazdaság szempontjából nézve bizony nem elenyésző mértékben a fidesznek köszönhetjük (mikor is jött divatba hogy boldog boldogtalannak adunk lakáshitelt állami támogatással, nyakló nélkül, ki is szavazott még igennel a száznapos programra?) Nem kéne azt sugallni hogy ez a néhány képzetlen tahó olyan nagyon remekül teljesitett volna. Aláirom, jobban miint a szocik, akiket egy jobban szituált országban ezért már a dunába lőttek volna. De attól hogy az egyik minősithetetlen a másik még nem lesz jó, max kevésbé gyenge. Ugyan melyik titkos think tank álmodná meg azt az új gazdaságot? Melyik látott már közelről olyat? Orbánéknak addig volt gazdaságpolitikája amig Chikán volt a gazdasági miniszter. Csak aztán jöttek a politikai érvek és szevasz pragmatizmus. Szóval bocs, de én nem szeretnék addig egy előre hozott választást amig nem tudom hogy mégis mivel és hogy fogják a kánaánt elhozni a fiuk. Mert ugye az adócsökkentéssel párhuzamos szociális kiadás szintentartás paradoxonán nem tudtak túllépni, arról nem beszélve hogy ma nem befektetéseket kell vonzani, hanem ágazati stratégiákban gondolkodva a meglévőket megtartani. Szóval kiváncsian várom a gazdasággal kapcsolatos érveket hogy ugyan mi lene olyan kiba pozitiv benne.

A legitimáció kapcsán, ha nem fidesz gyűléseken szivtad volna magadba a demokráciát akkor tudnád hogy de, van legitimációja. Elég jól meghatározott választási törvényünk van, amely alapján ha megválasztanak akkor 4 évig ott vagy. Ez van, nem kéne eszetlenül szavazni. Te például majd 2 év múlva mikor az ország még ugyanúgy a recesszióban evickél majd szidod a Fideszt hogy miért volt inkompetens. Mennyivel egyszerűbb lenne ugye előre gondolkodni. De sajnos ez van. Ez a rendszer. Az a politikus amelyik legitimáció hiányáról beszél -persze kizárólag akkor mikor egyébként nyerésre áll- az a)a demokrácia alapjait és a rendszer stabilitását kérdőjelezi meg, b)saját maga alatt vágja a fát, mert bizton számithat rá hogy politikai ellenfelei ugyanazt teszik majd, miközben kormányon lesz.

A NÉP csupa nagybetűvel meg esetleg gondolkozzon mielőtt szavaz, dolgozzon összeesküvéselméletek meg gyűlülködés helyett, ne hitelekből éljen jól, és végképp ne az ÁLLAMTÓL várjon mindenre megoldást, mert azt a rendszert szocializmusnak hivták és baromira nem működött. A poszt szerzőjének is ugyanezt tudom javasolni.

freehckr 2009.03.24. 23:02:20

@Hackbard Celine:
"újraállamosítás, privatizáció megállítása"
"erős baloldali gazdaságpolitikával"

Az a gondolat, hogy a nemzet számára stratégiai szempontokból fontos iparágaknak/szolgáltatásoknak állami kézben kell lenniük/maradniuk, egészen pontosan miért is nem lehet "jobboldali"?

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.24. 23:03:43

@Hackbard Celine:

Ez csak a szokásos agenda, katyvasz, tartalom nélkül. A Fidox etatista szlogeneket nyomat: ez nem hír, választást akar nyerni.
Tessenek már körbenézni elvonás ügyben: mekkora is most az állami elvonás? Ja, de hát a szocik kormányoznak? Persze a Pojáca is volt már minden: szocdem, libi, konzervatív. Már csak az a kérdés, ha ő Minden, mi van rajta kívül?
gazdpol, ideológia, kéttengely, progresszív intézet. Stb.

De, 98 és 2002 között a nyertesek az aktívak voltak. Szocik alatt az inaktívak. Akkor melyikük a balosabb?
Persze a dialektika szabályai szerint mindig változnak az érvek: 1) A Fidox valójában balos ----> ekkor a Pojáca ajrópéer konzervatív, meg libbant; 2) A Fidox népnyúzó, nyuggereket fagyaszt be, meg csinál belőlük kolbászt ----> a Pojáca a nyuggerek és a Nép balos védelmezője.

De a neokonzervatív ideológiát sehogy sem értem, hogy jön ide. Ezt még a Progresszív Intézet meg Dessewffy Tibor sem írták le.
Lenne valami új forrás?

Hackbard Celine 2009.03.24. 23:07:23

@freehckr: megvan még amikor OV felolvasta a beszédet Nagy Imre sírjánál? Megvan még, amikor nyakkendő nélkül, netán farmerben mentek be a Parlamentbe? Erre büszkének lehet lenni. Ez volt 20 éve.
Megvan még, amikor kimondták, hogy 35 év fölötti vagy korábbi pártfunkci nem lehet tag? Megvan még, hogy nem kötnek szövetséget Torgyánnal?
Hányszor hazudtolta meg önmagát ez a társaság?
A szűk vezetőség értelmesebb része már önkormányzati vezető lett, a tehetségtelenebbek mennek az EU-ba.
Csodát várni lehet, legyen igaza a csodaváróknak. Csak ne lenne itt a fránya gazdasági realitás.

Hackbard Celine 2009.03.24. 23:11:49

@Gabrilo: Legalább a saját blogodon fogalmazhatnál értelmes emberi (de legalább magyar) nyelven. Ha már ez az anyanyelved, tiszteld meg ezzel az olvasóidat.

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.24. 23:11:59

Na, megvan a napi túlórázó, látom.

osborne 2009.03.24. 23:13:24

@Gabrilo: úgy érzem Feri kávzi 'lemondása' után a közös baller reménynek (a második visszajövetelig) annyi, akkor annak aki még nem ábrándult ki végleg már csak egy nagy kohézió marad: a Vérfarkasozás, a jól kitaposott út (a semmibe;).

Bárcsak tudnám, hol veszik ezt a sok jövőlátó gömböt?

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.24. 23:14:17

@osborne:

A zérmének két oldala van.
1. ki az a jelölt, akit mexavazna legalább 193 pékviselő?
2. ki az a jelölt, aki élete munkájával megteremtett presztízsét hajlandó feláldozni pár hónap miniszterelnökségért, aminek a vége a biztos bukás?

Surányi esetében az utóbbi valószínűtlen.

Vértesnek nincs presztízse, ő talán belemenne, ha az szdsz bólint (egyelőre húzódoznak).

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.24. 23:14:50

@Hackbard Celine:

Ahelyett, hogy ezen köszörüli a nyelvét, meséljen nekem erről a fidoxos neokon ideológiáról, kedves et. Miben is áll ez?

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.24. 23:16:17

@osborne:

Nézze meg, a fönti baller nick megírta: ez a Zorbán hiteltelen. Megírta ezt már a Mester is, így nekünk ezt tudnunk kell (arrafelé Bokros árfolyama emelkedik naponta).
Bezzeg az Úr: amióta elmondta a Szenvedélyes Igazságbeszédet és majd beledöglött a kormányzásba, az ország szárnyal, a forint izmos, nagyajólét.
Aki nem látja, az tohonya, buta, orbánista hüjje.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.24. 23:16:19

@Hackbard Celine:

Nem tudom, te hogy vagy ezzel, de amikor az államcsőd szélén visszasírjuk az 1998-2002 közötti gazdasági adatokat, engem iszonyúan hidegen hagy, hogy Orbán nyakkendőben vagy garbóban fest jobban.

freehckr 2009.03.24. 23:16:23

@Hackbard Celine:
"Megvan még, hogy nem kötnek szövetséget Torgyánnal?"

Na ez nincs meg, ugyanis ilyesmiről nem volt szó. Legalábbis "pártelnöki" szinten, legfeljebb a "talpasok" hangoztathattak ilyesféle gondolatokat (meg Pokorni). Nekem az ugrik be erről, amit Orbán nyilatkozott akkoriban (idézet forrása a NOL, remélem mindenki kényes ízlésének megfelel), miszerint "a Fidesznek semmi oka nincs arra, hogy ne lépjen koalícióra a kisgazdákkal, hiszen a kisgazdák világa valójában azonos a Fidesz világával". A "nem lépek koalícióra" dologról nekem egészen más jut eszembe:

www.youtube.com/watch?v=SqedE0e_2LQ

Nem lehet, hogy nektek is ez jut eszetekbe, csak állandóan keveritek a Patással? :)

"Hányszor hazudtolta meg önmagát ez a társaság?"

Szerintem el kell osztani százzal azt, amit erről a tipikus MSZP megszállottak gondolnak, és akkor nagyjából reális eredményt kapunk. :) Bár ki foglalkozik ilyesmivel, amikor van nekünk egy Gyurcsány "hazudtunk reggel, éjjel meg este" Ferencünk? :)

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.24. 23:19:42

@elemes2:

Mondjuk Vértes esélyeinek nem használ, ha az Amway ügynökösködés híre eléri a parlamenti képviselőket...

m.blog.hu/ke/kepviselofunky/image/200903/vertesOK.jpg

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.24. 23:19:49

@freehckr:

Most elmaszatolja itt az Igazságbeszédet. Szégyellje magát.
Az a Pető meg egy áldott jóember, ha énmondom.

Hackbard Celine 2009.03.24. 23:23:58

@Gabrilo: Semjén Úr és a Nemzet Orvosa netán nem a neokonzervatív eszmevilágot képviselik? Hmmm... az ókonzervatív esetleg jobb kifejezés volna?
Mindketten elég magasra vitték a Pártban ha jól tévedek.

osborne 2009.03.24. 23:25:05

@elemes2: sztem is őrült az aki minimum idén június - max jövő áprilisig szóló hatalomért/nemkevéspénzért beáldozza magát és egy évig miniszterelnökösködik (népnyúz és tartja az IMF direktívákat) Ferivel duóban.

Vértes sztem a blöff jelölt.

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.24. 23:32:23

@Hackbard Celine:
Maga az átlagnál is nagyobb infóhiányban szenved. Ott a Központban tényleg frissíteni kéne az adatbázist.

Röviden.
A neokonzervativizmus egy specifikusan amerikai jelenség, vagy ideológia (ha és amennyiben egyáltalán az). Reakcióként jelent meg a 60-as évek balos-hippi mozgalmaira, és a 80-as években, Reagan elnökké választásával érte el a csúcsát.
De a téma hazai szakavatott ismerői legalább két generációt különböztetnek meg, az elsőt, és a másodikat (utóbbit nagyjából ifj. Bushtól), és a kettő nem ugyanaz.
Vö. Békés Márton: Az amerikai neokonzervativizmus. Itt van kitéve oldalra, meg lehet nézni.

Mármost hogy ehhöz hogy a búbánatba jön Semjén, meg Mikola, na azt nagyon nem értem.
Ez most egy öblös nagy mellé volt, drágabarátaim.

Hackbard Celine 2009.03.24. 23:36:52

@freehckr: Az a bizonyos Orbán-Torgyán paktum is csak bizonyára mesemesemátka és szó sem volt '98-ban háttéralkukról és elkótyavetyélt minisztériumokról... hát persze. Szemellenző azért van itt rendesen.

sorokinV 2009.03.24. 23:38:03

@Gabrilo:

Konzervativizmus = rossz
Ez a ferencológia első tétele. Illene ismernie a jelenkorunk legmeghatározóbb baloldali szellemi irányzatát!

Hackbard Celine 2009.03.24. 23:38:59

@Gabrilo: kegyed egy elég nagyot téved: a neokonzervativizmus a (neo)liberalizmura adott válasz a mai világban. Ami messze túlmutat a hajdani amerikai kezdeteken, ahogy a globalizmus is túllépett azokon a kereteken.

Hackbard Celine 2009.03.24. 23:41:10

@Hackbard Celine: szingli hordák... talán mond valamit, elég amérikás kifejezés

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.24. 23:41:10

@Hackbard Celine:
Na, ez még nagyobb katyvasz. Most majd megmondja BM helyett:)))
Parancsoljon, olvasnivaló a Kapcsolat mellé:
www.valosagonline.hu/index.php?oldal=cikk&cazon=711&lap=0

freehckr 2009.03.24. 23:42:41

@Hackbard Celine:
"Az a bizonyos Orbán-Torgyán paktum is csak bizonyára mesemesemátka"

Hát, amennyiben visszaolvasom magunkat,nem ez lenne az első hamis információd. :) Szóval vegyük úgy, már meg sem lepődöm, de azért megemlíteném: az előbb még arról volt szó, hogy "nem lépnének koalícióra", most meg állítólag volt valami "paktum"... túl sok ez nekem egyszerre, ezeket az irányváltásokat nem bírom ilyen hamar megemészteni. :)

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.24. 23:44:13

ps. neolib-témában is téved. Épp a neokont szokták összehozni a neolibbel (hibásan, amúgy), a Mises-Hayek-Friedman vonalat szokták neolibnek nevezni.

www.hirtv.hu/?tPath=/view/videoview&videoview_id=4156

(3. felvonás)

scsaba1 2009.03.24. 23:46:42

@Hackbard Celine:

Semjén neokon lenne? :D Szerintem ne égesd magad tovább, barátom...

Hackbard Celine 2009.03.24. 23:47:13

@Gabrilo: A leírás 70-80%-ban simán illik Mikoláékra.

sorokinV 2009.03.24. 23:47:46

@Hackbard Celine:

Pusztán a kapcsolatponhus tudással legalább olyan nehéz sikerrel vitázni a konzin, mint egy rabságban nevelkedett pandának párt találni a természetben. Korai volt még ide jönni, itt felfalják! Kezdjük meg a rehabilitációt mondjuk rendszeres újságolvasással. Népszava, aztán jöhetnek a keményebb cuccok is. Később egy-egy könyv, esetleg híradó.

Hackbard Celine 2009.03.24. 23:52:35

@scsaba1: ha Semjénről privát véleményt mondanék, azt személyiségi jogokat sértene egy nyilvános fórumon. A neokon az talán mérsékelt tévedés, de legalább nem ok a pereskedésre. :)

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.24. 23:55:56

@Hackbard Celine:
Látom, nem érti. A konzervativizmus általában is konkrét helyzetekre adott reakciót jelent, nem légből kapott szlogeneket. A neokonzervativizmusnak_nincs_értelme magyar kontextusban, mert az specifikusan amcsi jelenség. Itt nincs olyan.
De ha lenne, és ha a párhuzamokat lefordítjuk azonosságra (ami hiba, de mindegy), Semjén, Mikola akkor sem lennének neokonok.
Maga szerint említett urak mennyire vannak távol Seres Lászlótól?

És maga szerint - hacsak a Monty Python szeretetét leszámítjuk - mennyiben lenne értelme annak, ha Magyarország hadat üzenne Iraknak?

Celine, hallgasson a fenti urakra. Ebből nagyon csúnya égés lesz. Most a belső jóindulat beszél belőlem, ami ritkaság, használja ki.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.24. 23:56:14

@osborne:

nincs jövő április, szerintem fletó is arra lő, hogy október-november táján legyen az előrehozott választás, mert akkor az új (fidesz) kormány csak három évet kap, ami a stabilizációhoz elég, de a gyümölcsök learatására és a hatalom konszolidációjára már kevés.

Caracalla 2009.03.24. 23:56:18

Kedves @all: nyilván nem zavarnék bele az összeesküvésekbe, ha nem lenne muszáj, de

ad 1, a legfontosabb dolog az lenne, hogy egy komoly és stabil parlamenti többséget maga mögött tud kormányt hiányoltam

ad 2, nyilván ki lehetne térni a Fidesszel kapcsolatos problémákra és aggályokra, de előbb mindenki csekkolja le, hogy ki adja a kormányt. Ha ez megvan, akkor marad a kérdés, hogy egy részben ismeretlen jobb lenne-e. Én elmondtam az érveimet, ez alapján úgy gondolom, hogy igen. HÉT ÉVE az MSZP van kormányon, nehogy már az ellenzék tehet mindenről, aki mégis így gondolja, az kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét (esetleg drogdílerét)

ad 3, ha választani kell, én is a Chikán féle gazdasági vonalra szavazok, de azt a Fidesz volt képes letenni az asztalra. Drukkoljunk hát erősen, hogy ne a keynesiánusokat hozza az élet.

Kedves @ősirománszokás: adott helyen és időben szivesen elbeszélgetek veled - az írásban egyébként szándékosan elő nem forduló - legitimitásról, és nyilván az sem tagadható, hogy a Fideszben gazdasági szempontból van egy nagyon súlyos kétlelküség, de abban reménykedem, hogy a realista rész kerekedik felül. Az MSZP-ben azt látom, hogy erre esély sincs. Ez persze csak az én saját, határozottan outsider véleményem.

Ugyanakkor láthatóan tévképzeteid vannak a választási törvényről, amely szól a rendkívüli helyzetekről is. Lehet négy évnél rövidebb időn belül is új választás, bármennyire is sokkoló ez a minket megtisztelő tudor számára.

Az ad hominem megjegyzésekre inkább nem is térek ki.

Ettől függetlenül sok igazság van a megjegyzésedben, és igen, komoly esély van rá, hogy két év múlva kritizálni fogom a Fideszt. Ugyanakkor nem tudom elképzelni, hogy visszasírjam a mostani pszeudokormányt.

Hackbard Celine 2009.03.24. 23:57:54

@sorokinV: még szerencse, hogy ilyen kapcsolatizét sem olvasok. Nem hogy könyveket meg egyéb hasonló baromságokat. :)
De nem kell aggódni, felszedem az itteni szleng kifinomult nüanszait - ha szükséges, a köznyelv sekélyességét félredobva.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 00:00:06

@osborne:

Persze, fletónak ez az elképzelése csak akkor működik, ha talál olyan miniszterelnököt, akit
(1) az mszp-szdsz-mdf frakciókból legalább 193-an mexavaznak
(2) aki elég hülye ahhoz, hogy feladja mindenét a pár hónap vesszőfutást követő biztos bukásért cserébe.

Érdemi konszolidációs lépéseket a jelenlegi parlament nem fog mexavazni (erről szól a post), ezek nélkül pedig a befektetők nem várják meg a jövő áprilist.

freehckr 2009.03.25. 00:01:23

@elemes2:
"nincs jövő április, szerintem fletó is arra lő, hogy október-november táján legyen az előrehozott választás"

Ennyire nem kell előreszaladni, Ferkó az EP választásokra "gyúr". Az egy dolog, hogy itthon is tovább amortizálhatja mára maroknyivá apadt szavazótáborát egy EP választási csúfos kudarc, de az EP szoci frakciója sem fog hálálkodni Ferkónak (és "történelmi" pártjának), amiért a néppártiakat gyarapította (ha közvetve is) "belpolitikai lavírozásaival".

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 00:01:31

@Caracalla:

Közvéleménykutatás, melyik párt kormányoz?

A válaszadók harminc százaléka szerint a fidesz.

Erre varrjál gonbot.

Balt 2009.03.25. 00:05:59

@is: "nagyon pesszimista vagyok én is, és csak azt mondom, mint Bokros: meg kell szabadulnunk a kétpártrendszertől."

Ez fog történni: egy év múlva az MSZP teljesen lenullázza magát.

Caracalla 2009.03.25. 00:06:57

@elemes2: Lehet, hogy mostantól csak annyit kellene mondani minden sajttájon a Fidesznek, hogy 'Emberek, MSZP-s kormány van Magyarországon' :)

Hackbard Celine 2009.03.25. 00:15:26

@Gabrilo: megköszönöm a kitüntető jóindulatot és hallgatok az intelmekre. A neokon témát a politikai terminológiában valóban csúnyán benéztem és valós ideológiai tájékozottság, ennélfogva kellő ismeretek hiányában elírtam. A helyes megfogalmazás a "bigott populista álkonzervatív" lett volna, ami talán nem bír világpolitikai tartalommal.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 00:16:25

@freehckr:

Fletó viselkedését elég jól leírja a szociopata modell: minden konfliktust ki kell élezni és mindig a következő csatát kell megnyerni (szó szerint bármi áron). Ez nagyon sok esetben nyerő stratégia, mert a legtöbb ember utálja az éles konfliktusokat, a szociopata élvezi. A szociopata vezető akkor bukik meg, amikor olyan "jutalompontokról" mond le, ami a szociopata számára értéktelen, de a többség (97%) számára fontos, vagy egyszerűbb esetben akkor, ha döntési horizontján túl mutató előnyök érdekében áldozatot kellene hoznia.

Gyurcsány nagyon hosszú fejlődési úton jutott el addig, hogy a 2013-as visszatérés érdekében át kell adnia a hatalmat, hogy a válságmenedzselés hálátlan feladata a fidesznek jusson. De lehet, hogy már elkésett (az MSZP vezérkar nem boldog a hétvégén történtek miatt).

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 00:18:38

@Caracalla:

Lényegében ezt teszik, ezért mindössze 30%, pedig a szocik nagyon intenzíven kampányolnak azért, hogy a mostani helyzetért a fideszt tegye felelőssé a nép egyszerű gyermeke és protestszavazatokkal a fideszt büntessék.

Azt gondolom, hogy az MSZP jelenlegi támogató bázisának döntő része ezekből (a fideszt felelőssé tevőkből) áll.

tripanek (törölt) 2009.03.25. 00:27:47

Hát srácok azon lovagolni, hogy melyik mekkorát hazudott és melyik mennyit lopott...felesleges.

Az igazi kérdés szerintem az: nekem/családnak/országnak jobb-e X vagy Y politiikus alatt?

Felőlem Feri még összelophat két Szalay utcát és egy kádkőgyárat, Viktor áshat egy bányát az apjának - amelyik alatt haladunk, arra fogok szavazni.

A többi "de-a-másik-többet-lopott" vita szórakoztató, de helytelen választási alap szvsz.

Hackbard Celine 2009.03.25. 00:29:35

@Hackbard Celine:
De azért hogy a neokonzervatív kifejezést elhelyezzük kicsit a magyar történelemben is:
epa.oszk.hu/01300/01326/00042/06lacko.html
"Mint más országokban, úgy nálunk is az említett rétegek egy különlegesen elégedetlen részének ideológiájaként mutatja be a neokonzervativizmusról a századforduló után leváló, de ideológiailag erősen belőle építkező magyar jobboldali radikalizmust, részletesen beszámolva azokról az így, ilyen részletességgel még soha számba nem vett szervezetekről, akciókról, szektákról és nem utolsósorban személyekről; utóbbiak a századelőn és főleg az első világháború alatt csíra formában már többé-kevésbé a jobboldali radikalizmus jegyeit viselték magukon, közülük többeket 1919 után a fajvédő mozgalom prominens szereplőiként láthattunk viszont. Mert ezek a korai radikális csoportok (a nyolcvanas években gyorsan letűnt antiszemita párt utódaiként) ugyancsak az agrárizmus, a kilencvenes években föllépő néppárti, majd részben a századforduló után megjelenő keresztényszociális ideológia anyagából táplálkoztak, akár a függetlenségi pártból, akár a szabadelvű, illetve a munkapártból regrutálódtak. Az volt bennük az új, hogy a neokonzervatív eszméket végletesen szélsőséges formában interpretálták, hogy nyíltabban és erőszakosabban voltak antiszemiták, erőteljesebben „mozgalmárok", aktivisták, az összeesküvés-elméletek gyártói vagy elfogadói, s antikapitalizmusukat egészen az (adott) magyar polgári világ „forradalmi" átalakításáig fokozták - valamiféle burzsoá-, sőt arisztokrataellenes különútban jelölve meg céljukat. Lényegében a csírájában már alakuló „keresztény nemzeti" gondolatot vallották ők is"

R_John · http://sardobalo.blog.hu 2009.03.25. 00:33:20

@Gabrilo: én egyébként úgy tudom, hogy szerintetek Hayek neokon, de szóval én úgy tudom, hogy ő neolib, de ez nem egy tétel a fejemben, csak már régóta tisztázni szeretném, mert érdekel.

Gabrilo · http://konzervatorium.blog.hu 2009.03.25. 00:36:11

@Hackbard Celine:
Természetesen minden konzervatív bigott és populista, pont Magyarországon ez marhára nem hír. Minden tiszteletreméltó irányzat odaát van, a Pojácánál.

@calam:

Hayek nem neokon, az biztos. Szerintem nem is neolib, de ezen lehet vitatkozni. A neokonok rákaptak a Hayek-Mises-féle vonalra, de ettől ők még nem válnak azzá.
Én ha mindenképpen be kell sorolni valakit (aminek nem feltétlenül vagyok a híve, mert Tocqueville pl. mi a franc?), akkor hagyatkozom inkább magukra a szerzőkre, ill. öndefiníciójukra: Hayek és Mises is klasszikus liberálisok, vagy ó-whigek voltak. Szerintem.

R_John · http://sardobalo.blog.hu 2009.03.25. 00:38:46

@Gabrilo: okké, ilyesmire gondoltam, meg amit tőle olvastam abból is inkább ilyesmi liberális gondolatok jöttek le.

off, te tényleg zenész vagy? (múltkor valaki ezt kommentelte neked, asszem ergé)

R_John · http://sardobalo.blog.hu 2009.03.25. 00:41:57

ha ez már túl személyes volt, akkor bocs, és nem kérdeztem.

mr. pharmacist1 2009.03.25. 00:46:31

@sorokinV:
Baloldaliság, a gondolkodás gyermekbetegsége.

R_John · http://sardobalo.blog.hu 2009.03.25. 00:47:36

@sorokinV: sztem a baloldal nem azonos gyurcsánnyal, aki szerint meg a konzervativizmus rossz az nem balos, hanem hülye.
@mr. pharmacist1: ez kb pontosan az, amit Sorokin mond, csak fordítva.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 00:53:31

@mr. pharmacist1:

Ezzel nem értek egyet.
Jézus például soxor kifejezetten baloldali volt.
Sajátos, hogy ezt a vonását az MSzP ignorálja.

sorokinV 2009.03.25. 00:56:33

@mr. pharmacist1:

Lehet.
Jellemző még a baloldalra, hogy minden témában tudnak linkelni egy mozgó világos szabó miklós recenziót. :D

A poszthoz visszatérve:
A nap tréfája Vértes. Vértes a mintapéldánya a mihaszna, tudatlan még elavult tudással sem rendelkező gazdaságpolitikusnak. Esetleg még az ATV nézőinél komoly szakambernek számít...

R_John · http://sardobalo.blog.hu 2009.03.25. 01:01:51

@sorokinV: sztem azt a gigalebőgésedet inkább ne emlegesd.

(egyébként vértes nem képzetlen és tudatlan, csak nagyon szoci)

sorokinV 2009.03.25. 01:05:26

@calam:

Én csak arra utaltam, hogy ferenc tett kísérletet a konzervativizmus, mint szitokszó hazai bevezetésére. Konzervativizmus és konzervatív hatalomátvétel név alatt konstruálta meg azt az ellenségképet, amire az átlag posztkádárista baloldali fixálódni képes. Ebbe az ellenségképbe bele tartozik a kötelező napi áhítat, az antiszemitizmus, munkásellenesség, etc. Az a rengeteg marhaság, amivel az itt is néha megjelenő trollok szoktak flémelni, a poszt tartalmától függetlenül.
("Orbán majd kötelezővé teszi a misét, blabla...")

R_John · http://sardobalo.blog.hu 2009.03.25. 01:07:39

@sorokinV: bár kettővel följebb azt mondtam, hogy aki szerint a konzervativizmus rossz, vagy elítélendő, már-már nácizmus az hülye. Nem többet.
(Egyébként ezzel szemben a liberálizmust elég sokan használják szitokszóként, itt is.)

sorokinV 2009.03.25. 01:14:07

@calam:

Olvastam, nem is állítottam, hogy épeszű embernek lehet ez a véleménye.

A gigalebőgést meg nem értem, asszem' Mois nádor említésével kiütöttem az érveidet ;)

R_John · http://sardobalo.blog.hu 2009.03.25. 01:16:43

@sorokinV: erre nem emlékszem, arra viszont igen, hogy amikor már nem tudtál mire hivatkozni, hogy a zsidók nem vehettek földet, akkor megkérdezted, hogy szerintem az Aranybulla antiszemita-e? Hát, így bőgtél le:)

sorokinV 2009.03.25. 01:20:45

@calam:

Szerintem ne offoljuk szét a posztot, mindenesetre jelzem, hogy a középkorban a földet igen ritkán vásároltak :D

R_John · http://sardobalo.blog.hu 2009.03.25. 01:26:27

@sorokinV: jó, valóban ne offoljuk szét, de te is tudod, hogy most rosszul fogalmaztam, de ez visszamenőleg nem érvényteleníti, hogy akkor nekem volt igazam:D

jog-ász 2009.03.25. 07:14:33

szerintem meg az egész elöregedett, szétrothadt, "már kiprobált" politikai garnitura teljes(jobb és baloldali) lecserélésével kellene kezdeni, mert már senkinek nem hiszi el az ember fia hogy érte meg az országért cselekszik, csak azt látja hogy ku..ra ragaszkodnak a hatlomhoz meg a költségtéritésükhöz, megélheti politikus az egész banda..

surayana 2009.03.25. 07:30:20

remélem az írást, széles nyelvcsapásokkal övezve már elküldted Szijjártóaudipéternek, jelezvén, hűséges emberekből már lehet választania. Zajlik a helyezkedés. Tetszik a mondatod: nagyarányú fideszes győzelem....az ország számára a legjobb. Pajtás, a te számodra a legjobb, az ország szépen megszívja. OVI tébolyult hatalomvágya lehetővé teszi, hogy gyurcsány visszajöjjön! Nem kéne. Ha nem OVI lesz a miniszterelnökjelölt, rájuk szavazok. Ha igen, akkor baj van.

Zka · http://www.youtube.com/watch?v=_wpDbI1gca0 2009.03.25. 07:59:20

@Kettes: pontosan. "Alig" érezhető a fidesz szimpátia ebben az írásban, kár, pedig jó is lehetett volna.

88wx335dsf 2009.03.25. 08:14:24

A nagy tudorok hosszú-hosszú gondolkodás után eljutottak oda, hogy a róka a hibás azért mert a farkas megette a juhot.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 08:14:44

@surayana:

szépen fejlett orbánfóbia, már kézzel is tapintható.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 08:15:30

@Emberi Tisztesség:

"minden hír Gyurcsányról szól. Megtette, amit már régen meg kellett volna tennie. "

Történt valami? Mit tett meg Gyurcsány?

phaidros 2009.03.25. 08:15:51

@calam: liberalizmus mint szitokszó - igen, de azt ne feledd, hogy a liberálisnak normális helyeken a konzervatív az együttműködő partnere, nem a baloldal. Itt sincs senkinek sem baja a nemzeti liberálisokkal.

phaidros 2009.03.25. 08:16:49

@phaidros: már persze a kötelező kölcsönös csúfolódáson kívül. :)

huta9020 2009.03.25. 08:23:48

Orbán Viktor személye a baloldali szavazók utolsó kifogása, hogy miért ne a Fideszre szavazzanak.
A magát baloldalinak mondó MSZP és SZDSZ ugyanis már régen csak a frázisokban baloldali, sőt már néha már abban sem az. Tulajdonképpen el kellene felejteni ezt a fajta bal-jobb skatulyázást. A szociális értékek a konzervatívnak mondott pártokban legalább annyira jelen vannak, mint amennyire a liberális, egyéni érdekeket előtérbe helyezők a szociál-demokratának mondottakban.
Azt nem értem, hogy akik végignézték Gyurcsány elmúlt évekbeli ámokfutását, azok mi ijesztőt találhatnak Orbán Viktorban és a Fideszben.

huta9020 2009.03.25. 08:41:34

Hogyan jutottunk idáig?

A vértelen társadalmi átalakulások hátulütője az, hogy a korábbi elitnek meg van a lehetősége arra, hogy átmentse pozícióit. Előbb a gazdaságba, majd a gazdasági befolyás révén vissza a politikába. Tévedés ne essék, nem a ki nem ontott vért siratom, hanem az elveszett lehetőséget arra, hogy a 40 évig basáskodó, velejéig korrupt elit eltünjön végleg a színről.

Itt maradt a valamikori pártelit (meg az általuk kinevelt új generáció), az immoralitás fertőzőgóca, ami nem enggedi gyógyulni a magyar társadalmat. Ez a legyengült társadalom aztán képtelen ellenállni, akár a gazdasági válság, akár a kulturális szemét áradata vagy a szélsőséges ideológiák támadják.

pancho_sanza · www.nst.blog.hu 2009.03.25. 08:50:36

Melyik a legsikeresebb városunk?

mavo · http://polmavo.blog.hu 2009.03.25. 08:52:23

Egyébként meg döbbenetes, hogyan igazolja Tóta legutóbbi három dolgozatát ez a blog szerzőstül, átlag kommentelőstül szinte száz százalékig.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 08:54:57

@mavo:

Mit igazol? Mit írt Tóta legutóbbi írásaiban (azon kívül, hogy szerelmet vallott Bokrosnak és Dávid Ibolyának)?

Caracalla 2009.03.25. 09:03:42

Mavo kommentje moderálásra került. A következő ilyennél ki is lesz tiltva.

Egymás rokonainak súlyos sértegetése NEM elfogadható.
Aki ilyet akar tenni, járjon inkább kocsmába.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 09:05:07

@Caracalla: Ahzó. Akkor a folytatásait is törölheted, így értelmetlenek.

Caracalla 2009.03.25. 09:07:09

@elemes2: jogos, köszi, megtörtént, most többé-kevésbé koherens a maradék

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2009.03.25. 09:23:12

@phaidros:
"liberalizmus mint szitokszó - igen, de azt ne feledd, hogy a liberálisnak normális helyeken a konzervatív az együttműködő partnere, nem a baloldal."
Hayek szerint a konzervatívok és a liberálisok a szocializmus feltűnéséig voltak szemben állók.
Normális helyeken vannak konzervatívok (, na meg liberálisok). Nálunk viszont a mainstream lib szoclib, illetve a mainstream (magukat most konzervatívnak nevező) izé is valami etatista, sőt horribile dictu marxista vonásokkal rendelkezik. Nálunk gyakorlatilag mindenki szocialista.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 09:37:59

@Lord_Valdez:

"Nálunk gyakorlatilag mindenki szocialista."

Én egyszerre vagyok szocialista és liberalista. Meg pragmatista.

Tényleg :-)

kamasuka 2009.03.25. 09:46:23

@huta9020:
Attól félnek, hogy jön Orbán, és jobban csinálja, mint ők, ez meg fog látszani, elindulunk előre, lesz ájró, még a punnó is pozitívan fogja majd fel, sőt, a Fidesz nem lesz akkora balfék 2013-2014-ben, hogy mégegyszer ne kampányoljon, mint tette az 2002 első forduló előtt ...

Meg ugye nem elsznek ellopandó milliárdok, mutyi, haveri suska, haverok a minisztériumokban, stb, stb.

Szóval nehéz lesz majd nekik mégegyszer választást nyerni.

kamasuka 2009.03.25. 09:47:06

@kamasuka:
... mármint sima Orbán ellenes hangulattal ...

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2009.03.25. 09:52:12

@elemes2:
Én klasszikus liberálisnak vallom magam és nagyon egyedül érzem magam a magyar belpolitikában :(, de ami a legjobb az egészben, hogy a jobbosoknak baller, a balosoknak libsi és mindkettőjüknek a nagytőke bérence.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 09:53:55

@kamasuka:

gyurcsány (szerintem) azt tervezte, hogy április közepén-végén valami báb-miniszterelnök (hiúságból) elvállalja a kormányzást, vegetál nyár közepéig-végéig (a szoci frakcióval szemben úgysem tud semmit csinálni).

ebből október-novemberi előrehozott választásokat lehet kiszámolni, az új (nyilván fidesz) kormánynak csak három éve van az egyensúlyteremtésre, a gyümölcsök learatására és a hatalom konszolidációjára ez már kevés, a fidesz által megsarcolt nyugdíjasok szavazataira támaszkodva fletó 2013-ban fehér lovon tér vissza.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 09:58:12

Én meg úgy vagyok liberális (és szocialista), mint például Filippo Neri.

gbaba31 2009.03.25. 09:59:34

Üdv,

Mit jelent az, hogy politikai döntés? Mit jelent az, hogy a források elvonásának mikéntje politikai döntést igényel? Miért?
Azért, mert társadalmi, szociológiai aspektusokat, gazdasági folyamatokat kell egyszerre szemlélni? Attól még ezek alapvetően szakmai-tudományos kérdések. Azt gondolom, a politikai döntésnek mindezeket és sok egyéb tényezőt mérlegelve kell megszületnie, de alapvetően különböző szakértői, szakmai, tudományos (gazdasági, szociális, stb.) információkon kellene alapulni.
Ha nem így van, akkor mi a létjogosultsága a politikai döntésnek, egyáltalán, akkor mi a definíciója?

gbaba31

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 10:00:57

@Lord_Valdez:

nem tudom, mit értesz a klasszikus liberalizmus alatt, de ha valami olyasmit, amiről -- gazdaságpolitika kapcsán -- az szdsz néhány megmondóembere néha beszél, tehát az állami tulajdon rossz, a piac mindent megold, stb, akkor a "klasszikus" jelző esetleg a közgazdaságtudomány utóbbi nyolcvan-kilencven évének ignorálását is jelentheti.

ismétlem, "ha"

ősirománszokás 2009.03.25. 10:09:41

Caracalla,
ad1) Nem méritek fel a Fidesz politikájának veszélyeit. Ugyanazt játszák el mint az MSZP 2006-ban, irracionális várakozásokat keltenek az emberekben. 2010ben nyernek, rendben. (De miért nem lehet memgondani a frankót és nyerni csak 51%-al azt nem tudom) És el kell kezdeniük nagyon kemény döntéseket meghozni. Ezzel kapcsolatosan két gond lesz: nincs megfelelő kvalitású emberük -egy Varga kaliberű ember a sehol sem jegyzett kategória- ill. a féleszű káderek nem lesznek félreállitva és pozicióba kerülnek, kettő az a sok agyatlan Fidesz fan, rájön hogy nem lesz kolbászból a kerités és az oly sokat emlegetett legitimáció eltűnik, és jön az Orbán takarodj. Vajon a Fidesz képes lesz ezt a helyzetet jobban kezelni mint az MSZP, vagy ugyanugy malmozik 4 vet strukturális változtatások nélkül?
ad2) ebben nincs vita, a szocik remélem az életben nem kerülnek többet kormányközelbe, riaszó hogy egyáltalán van még támogatottságuk
ad3) a "nem keynesianus" vonal már nincs ott, az meg amit 2000től csináltak nem keynesianizmus volt hanem idiotizmus. Az ingatlanszektor jelenlegi gondjai nem kis mértékben köszönhetőek ennek, ráadásul a 2002-2003-as GDP növekedés egyáltalán nem igazolta a politikájukat. És annyiban más a jelenlegi helyzet hogy most nem engedhetjük meg magunknak a kisérletezgetést. Az itt már nem elég ha a CDU/francia jobb programját leforditják.
ad4) A választási törvény világosan meghatározza hogy mikor kell új választásokat kiirni. A jelenlegi helyzet nem tartozik ebbe a kategóriába, egész addig amig az SZDSZ nem szavaz mondjuk egy parlament feloszlatásra. Ez van. Ha közvéleménykutatás alapon működne a rendszer akkor fél évente lehetne kormányt váltani, biztos sokat javitana a magyar politikusok legendás stratégiai szemléletmódján.

R_John · http://sardobalo.blog.hu 2009.03.25. 10:12:25

@phaidros: fú, csak a nemzeti liberálisok a jók? a többi, jelző nélküli, vagy más jelzős az már nem?

sprenczl 2009.03.25. 10:12:26

Kering egy kis video fletóról, még KISZes korából. Akkor is már a hosszú süket dumát nyomta. Csak a hatalom érdekli, és hogy a közelében maradjon, ha kell, "trükkök százaival". Nem az új kormánynak kell természetesen ítélkeznie felettük, hanem a bíróságok fognak majd remélhetőleg. Már most is előzetesben csücsül a B csapat. Nem véletlenül szóltak be az ügyészségnek, mert félnek a felelősségrevonástól. Sosem értettek az ország vezetéséhez, csak a saját zsebek és haverok pumpálásához. Ezt évtizedeken keresztül bizonyították...Tisztelet a kivételnek.
Ezeknél minden jobb. Nem kell félni a váltástól, "nem fog fájni".

ratman_ (törölt) 2009.03.25. 10:12:44

ugye csak vicceltél és a scenario-t igazából nem ejted "szkenáriónak"?

Határozott Szándék (törölt) 2009.03.25. 10:14:12

Ebben a választási mizériában az a legviccesebb, hogy egyetlen pártnak van részletesen kidolgozott, és koherens programja: a Jobbiknak.

Az MSZP csak brainstormingol, és nem cselekszik, a Fidesz el sem árulja a programját - ha van neki egyáltalán - az SZDSZ kamuproblémákat vet fel, és arra keres 200 000+ 1 embert, az MDF meg éppen szétesik.

Nem lennék meglepődve, ha az EU parlamenti választások után igencsak meglepődnénk az új versenyző bejutásán...

viktor134 2009.03.25. 10:16:09

szét kell bombázni mindent

aronsatie 2009.03.25. 10:19:17

"Van rá halvány esély, és komoly Fidesz -győzelem várható. A legvalószinűtlenebb szkenárió, és az ország számára legpozitívabb."

Aha. Az elfogultsag eme megnyilvanulasara reagalni sem erdemes, de azt megjegyeznem, hogy olyan szo, hogy szkenario, k-val, nem letezik. C-vel viszont mintha már hallottam volna...

Idegen eredetű szavakat csak pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 10:27:38

@ratman_:

szkenáriónak írja.
nem tudom, hogy ejti.

aronsatie 2009.03.25. 10:29:58

@Határozott Szándék:

Es mi lenne a Jobbik koherens programja?

"Buzikat a Dunaba, a zsidokat meg utana"? Ambar ebbol a ciganyok kimaradtak, de biztos vagyok benne, hogy a "koherens" programban fo helyen szerepelnek.

aronsatie 2009.03.25. 10:31:31

@elemes2: Irni se irhatja es ejteni sem ejtheti k-val, tudtommal egyetlen nyelven sem.

georg 48 2009.03.25. 10:34:00

Egy kissé idegesít, hogy csakis kizárólag Ferikével vannak elfoglalva az emberek. Egy valamit nem vesznek tudomásul. Nem, vagy nem csak ő a hibás! A fő bűnös az MSzP. Ez a gyülekezet szabadította az országra ezt az ámokfutót. Közülük is a fő bűnös a Lendvai. Ő a főideológus! Na meg a többi: Kiss, Szekér, Szili, stb. Évek óta magyarázzák a politológusok a belső ellenzéket, de soha egy percre sem hátráltak ki mögüle! No és a tagság! Csak meg kellett nézni vasárnap a kongresszuson az arcokat! Szörnyű! Kilencven éves mámikák éltették a nagyvezírt! Ő a mi apánk és vezérünk! Majdnem leokádtam a tv.-t.

Úlfhéðinn · http://tinyurl.com/do9ks 2009.03.25. 10:36:47

Caracalla, furcsa ez az írásod, az eddigiek alapján nem feltételeztem rólad ilyen naivitást. Számomra kissé meglepő módon a Reakció hasonló témájú írása jóval józanabb és realistább.

wagabound 2009.03.25. 10:38:42

Kicsit off, de azért mégis:

Szeretném felhívni a jobboldali szavazók figyelmét, hogy akik a balodalon kiábrándultunk a szoci kormányzásból, nem szórunk hamut a fejünkre, és eszünkben sincs sűrű mea culpák közepette a Fideszre szavazni. Ugyanis nem azt a tanulságot vontuk le, hogy mégis a Fidesz lenne/lett volna az igazi, hanem azt, hogy sajnos a szocik sem jobbak a Fidesznél: egyformán korrupt, rabló banda mindkettő.

georg 48 2009.03.25. 10:42:32

@wagabound: Igazad van, de akkor hogyan tovább?!

a nagy levin 2009.03.25. 10:53:51

"legsikeresebb városunk" - ez melyik is?

"ahol egy-két egyéni érdek nem áll az ország érdekének útjába"
na az ilyen illúziókkal kellene leszámolni.

A Fidesznek az a jó, ha valaki jön és rendet tesz, beleülnek a tutiba 2010-ben. tehát a stratégia és a taktika is világos. Ezért nem jó nekik már a szakértői kormány, a népnyúzást pedig nyilván nem támogatják.

megjegyzem, mindenki elsiklik afölött, hogy egy elég ügyes csomagra lenne szükség, amiben egyszerre van kiadáscsökkentés, adóreform és gazdaságélénkítés néhány keynesiánus elemmel, tehát nem csupán népnyúzásról lenne szó..

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2009.03.25. 11:01:20

@elemes2:
Majdnem. Ez egy (kicsit) bővebb kifejtést igényelne, de benne van az is, hogy az államnak alapvetően gazdasági szabályozóként kell működnie és nem résztvevőként.
Egyébként nem azt mondták, hogy rossz tulaj, hanem hogy rossz gazda. A tulaj személye ugyanis mindegy, de az üzemeltetőé nem. Ez akkor válik világossá, ha kifejtjük a piaci és a költségvetési szemléletű üzemeltetés közti különbségeket, de ezt most hagyjuk. Majd egyszer a liberatóriumon :)

A chicagói iskola közgazdasági szemlélete még ma is mainstreamnek számít, tehát ignorálásról nem igen beszélhetünk.
A "klasszikus" jelző arra szolgál, hogy megkülönböztethető legyen a XX. században divatba jött magát szintén liberalizmusnak nevező irányzattól.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 11:06:28

@aronsatie:

Grétsy Lászlótól egyszer megkérdezte (asszem) Vágó István, hogy nem szörnyed el, hogyan torzul a nyelv? Miért nem tesz ez ellen az Akadémia?

Mire Grétsy: a nyelv nem torzul, hanem változik. Az akadémia dolga csak az, hogy -- az érthetőség érdekében -- többé-kevésbé egységes szabályokat hirdessen meg. De ha a nyelv megváltozik, az akadémia által karbantartott szabályok is követni fogják ezt.

Vannak szavak, amelyeket a magyarítás során úgy veszünk át hogy az anyja sem ismerne rá. Egyelőre a szcenárió 10:1-re vezet a szkenárióval szemben -- de hogy mi lesz öt év múlva...?

Határozott Szándék (törölt) 2009.03.25. 11:08:09

@aronsatie: olvasd el.
www.jobbik.hu/sites/jobbik.hu/down/Jobbik-program2009EP.pdf

nincs benne szó zsidókról, viszont a cigányoknak pont többet ígér, mint amit eddig a szoci kormány tett (anyanyelvi oktatás, munkahelyteremtés, integráció).

MOndjuk az én ízlésemnek egy kicsit túl sokat szerepel benne a "trianon" szó, de nagyon részletes, és kidolgozott.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 11:09:18

@Lord_Valdez:

Akkor áll az a megállapításom, hogy klasszikus liberálisként a -- gazdaságpolitikában -- ignorálod a közgazdaságtan utóbbi 80-100 évének eredményeit...?

Például az állam szerepe a gazdaságban, a gazdasági szereplők döntéseit befolyásoló tényezők (a pillanatnyi helyzet illetve a várakozások), az időinkonzisztencia kiküszöbölésére tett lépések, externáliák stb.

szempontpuska 2009.03.25. 11:10:58

Az írás szépen sorra veszi az egyes szcenáriók reménytelenségét, az utolsó pontra azonban kifogyott a szerző pennájából a kritika.
Arra alapozni a kilábalást, hogy hiszen a rendberakott gazdaság idején is milyen szépen elvoltak 98-2002 között bizony édeskevés.

Az a helyzet, hogy - miközben az első hárommal túlnyomórészt egyetértek - a fidesz (is) alapvetően alkalmatlannak mutatkozik bámilyen válság kezelésére, a parciális politikai-hatalmi érdekeit mindig is az ország elé helyezte, ebből született a destruktív ellenzék (paradox módon 4 évig ők operáltak a konstruktív ellenzék retorikájával, emléxik még erre vki ?).

Azokat az eszközöket, amik alkalmasak volnának a kilábalásra végtelen demagógiával megtorpedózták, így csak ezen vásárolt népszerűségüket használhatnák fel azt tenni, amit éveken át elutasítottak.

A legvalószínűbb, hogy komrányra kerülve is gyurcsányahibásoznak, azt pedig lehet ellenzékből is. Nincs jó szcenárió, a 4. verzió felületetes maszatolása ezt az egy konklúziót söpri a szőnyeg alá.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 11:12:32

@szempontpuska:

A portfolió egyik elemzője szerint az előrehozott választás azt jelenti, hogy a reménytelenséggel szemben az ismeretlent választják.

Jelenleg már ez is komoly előrelépés.

szempontpuska 2009.03.25. 11:18:44

@elemes2: igen. Az ismeretlent. Teljes mértékben egyetértek.
Se az ismeretlen, se a reménytelenség nem közgazdasági fogalmak. Éppen erről szól a mai Magyarorság, hitelven választunk és hitelven büntetünk. Tudod: az istenadta....

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 11:25:38

@szempontpuska:

az adott elemző korrekt közgazdasági helyzetértékelést foglalt össze egy laikusok számára is érthető költői képben.

a fidesz konkrét programját nem ismeri (egyetlen támpontja a 98-02 közötti kormányzati teljesítmény, de az már régen volt). a szocik részéről viszony pontosan látni lehet, hogy impotensek. az MSZP parlamenti frakciója még kis lépéseket sem tud tenni a gazdasági racionalitás irányába. a miniszterelnök személye így másodlagos.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 11:27:40

"Arra alapozni a kilábalást, hogy hiszen a rendberakott gazdaság idején is milyen szépen elvoltak 98-2002 között bizony édeskevés."

A rendberakott gazdaság úgy nézett ki, hogy 97-ben 7% volt az ÁHT hiány, 98-ban pedig (Horn-Medgyessy választási osztogatása miatt) már 8%, és két év alatt a fidesz kb akkora megszorítást csinált, mint Bokros Lajos, de közben nem stoppolta le a gazdasági növekedést.

szempontpuska 2009.03.25. 11:38:35

@elemes2: az is a kilátástalanság jelzője, ha a másik (kétségbevonhatatlan) impotenciájára mutogatva próbáljuk bizonyítani, mekkora kanok vagyunk, nemde ?

szempontpuska 2009.03.25. 11:39:27

@elemes2: tudnál példát mondani ezekre a megszorító lépésekre ? Mert én nem nagyon emlékszem ilyesmire

aronsatie 2009.03.25. 11:45:19

@szempontpuska: 2001-ig nem volt osztogatas. Viszont megszoritas is csak annyiban, hogy nem volt osztogatas, amikor pedig elvben mar lett volna mibol.

aronsatie 2009.03.25. 11:46:56

@elemes2: Orbanek is 8%-kal adtak at 2002-ben.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2009.03.25. 11:49:13

@elemes2, @szempontpuska: :
A Fidesz 98-2001 közt befagyasztott kiadásokat (mellesleg nagyon helyesen), az osztogatás a kétéves költségvetéssel jött el, mert az FKGP szétesés miatt veszélybe került a kormánytöbbség, és lehet, hogy a következő évben már nem sikerült volna elfogadtatni.
Mindemellett azok az emberek már nincsenek a Fidesz meghatározó emberei között és azóta a célközönsége is megváltozott és ennek megfelelően a párt irányvonala is jelentősen.

szempontpuska 2009.03.25. 11:51:01

@aronsatie: engem a megszorítások érdekelnének inkább

szempontpuska 2009.03.25. 11:52:07

@aronsatie: "megszoritas is csak annyiban, hogy nem volt osztogatas,"
áhhá ! na ettől féltem, hogy valami ilyesfajta kreatív értelmezés lesz a dolog vége, hogy a megszorítás = nem osztogatás. köszi :-/

szempontpuska 2009.03.25. 11:52:53

@Lord_Valdez: "A Fidesz 98-2001 közt befagyasztott kiadásokat (mellesleg nagyon helyesen)" úgy mint ....?

Caracalla 2009.03.25. 11:53:52

@gbaba31: a politikai döntés alatt azt értem, hogy el kell venni X összeget valahonnan. Na az a politikai döntés, hogy honnan. Önmagában helyes a nyugdíjemelés, az adócsökkentés, stb., de a források elosztása - ha úgy tetszik a célok priorizálása - politikai kérdésként dönthető csak el.
@ősirománszokás: értem, amit mondasz, de van egy csomó kérdés, ami kétharmados változtatást igényel. Mondok egyet: hosszas taktikázással elérte a jelenlegi kormánypárt, hogy megszűnjön az önkormányzatok törvényességi ellenőrzése (és ezzel együtt a közigazgatási hivatalok). Ezt nem lehet 51%-kal kijavítani, ha egyszer teljes mértékben hiányzik a kooperációs készség és a praktikus politizálás képessége mindkét oldalról. Hasonló probléma az alapjogok és alapkötelezettségek közötti téves egyensúly helyreállítása.
Választások: teljesen igazad van, jogi szempontból, nem is azt mondom, hogy bárkinek ki kellene ilyet írnia. Ez a poszt politikai cselekvésről szól, és arról, hogy szerintem mi lenne a legjobb opció. Az 51% azért nagyon veszélyes, mert az nem igazán stabil többség, majdnem ott lennénk, mint ma.
Félreértés ne essék, a mai helyzetnél az MSZP 50% feletti parlamenti aránya is jobb lenne, mert legalább a törvényeket át tudnák szenvedni. Csak ez nem tűnik a realitással a leghalványabb kapcsolatban sem állni.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 11:55:21

"tudnál példát mondani ezekre a megszorító lépésekre ? Mert én nem nagyon emlékszem ilyesmire."

Régi pszichológiai megfigyelés, hogy a meggyőződéssel ellentétes információkat az ember hajlamos elfelejteni, és akkor is ignorálni, ha azt a képébe tolják. Szóval nem várok releváció erejű felismerést az alábbiaktól:

hetilap.hetek.hu/index.php?cikk=5836

A cikkben szereplő prognózisokkal szemben 1999-ben már 4% körül volt az ÁHT hiány, 2000-ben pedig 3% alatt.

www.meh.hu/kormany/kormanyulesek/leirat/korm20080212.html

Veres János és Daróczi Dávid szájából: "Az Orbán-kormány időszakában végrehajtottak egy úgynevezett csendes, rejtett kiigazítást"

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 11:58:09

@aronsatie:

"Orbanek is 8%-kal adtak at 2002-ben."

Ennek még az ellenkezője sem igaz. 98-ban a fidesz már nyáron azonnal visszafogta a kiadásokat és így is 8%-ra elment a hiány.

2002-ben a szocik azonnal költekezni kezdtek (közalkalmazotti béremelés, 19 ezer forintok stb) és így lett 8%.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2009.03.25. 12:00:34

@elemes2:
Visszatérve az eredeti kérdésedre.
A közgazdaságtan nem egy monolit valami, hanem iskolákra tagozódik. Ezek nagyjából hasonlóak, de vannak teljesen extrém irányzatok is. Tehát ezt a kijelentést nem könnyű értelmezni.

Az állami szerepvállalás különösen vitatott dolog. Pl.: az osztrák iskola szerint pont az vezet a válságokhoz.
Ha már az elmúlt évtizedeknél tartunk, akkor a 70-es, 80-as évek pont a Keynesiánus gazdaságpolitika fenntarthatatlanságát bizonyította. Én elismerem, hogy az állami beavatkozás adott körülmények közt, átmenetileg elfogadható (,mert célszerű), de azt nem, hogy erre tartósan be lehet rendezkedni. Ezt egyébként szintén ékesen bizonyítják az elmúlt évtizedek, mert szinte mindegyik alkalmazó állam szépen eladósodott.
A félreértés elkerülése végett nem hirdetek hirdet tisztán laissez-faire gazdaságpolitikát, igaz más se teszi (illetve ez nem igaz, mert iskolája válogatja, hogy honnan számítja a laissez-faire-t). Akkor úgy mondom, hogy szabályozatlan piacot. Gyakran elhangzik, de nem igaz: a vádakkal ellentétben a XX. században -Közép-Afrikát leszámítva- már nem sehol nem volt szabályozatlan piac.
Sőt a helyzetemet súlyosbítandó én még a munkásmozgalmak eredményeit is elismerem, hogy sokat tettek azért, hogy a kapitalizmus élhetően szabályozott legyen. Sőt bizonyos zöld törekvéseket is nagyra tartok. (ld. az externáliák figyelembevétele)
A neoklasszikus iskolák (így a chicagói is), masszívan épít a gazdasági szereplők döntéseire és várakozásaira.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 12:01:49

@szempontpuska:

indifferens, milyen kreatívan értelemzed. 97-ben 7% volt a hiány, 98-ban 8%, 99-ben 4%, 2000-ben már jóval 3% alatt (akkori jelentések szerint 2.9%, de később az Eurostat számítási módszerei mitt ezt *lefelé* korrigálták).

mindenesetre ez a válaszod elég pontosan jelzi, hogy a valóságnak csak az a szelete érdekel, amely a meggyőződésedet alátámasztja :-)

szempontpuska 2009.03.25. 12:03:32

@elemes2: már bocsánat, de nem én értelmeztem kreatívan...

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 12:06:22

@Lord_Valdez:

Vannak iskolák, amelyek a követendő stratégiákban eltérnek, de a működési mechanizmusok felismerései iskoláktól függetlenek.

"A neoklasszikus iskolák (így a chicagói is), masszívan épít a gazdasági szereplők döntéseire és várakozásaira."

Nagyon dícséretes, akkor csak annyi a feladat, hogy amikor már gazdaságpolitikáról beszélünk, lássuk be, hogy a szorosan vett egyensúlyteremtésen túl nem technokrata beállítottágú kormányzatra van szükségünk, hanem olyanra, amely képes a gazdasági szereplők VÁRAKOZÁSAIT pozitívabbra hangolni. Bokros Lajos például -- kizárólag hírneve alapján -- nem ilyen ember.

szempontpuska 2009.03.25. 12:08:01

@elemes2: úgy látom rossz néven veszed a konkrét kérdéseket, amelynek puszta felvetése már pszichológiai megfigyelésekre vezet nálad.
Elolvastam a két belinkelt cikket, nem kaptam rá választ amit kérdeztem, pedig elég világos volt: szerettem volna néhány példát a megszorító intézkedésekre.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 12:08:04

@szempontpuska:

szó nincs kreativitásról.
ott vannak a számok.
nyeld le -- ha bírod.
nem fogok meglepődni, ha mégis inkább kiköpöd.

borsikm 2009.03.25. 12:09:09

@elemes2: A fentiek is csak alátámasztják azt, amit most éppen legutoljára a Wall Street Journal szerzője hangoztatott, hogy Magyarországon csak egy előrehozott választások révén megalakuló (Fidesz-)kormánynak van egyáltalán bármilyen reális esélye arra, hogy kivezesse hazánkat a válságból.

Követeljük az előrehozott választásokat! Csatlakozzatok:

www.facebook.com/group.php?gid=76861195259

Elegünk van! Legyünk elegen!

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 12:13:43

@szempontpuska:

"szerettem volna néhány példát a megszorító intézkedésekre."

ott az eredmény (az ÁHT hiány csökkenése ).

nem tudom, észrevetted-e, de elég gáz, ahogyan saját magadat bemutatod.
- az ÁHT hiány látványosan csökkent (8%-ról 3% alá)
- ballib forrásokat adtam, hogy volt "rejtett kigazítás"
- te mégis ragaszkodsz ahhoz, hogy nem emléxel erre
- nem vagy képes utánanézni, tőlem várod a felsorolást.

van egy down-kóros szomszédom, ő is kb itt tart, de nem arrogáns, hanem kifejezetten kedvesen kér segítséget ahhoz, ami neki gondot okoz.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2009.03.25. 13:14:30

@szempontpuska:
Nem ígérem neked, hogy most előásom. Különösen, hogy valamiért hihetetlenül lassú az internetem.

@elemes2:
Viszont a 2002-es hiányt nem kis részben még örökölték a szocik, illetve jelentősen kozmetikázott volt, mert az autópálya építések nem szerepeltek benne.
Szeretem, ha számokat mutatnak emberek, csak bajok vannak vele. Az egyik, hogy két műszer (módszertan) két eredmény, ezért sokszor nem összehasonlíthatóak. A másik, hogy csupaszak. Azt mutatják, amire a készítő kíváncsi volt és nem nagyon látni mögéjük (ld. adatvesztő konverzió). Egy csomó dolgot elfednek (hosszabb távú folyamatokat), illetve sokféleképp kommentálhatóak (ld. befagyaszt v. megőriz dilemma, ugyanaz eltérő hangzással).
Hogy magamat idézzem:
w.blog.hu/2009/03/03/szovetseg_a_nemzetert?fullcommentlist=1#c5074613
w.blog.hu/2009/03/03/szovetseg_a_nemzetert?fullcommentlist=1#c5138313
A lényeg, hogy továbbra is amondó vagyok, hogy nem nagyon érdemes múltbeli viselkedésükre alapozni, mert sem a körülmények, sem a párt nem ugyanaz.

Attól függ kire gondolsz. A sarki zöldséges várakozásaira valószínűleg tényleg nincs jó hatással Bokros, de mondjuk egy vállalatéra igen. Ez azért van, mert a zöldséges elsősorban emberként gondol magára, míg a vállalat gazdasági szereplőként. Máshogy gondolkodnak és mások az elvárásaik. Ha a zöldségesnek azt mondod, hogy holnaptól nincs adó, azt mondja hurrá. Ha egy vállalatnak, akkor azt, hogy csomagolok, mielőtt összedől a kóceráj. Idővel a zöldséges is rájön, hogy rossz neki adó nélkül, de nem azonnal, ezzel szemben a vállalat folyamatosan spekulál, hogy mi merre fog változni.

CrL 2009.03.25. 13:21:32

well agreed:

Sólyom László: Előrehozott választások kellenek

index.hu/belfold/2009/03/25/solyom_laszlo_elorehozott_valasztasok_kellenek/

másként 1 újabb év bénakacsázás lesz egy beugró aktorral a MEH-ben

gbaba31 2009.03.25. 13:22:45

@Caracalla: köszönöm, hogy válaszoltál, én igazából általános érvényűen boncolgattam a témát. Ha azt vesszük, akkor a politikai döntés egy adott helyzetben és időben megvalósuló döntés a rendelkezésre álló, figyelembe vett és nem vett szakértői, elméleti információk alapján, egyfajta integrált válasz egy adott komplex társadalmi, gazdasági szituációban felmerülő problémára.
Így valóban egyetértek az álláspontoddal, miszerint a hogyan megvalósulása konkrét időbe, tárgyra vonatkozó gyakorlati döntés. Ezen döntés azonban szakértői lehetőségek felvázolásával és ezen lehetőségek szerteágazó következményeinek mérlegelésével születik meg. Ez persze pusztán elmélet, a gyakorlat percről-percre zajlik, most is.
Egyebekben rendkívül érdekes és komplex az a folyamat, mely globálisan és Magyarországot tekintve is napjainkban zajlik. Valóban érdemes nyitott szemmel követni, gondolkodni, keresni az összefüggéseket.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 14:11:40

@Lord_Valdez:

Re 2002 meg általában is, igyekszem mindenütt az ESA95 szerinti hiányra hivatkozni. A 2002-es 8% hiányban benne volt az autópályaépítés (a fideszkormány kinyomta az MFB-hez, de az Eurostat a készültségi foggal arányosan utólag beemelte 2001 és 2002 évek államháztartási hiányába).

A 2002-es kiadási tételeket a száznapos csomagtól megtisztítva az ÁHT hiány 6% alatt lenne (feltételezve egy választások utáni visszafogást akár 5% alatt is lehetett volna).

"A lényeg, hogy továbbra is amondó vagyok, hogy nem nagyon érdemes múltbeli viselkedésükre alapozni"

Nyilván, ha a modell nem passzol a meggyőződéseinkhez, akkor a modellt kell változtatni :-) Merthogy a valóságban múltbeli viselkedésből azért elég jól lehet következtetni a jelenbelire.

ősirománszokás 2009.03.25. 14:13:30

Caracalla, két dologban vitatkoznék, egy, nem nem jó ha egy pártnak van 51%-a. Magyarországon, ilyen pártokkal nem. Egyik sem képes felnőni a feladathoz, és a kooperáció csiráit sem mutatják, pedig normális helyeken 4 évente van egy kampány, utána jön az együtmműködés. Igy vagy ugy. Nálunk sehogy. Az 50%+ os rendszer az a négyévenkénti egypártrendszer, kösz de abból én speciel nem kérek. Nagyon kivánatosnak tartom, hogy többpárti kormányaink legyenek, akik képesek kooperálni és nem hatalmi játszmákkal vannak elfoglalva. Attol hogy a mi magyar idiotáink képtelenek a kooperáciora, attol még téves megkérdőjelezni magát a strukturát.
Az önkorik kapcsán, arra befizetek hogy a Fidesz majd a 3300 önkoriból 1000-et csinál. A legtöbb tele van az embereikkel, és baromira nem mutattak önmérsékletet pl az elmult 3 év során.

Másrészt azzal sem értek egyet hogy politikai választás kérdése a gazdaság rendbetétele. Bocs de ez egy szakma (speciel én is közgazdász vagyok), felháborit amikor hozzá nem értő alakok (nem rád gondolok) a megfelelő alapok nélkül ötletelnek. És a jelen helyzetben nem lehet ideológiákból épitkezni. Nagyon jól ismertek a problémák és a megoldások is. Nagy vonalakban adót kell csökkenteni, és kiadásokat: nyugdij és tb rendszert fenntarthatóvá tenni, állami kiadásokat racionalizálni, az ellátórendszerek működésével és strukturájával együtt, az improduktiv helyett a produktiv rétegek támogatása, abban reménykedve hogy az ezzel generált növekedésnek az improduktiv réteg is haszonélvezője ráadásul az aktiv népesség érdekeltebb hogy a produktiv kategoriához csatlakozzék. Ez van, ezt lehet tenni. A vázolt kategoriákon belül van mozgástér de nem sok. Aki a jelenlegi helyzetből ki akar törni az ezt teszi. Nem kell feltalálni a spanyolviaszt elég megnézni a régió sikeres országainak a statisztikáit és ahhoz közeliteni. A probléma adott, a megoldás is. Kérdés hogy a politikusaink közül ki dönt úgy végre hogy a megoldás és nem a probléma része lesz. Szerintem sanszos hogy a Fidesz sem.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 14:14:32

@Lord_Valdez:

Ha az epém nem lettvolna elég világos, ez a két mondat egymás mellett sajátos kontrasztot mutat:

1. "A lényeg, hogy továbbra is amondó vagyok, hogy nem nagyon érdemes múltbeli viselkedésükre alapozni"

2. "A sarki zöldséges várakozásaira valószínűleg tényleg nincs jó hatással Bokros, de mondjuk egy vállalatéra igen."

:-)

szempontpuska 2009.03.25. 14:23:50

@elemes2: sajnálom hogy egészen a becsmérlésig felháborított egy olyan egyszerű kérdés felvetése, hogy példaszerűen melyek voltak azok a megszorító intézkedések, amikre hivatkoztál.

Pedig tényleg szerettem volna hallani néhányat. Mondjuk az állig apparátus leépítése, adóbevételek növelése, tb terehek növelése, juttatások megvonás, csökkentése, nyugdíjak befagyasztása vagy valami ilyesmi például.

de ha nem hát nem...

szempontpuska 2009.03.25. 14:26:58

@Lord_Valdez: köszönöm. Benned van minden reményem,
hogy végre kapjak választ az egyszerű és meglehetősen konkrét kérdésemre :-)
Ha találsz - ennyi év távlatából bizony nem könnyű - intézkedésekre példát, akkor abból talán tényleg le lehet modellezni, mit csinál a Fidesz ha hatalomra kerül, nem úgy mint 8-10 éves összesített adatokból...

Caracalla 2009.03.25. 14:30:00

@gbaba31: @ősirománszokás: Ok, az nyilván magától értetődő, hogy politikai döntést nem lehet (nem szabadna) hozni csak úgy a semmiben. Az elé kellenek a szakértő elemzések, a helyzet felmérése, a potenciális hatások kiszámolása vagy becslése. Miként a döntés megszületését követnie kellene az ugyancsak szakértői kérdésnek számító végrehajtásnak. Na most a folyamat közepét körbeölelő szakértői döntések és cselekvések egyre jobban elmaradnak. Kedvenc példáim erre a jogalkotásból származnak, ahol az IRM néha szó szerint elszakad a valóságtól. Én egyébként egyetértek a nagyjából felvázolt iránnyal, de hogy mekkora legyen a nyugdíjcsökkentés és az adócsökkentés, az valahol politikai kérdés imho.

Egyetértek továbbá sok mindennel, amit írtál, de jelen helyzetben nem látom azt a két pártot, akire rábíznám az országot. Az önkormányzati kérdés ennél bonyolultabb szerintem, és nem is mennék bele adatok nélkül (szerintem itt a hangsúly a gazdálkodási hatékonyságon és az intézmények fenntartásán van, nem pedig az önkormányzat meglétén vagy nemlétén). Mindent összevetve a jelenleg (a poszt megírásakor) általam reálisnak látott alternatívák közül látom a legjobbnak a Fidesz komoly győzelmét.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 14:39:39

@szempontpuska:

"tényleg szerettem volna hallani néhányat"

bizonyítsd be.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 14:41:07

@szempontpuska:

ha konkrét intézkedésekből akarunk mai cselekvési programra vonatkozó következtetéseket levonni, akkor helyes-e az a megállapítás, hogy Bokros Lajos forintleértékeléssel és vámpótlékkal próbálkozna...?

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2009.03.25. 14:43:44

@elemes2:
Értem az ironíát, de szerintem nem találó. Itt két dologról van szó. Az egyik a kijelentővel kapcsolatos, a másik az értelmezővel.
A jelenlegi Fidesz elég távol esik a 98-as Fidesztől, tehát nem érdemes azt várni tőle, hogy viselkedjen úgy, mint 10 éve.
Bokros esetében az elvárások főleg nem a múltbeli viselkedéséből fakadnak, hanem jelenleg deklarált szándékaiból.
(Vicces módon a jelenlegi Bokros közelebb áll a 98-as Fideszhez, mint a mostani Fidesz.)

A második dolog komplikáltabb. A zöldséges döntései nem elemzéseken alapulnak, hanem pszichológián, ő nyilván a régi Bokrosra alapozza, aki mint tudjuk népnyúzó, míg a vállalaté inkább Bokros jelenkori nyilatkozataira, aki mint technokratát látja.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 14:46:19

@szempontpuska:

ez nem bizonyíték (arra, hogy tényleg szerettél volna hallani konkrét lépéseket).

szempontpuska 2009.03.25. 14:46:56

@elemes2: hát a leghelyesebb az volna ha konkrétan, pl. pontról pontra ismernénk a mostani adott helyzetben ki mit akarna tenni. De ilyet én csak egyetlen személyről tudok.
Minden más csak a relativizálás fogalomkörébe esik.

CrL 2009.03.25. 14:51:47

well agreed 2.0

Új Péter: Értelmetlen, céltalan, káros

Most viszont lenne cél: megállítani a lecsúszást és valahogy kimászni az orrig érő szarból. Erre ez a struktúra alkalmatlan. Erre ez a félkisebbségi, félszakértői kavarás alkalmatlan. Az MSZP alkalmatlan.

index.hu/velemeny/jegyzet/2009/03/25/ertelmetlen_mozdulatok/

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 14:52:43

@Lord_Valdez:

Bokrosnak nagy a szája, de valójában nem egy észkombájn (Medgyessy szóhasználatával: nem elég szofisztikált a gondolkodása), amit az is jelez, hogy az MDF-fel állapodott meg, és az is, hogy a jelenlegi MSZP frakcióval a háta mögött elvállalná a miniszterelnökséget -- néhány hónapnyi agónia majd csúfos bukás.

95-ben Bokros csinált egy meglepetés-inflációt, amivel helyretette a megbillent államháztartást, de az azóta eltelt években nem kicsit túlmisztifikálták Lajosunk képességeit.

szempontpuska 2009.03.25. 14:55:30

@CrL: nehéz rajta fogást találni.

szempontpuska 2009.03.25. 14:56:53

@elemes2: az ideális kombináció (olyan persze nincs) Borkost választásokon miniszterelnökké tenni.
na akkor mindenki más elhúzhatna a csába.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 14:59:43

"a leghelyesebb az volna ha konkrétan, pl. pontról pontra ismernénk a mostani adott helyzetben ki mit akarna tenni. De ilyet én csak egyetlen személyről tudok"

1. nagyon sok embernek vannak ötletei, pontról pontra, hogy mit akarna tenni, de közülük csak néhánynak a ötleteit írja meg az újság. nulla valószínűséggel megvalósuló programpontokból ez elég is.

2. lehet választani a "reménytelenség és az ismeretlen között" (portfolio.hu), a potenciális szavazók között most kb 4:1-re vezet az ismeretlen, de ha a szocik bénázása tovább folytatódik, az előny még növekedhet.

lehet, hogy téget érdekelne a fidesz részletes programja, de a fideszt nem érdekli a te szavazatod, mert már van kb 4 millió akik program ismerete nélkül is őket választanák.

(a lakosság 99%-a úgysem érti egy tényleges cselekvési program részleteit és belső összefüggéseit.)

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 15:03:37

@szempontpuska:

Bokros egyéves hivatali idejére minisztertársai úgy emlékeznek vissza, hogy rendszeresen rohant ki hisztérikusan kiabálva a kormányülésről és minden negyedik hisztérikus kiabálás alkalmával bejelentette a lemondását. kb a hatodik ilyen lemondásnál Horn azt mondta, hogy jó, akkor le vagy mondva. Bokrosnak nem kicsit esett le az álla.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2009.03.25. 15:20:13

@szempontpuska:
Sajnos még mindig nem tudom megígérni. (Már így is túl sok időt töltöttem ilyen marhaságokkal).
Leginkább beruházások, illetve nyugdíj- és béremelések elhalasztásával infláltak el költségeket.
www.origo.hu/itthon/20080904-megszoritas-utan-osztogatas-kenyszerhelyzetben-a-felidos-kormanyok.html

@elemes2:
Én is pocsék politikusnak tartom és az MSZP sem alkalmas mögötte, de ezt már leírtam.
Amellett, hogy vicces, hogy pont Medgyessy osztja az észt hatalomtechnikából. :)

Mint közgazdát viszont elfogadom. Szerintem helyesen (papírforma) szerint járt el azzal, hogy felhagyott az infláció elleni harccal.

szempontpuska 2009.03.25. 15:20:26

@elemes2:
ad 1. te tényleg ezzel most mit kezdjek ? Hogy biztos van valahol valaki aki tudja mit kell tenni, csak nem jelent még meg a médiában, vagy mit akartál ezzel mondani ? :-o

ad 2. ez pont ahhoz argumentum, amit én is állítok. A szavazók 99%-a úgysem érti egy tényleges cselekvési program részleteit és belső összefüggéseit, ergo a széleskörű társadalmi támogatottság csak egy lózung, hiszen az emberek nem ráció, hanem hitelven szavaznak (ha úgy van ahogy mondod). Ennek megfelelően a hitelesség elvont fogalom, karaktergyilkosságra, lejáratásra és hitelven alapuló mozgosításra kell építeni oszt majd meglátjuk mi lesz alapon.

Az az érzésem néhány éve gyurcsány is valahogy ezt gondolta és pillanatnyilag a Fidesz is erre játszik. Francba a cselekvési programmal, szavazatot maximűálunk oszt ha megvan, majd meglátjuk mi lesz. Ez lenne az a kedvezőbb "ismeretlen" ? :-/

Ps. Azt a négymillió fidesz szavazót hogyan szedted össze ? :-)

szempontpuska 2009.03.25. 15:23:48

@Lord_Valdez: Köszönöm azért az erőfeszítéseidet. Tudom, hogy ennyi év távlatából nehéz ilyesmit összeszedni... nekem is hasonló benyomásaim voltak csak. Vagyis inkább többletkiadások átcsoportosítására esetleg halasztására emlékeztem, ami a mai helyzetben annyira alkalmas kiindulópont, mint bármelyik havi :-) gyurcsányprogram találomra kiválasztva az elmúlt egy évből :-)

szempontpuska 2009.03.25. 15:25:24

@elemes2: ez még kevés lesz karaktergyilkosságnak, áss mélyebbre... :-P

szempontpuska 2009.03.25. 15:28:54

@CrL: Most már nyíltan fidesz szócsővé vált.
legalább tudjuk (nem mintha eddig nem) hol a helye.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 15:28:58

@Lord_Valdez:

nem az infláció elleni harccal volt a gond, hanem azon, hogy a szocik 94-ben azt hitték, mindent rendbejött és beleülhetnek a készbe. így is tettek (horn leállította a privatizációt stb) aztán úgy kilenc hónap után már nagyon nagy lett a gáz. a bokros csomagnak ESZKÖZE volt a meglepetés-infláció: a ktgvetést 15% inflával tervezték, a tényleges meg lett vagy 30%, ennek megfelelően jó sok ÁFA és vám folyt be (plusz a vámpótlék miatti növekmény), de a kiadásokat (közalkalmazotti bérek, nyugdíjak) az akkori szabályok szerint csak mérsékelten emelték.

Ennyi volt a híres csomag, ez hozott 200 milliárd akkori forintot. Az összes többi (tandíj, családi pótlék, gyed stb) még kb 20 milliárdot, de ezek bosszantották leginkább a választókat.

szempontpuska 2009.03.25. 15:31:12

@elemes2: 94-ben beleülni a készbe ?
Jééééééééézus !
:-O

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 15:31:46

@szempontpuska:

szerinted egy blogon, a commentek között akarok én karaktert gyilkolni...? amit max öt ember olvas...?

(ha ilyen aránytévesztésben élsz, kezdem érteni a délelőtti színpadias felszólítások mozgatórugóit.)

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 15:35:54

@szempontpuska:

ugye, nehéz megérteni, miért gondolták így akkor a szocik.

90-hez képest valóban sokkal jobb volt a helyzet: voltak stratégiai tartalékok (olaj, deviza), a strukturálisan veszteséges (állami) vállalatok (állami tulajdonú) kereskedelmi bankoknál felhalmozott behajthatatlan hiteleit a kormány konszolidálta. de még nagyon messze volt az ország a stabilitástól.

háromnegyed év semmittevés pont elég volt ahhoz, hogy az IMF küldöttsége hozta a csomagját, és éppen Bokros Lajos volt a pénzügyminiszter.

szempontpuska 2009.03.25. 15:38:12

@elemes2: nem megérteni, hanem elhinni :-P
elképesztő hogy hogyan formázgatod a múltat, nade mindegy is.

szempontpuska 2009.03.25. 15:38:54

@elemes2: ja ! hogy te csak a körmödet reszelgeted itten. Az más. Bocs, akkor komolyabban vettelek mint te magad szándékoltad

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 15:42:28

@szempontpuska:

"ad 1. te tényleg ezzel most mit kezdjek? Hogy biztos van valahol valaki aki tudja mit kell tenni, csak nem jelent még meg a médiában, vagy mit akartál ezzel mondani?"

rengeteg olyan ember van, akinek vannak ötletei, de sosem lesz miniszterelnök. minden kocsmában van legalább három. részletes programjuk van, amiben persze gyakran szerepel akotmányellenes halálbüntetés, hitler idő előtti halála stb de ez is lényegtelen, hiszen ezek a programok nem valósulnak meg. bokros programja sem valósul meg, tehát nincs közöttük különbség.

"hiszen az emberek nem ráció, hanem hitelven szavaznak (ha úgy van ahogy mondod)."

Így van. A marketing nagyon komoly szakma.

"Azt a négymillió fidesz szavazót hogyan szedted össze?"

Saccoltam, múlt heti medián felmérés szorozva a tavalyi népszavazási előrejelzésükkel (a medián elég jó becsléseket készít, de a fidesznek nagyon erős door-to-door mozgósító csapata van, amit egy kvk-ban nem lehet számításba venni)

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 15:45:33

@szempontpuska:

"Ja ! hogy te csak a körmödet reszelgeted itten."

Beszélgetek. Szoktam.

"komolyabban vettelek mint te magad szándékoltad"

nem engem vettél komolyabban, hanem (valszleg) túlbecsülted a blog commentek társadalmi hatását. ez nem élő rádióműsor százezer hallgatóval, se nem óriásplakát. itt csak beszélgetni lehet, véleményeket ütköztetni, ilyesmi.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 15:47:04

@szempontpuska:

"nem megérteni, hanem elhinni / elképesztő hogy hogyan formázgatod a múltat"

ezt tökre nem értem.
mit elhinni?
mi az, amit formázgatok?

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2009.03.25. 15:49:09

@elemes2:
Horn nem azért állította le, hanem mert úgy vélte, hogy az Antall-kormány privatizációs szerződéseinek jó része rossz és ő jobban tudná csinálni.
Azért ennél valamivel többről van szó:
www.corp.origo.hu/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20020418bokroscsomag.html

Viszont nekem el kell mennem.

szempontpuska 2009.03.25. 15:50:24

@elemes2:
ad 1. "Így van. A marketing nagyon komoly szakma."
Na ebben is egyetértünk. Ennyit a hitelességről meg a társadalmi bázisról.

ad 2. ez is a társadalmi támogatottsággal van összefüggésben. Ha jól tévedek a 4 millió fidesz szavazó úgy jön ki, hogy a cca. 7 millió választásra jogosultat beszoroztad a fidesz szimpatizánsokkal, ugye ?
És ezzel kihagytad a legjelentősebb (és a maga módján leglogikusabban hozzáálló*) halmazt, azokat akik nem szavaznak "ezekre". Vmikor egy két nónapja ezek aránya 49 % volt.

*köztük engem is

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 16:13:57

@szempontpuska:

90 január: devizatartalék = nulla. az MNB az aranytartalékok eladásával törleszti a külföldi adósságot. május elejére az aranytartalék elfogy.

az olajtartalék az ország kb háromnapi felhasználását fedezi (és ebben a helyzetben jön a kuvaiti válság).

a pro forma kétszintű bankrendszer tele van a csont veszteséges állami vállalatoknak kényszerből folyósított hitelekkel (az IMF "szerkezetátalakításra" adott pénzét a nyolcvanas években úgy osztották szét a nép között, hogy a bankrendszeren keresztül veszteséges állami vállalatok működési költségeit fedezték a hitelből, így pár millió ember ebből kapott fizetést).

94-re az MNB devizatartalékai elérik az "egészséges" szintet (háromhavi import), épülnek a stratégiai olajtárolók és zajlik azok feltöltése (pontos számot nem tudok, 93 közepén otthagytam a nehézvegyipart, de a kormányváltásra már lehetett két hónapnyi felhasználást fedező olajtartalék).

A veszteséges vállalatok kényszerhitelezése megállt, a bankok kintlevőségeit az állam nagy veszteségekkel konszolidálta, a körbetartozások miatt 92-ben igencsak "beroskadt" likviditás helyreállt, a gazdaság 94-ben már érdemi növekedést mutatott.

De volt egy nagycsomó munkanélküli, az indexálási rendszer hibái miatt 94-ben már elszállt a nyugdíjkassza hiánya, az forint kis lépésekben történő leértékelését az MDF "választási hangulatjavítás" keretében 93 őszétől lefékezte. Ettől olcsóbbá váltak az importcikkek, javult a néphangulat -- és megugrott a külker mérleghiány. Itt nyertek a szocik.

osborne 2009.03.25. 16:47:16

Surányi lesz a next president de gyakorlatilag a Sólyom nyilatkozat és a Fidex támogatása nélkül közel száz, hogy politikai kamikaze kormányfői szerepre mond majd igent.

nem irigylem

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 17:17:27

@osborne:

szerinted az 55 éves bankelnök surányi arra vágyik, hogy 2-3 hónapon át béna miniszterelnök legyen majd megbukjon...?

osborne 2009.03.25. 17:33:33

@elemes2: természetesen nem, de az SZDSZ-MSZP (Feriék pontosabban) szerintem olyan szinten és hévvel győzködik, hogy bele fog menni. Egyrészt megmenti a kormányt, a két kispártot, időt és pénzt nyernek ezzel. (ő pedig ki tudja milyen igéreteket kapott)

sejtésem szerint a tét most már nem az egy év megnyerése, egyelőre csak annyi, hogy ne oszoljon tavasszal a parlament és semmiképp ne legyen egyszerre az előrehozott az EU-parlamentivel.

a többi majd alakul alapon lesz, mint ahogy eddig is ;[ ;]

osborne 2009.03.25. 17:40:10

megjósolható módon Fodor jól ismert blöff (csütörtökös) ultimátuma is hirtelen megváltozott 2 hétre. Ez alatt kell majd Ferinek győzködnie a szocikat milyen menő Surányi és ne a technobankárt hanem a baloldal, az Ügy hősies megmentőjét lássák benne ;]

index.hu/belfold/2009/03/25/az_szdsz_mar_nem_mond_csutortokot/

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 17:52:40

Fodor be van fosva és ez nagyon látszik is rajta, de ez nem jelenti azt, hogy Surányi bólint egy tuti bukásra.

osborne 2009.03.25. 17:58:20

@elemes2: plusz 1 hét már sok idő, még akár közös új arc is előkerülhet. az egész lényege most: az előrehozott teljes blokkolása. mint a zország és demokrácia érdeke ;]

szempontpuska 2009.03.25. 18:20:24

@osborne: pont erről írtam a blogunkban.... :-) ezért itt most nem fejteném ki

szempontpuska 2009.03.25. 19:31:01

@Gabrilo: A fidemokrácia mibenlétéről vannak emlékeink. Persze Sólyomnak is lehet kevéssé demokratikus benyomása. Mondjuk amikor Láyer képviselő urat bekísérték a szavazófülkébe :-)

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2009.03.25. 19:36:18

@elemes2: a fidesz nemigen tudta a bázisát növelni 2002 óta :(
A teljes népességben a maximum 33% volt tavaly nyáron, most olyan 28-30%.

sorokinV 2009.03.25. 20:21:02

@tölgy:

A közkutatók 30-40%-ot között mérnek a teljes választásra jogosultaknál és 60-70%-ot a biztos pártválasztóknál.
Ráadásul markáns többség szerint több, mint 3 év kell a válság kezeléséhez, tehát lassan az a kommunikációs bunkó is felejtős, hogy varázslatot várnak a fidesztől a (z)emberek :)

@szempontpuska:

A cinizmus mögött nem árt, ha van tartalom is!

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2009.03.25. 20:37:47

@szempontpuska: A 40% közeli eredményt (38%) emlékeim szerint a Századvég és a Nézőpont mért,
A Medián olyan 28-30%-t.
Megkérdeztem egy kutatásvezetőt az egyik előbb említett cégből: szerinte ez az eredmény kamu, nem komoly, ugyanis telefonos felméréseken alapul, és a személyes a tuti - vannak érvei, de ez most nem érdekes.
Ez a kőjobber közvéleménykutató mondta nekem, hogy nincs lényegi elmozdulás a fidox-tábor méretében. Az összetételében van (sajnos).
Tévedhetett, de 2006-os buktát is megmondta előre. Szóval, ilyen ügyekben bízom benne.

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2009.03.25. 20:39:39

@szempontpuska: Az új többség létezik, választási többség. Ebben a demokráciának nevezett izében a döntéshozó személyét így döntik el: ki szerez többséget a választáson.

phaidros 2009.03.25. 20:43:17

OFF:
kicsit keveset jöttem mostanában, mi ez az új fidox-dolog?

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.25. 20:57:52

@tölgy:

Érdekes volt tölgyessy pár megállapítása (inforádió)

- az MSZP-től és az SZDSZ-től a felmérések szerint ugyan elpártolt kb egy-másfél millió szavazó, de ezeknek a nagy része egy tényleges szavazáskor visszatér (előrehozott választáson)
- Tölgyessy úgy számolja, hogy az SZDSZ-nek csak kb 50K szavazó hiányzik a parlamenti küszöb biztos átlépéséhez, amit egy ütős kampánnyal összeszedhet
- az MDF nagyot dobott Bokrossal és ennek köszönhetően nagy médiafelületet kap, elsősorban a baloldali sajtóban. Az ellenzéki retorikával de mszp-közeli imidzsel leköthetik a szocikból kiábrándult szavazókat, kevésbé kell attól tartani, hogy azok egy nagyon mély válság esetén fideszhez sodródnának.

tölgy · http://konzervativok.blogspot.com 2009.03.25. 21:21:36

@elemes2: minden lehet, és jobb szárazon tartani a puskaport.
Azért nagy pénzt nem tennék a koala győzelmére most.
A téli számlák és a mostani tökölés otthon tarthatják a a baller szavazókat.
A szadesz kiesése álom, de szép.

osborne 2009.03.25. 22:38:49

@elemes2: na Surányinak volt esze:

A hvg.hu szabad demokrata forrásokból úgy értesült, Surányi György ilyen körülmények között végeredményben nem vállalta a kormányfői tisztségre jelölést.

hvg.hu/itthon/20090325_suranyi_gyorgy_valsagkezelo_kormany.aspx

ezért most tovább keresgél a koala 1 hétig...

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.26. 00:28:20

összefoglaló Tölgyessyvel a zinfón:

inforadio.hu/hir/belfold/hir-266224

egy érdekes megállapítás a szocialista párt demokratikus feudalizmusáról, szerintem önálló postot is megérne :-)

Gyurcsány Ferenc nem tudná dróton rángatni Surányi Györgyöt, ebbe pedig idővel akár a pártelnöki széke is megrendülhetne. A szocialistáknál a politika ugyanis jobbára a pénzosztásról szól, márpedig az erőforrások fölött döntően a miniszterelnök rendelkezik. A pártelnöknek nincs ilyen hatalma

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.26. 01:18:28

Halottról jót vagy semmit, tehát ma már (különösen Vértes András amway pedigréje mellett) nem annyira izgalmas, de Surányi foltján is esett becsület.

www.heti-valasz.hu/cikk/0903/ezert_nem_szivleli_orban_suranyit

Járai Zsigmond pénzügyminiszterként 1998-ban szembesült igazán a CW Ag ügyeivel, ezért a felszámolását kezdeményezte. „Surányinak 1998-ban őszintén, jó kapcsolatunk alapján azt javasoltam, mihamarabb szabaduljanak meg a banktól. Nem gyanakodtam arra sem, hogy csak néhány hónappal azelőtt, 1998 májusában - épp az MSZP-SZDSZ-kormány bukásakor - nevezte ki vezérigazgatónak jó barátját, Láng Lászlót" - írja Járai. Ezután azzal szembesült, hogy Surányinak nem akarózik megszabadulni a pénzintézettől, pedig annak pénzügyi kisegítése a kilencvenes évek végén hetvenmilliárd forintjába került a Magyar Nemzeti Banknak.

„Úgy éreztem, Surányiék nem is akarják kiengedni a kezükből a CW Ag-t - végül nem is engedték, s az utolsó pillanatig, 2000 végéig Láng László irányította bankot. A veszteség azonban egyre nőtt, a bizalmam pedig napról-napra csökkent. Másfél-kétéves huzavona után kezdtem úgy érezni: Surányi becsapott. Ma sem tudom, miért ragaszkodott annyira a bankhoz. Láng barátja állását védte? Hiúságból úgy érezte, ők is jól tudják végezni a felszámolást? Hozzájuk „közel álló körök" érdekeltek voltak a romok kivásárlásában vagy az iratok eltüntetésében? Féltek, hogy kiderül az igazság a gyakran lopással felérő hitelekkel kapcsolatban? Egyes titkosszolgálatok vagy az igazi „kemény" ügyfeleik zsarolták őket?" - írja Járai.

A Pénzügyminisztérium végül 2000-ben felkérte a PricewaterhouseCoopers nevű könyvvizsgáló céget, hogy készítsen jelentést a bankról. A vizsgálat több visszás ügyet tárt fel, minek következtében Járai a felére csökkentette Surányi György és a CW Ag-t irányító felügyelőbizottság jegybankos tagjainak éves prémiumát. „Máig meggyőződésem, hogy a CW Ag-ben egészen a bezárásig szégyenletes dolgok történtek, s ezekért a tulajdonos Magyar Nemzeti Bank vezetőjeként Surányi György is felelősséget visel. Ha tudta, mi történik, azért, ha nem tudta - ezt persze nemigen hiszem -, akkor azért" - összegez a Fidesz volt pénzügyminisztere.

___________________________ (törölt) 2009.03.26. 10:14:41

@elemes2: szóval, a klasszikus kleptokrata oligarcha, csak elegánsabb módon, mint a legtöbb átlag szoci, nem olyan amatőr módon...

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.26. 12:15:07

@Shenpen:

A CW sztori kapcsán bennem több jóindulat van. Az igazi genny a CW-ben már régen ott volt, mielőtt Surányi jegybankelnök lett volna. Valószínűleg fokozatosan belevonák a CW-ügybe és megkötött olyan kompromisszumokat, amelyek aztán őt kötötték meg.

Ez egyébként önmagában is elég ok arra, hogy ne lehessen miniszerelnök (ha a CW valóban a titkosszolgálatok egyik fő számlvezetője volt, Surányi valószínűleg erősen zsarolható).

osborne 2009.03.26. 13:44:11

időközben egy Jaksity György is ki lett lőve mint lehetséges kamikaze jelölt.

index.hu/belfold/2009/03/26/jaksity_gyorgy_nem_lesz_miniszterelnok/

az összevont választások realizálását kibekkelték, ez a rész-match megnyerve.

viszont der untergang az egész amit összehoztak.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.26. 14:09:49

@osborne:

A mai nap a parlament feloszlatására azért élő határidő, mert a kampányban van néhány konkrét szám, például a kopogtatócédulák gyűjtésére öt hét. A fidesz azt javasolta, hogy (ha mégis önfeloszlatás lesz), akkor ezt az öt hetet vegyék le annyival rövidebbre, hogy még beleférjenek a június 7-be -- meg lehet takarítani 5 milliárd forintot, az is pénz.

Persze a két kispártnak ez nagyon fájna (az összevont választás esetén az EP-n is sokkal nagyobb a részvétel, így kisebb az esélyük a bejutásra -- ha előbb van az EP, egy ott megszerzett relatíve jobb pozíció pszichológiai ugródeszkát jelent a parlamenti választásra).

osborne 2009.03.26. 14:41:20

@elemes2: megtakarítani ezek? ;]]

szempontpuska 2009.03.26. 15:31:30

@tölgy: köszi értem. Érdekes volna valamit tudni arról, a nagy tömegű távolmaradó, mobilizálásuk esetén hova húzna...

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2009.03.26. 17:04:30

Ez a komédia kezd annyira kínossá válni, hogy a végén kénytelen leszek én elvállalni :)

szamárfül/pável · http://pavelolvas.blog.hu/ 2009.03.26. 17:12:06

javaslom, a hetihetest nevezzük át kormánynak!

Karcolt lendület 2009.03.26. 17:35:20

@szamárfül/murci:
Végre egy használható ötlet, Farkasházy biztos szívesen vállalná a miniszterelnökséget.

osborne 2009.03.26. 17:58:21

@elemes2: haha.

a Gyurcsány-Fodor duó önégetése naponta új szinteket ér el ;]

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.26. 18:18:09

Legutóbbi commentem óta további két jelölt nem vállalta (Pongrácz és Patai).

Nem bírom én ezt a tempót...

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.26. 18:22:56

Ja, nem, most nézem az indexen, hogy volt közben még kettő, Felcsuti Péter és Balázs Péter is.

Ezennel bedobom a törülközőt.

___________________________ (törölt) 2009.03.26. 18:29:10

Folyton a régi vicc jár az eszemben: apróhirdetés az újságban: franciául és németül folyékonyan beszélő zongoratanár-nevelőnőt keresünk serdülő lányunk mellé.

Székely bácsi becsönget:

"- Aggyonisten jónapot, hát, én a hirdetés miatt jöttem."

Néznek nagyon a háziak, aztán kérdezik:

"- Tud maga franciául?"
"- Nem én."
"- Hát németül?"
"- Nem én."
"- Hát zongorázni tud-e?"
"- Nem én, csak harmonikázni."
"- Hát akkor minek tetszett jönni?"
"- Hát, csak úgy gondoltam, szólok, hogy rám ne számítsanak... "

osborne 2009.03.26. 18:30:06

@elemes2: erre mit mond a népszabótól valaki?

ezek a nevek csak elterelések - van már egy szupertikos jelölt akit csak akkor árulnak el ha végleg megegyeztek, hogy ne szedje szét azt a sajtó na igen hahahah

The Invisible Stateman will lead Hungary out of crisis!

szempontpuska 2009.03.26. 18:31:21

@elemes2: ez a sajtó sajátossága. Találgat. Ki lesz a szövetségi kapitány, ki lesz VV Muci partnere, ki lesz a minelnök... stb.
Ehhez tevékenyen hozzájárult a szadesz a maga agresszív kismalacos ultimátumával. Hülyét csináltak magukból, mint mindig, amikor megkerülhetetlennek érzik magukat.
Dehát ezért szeretjük őket, nem ? :o)

Karcolt lendület 2009.03.26. 18:54:41

Andy Warhol után szabadon: a jövőben mindenki miniszterelnök lehet 15 percre.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.28. 23:24:03

Gyurcsány szerint elkezdődik „egy nagyon tempós, jó időszak. Remélem, hogy sikeres is lesz”.

Nagyon profi a pasi.

osborne 2009.03.29. 03:26:48

@elemes2: számára biztos tempós időszak következik: szembesülni a hatalom elvesztésével és idővel azzal, hogy politikai karrierjének vége. sőt országát tönkrevágta bár mivel burokban él és szociopata erre sosem fog rádöbbeni.

osborne 2009.03.29. 03:32:10

sajnos, teszem hozzá sajnos

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.29. 08:06:56

@osborne:

Tegnap este a commentem megírása után próbáltam belehelyezkedni egy kicsit Gyurcsány helyzetébe. (Meditációs gyakorlat, félálomban nagyon rugalmas a zenber agya, majdnem olyan, mintha álmodnék, de tudom irányítani hogy félálmomban mit gonoljak én és mit gondoljanak a többi szereplők.)

Olyan érzés volt, mintha egy ketrecben rohangálnék lázasan ide-oda, keresvén a kiutat. Teljesen fel is spannoltam magam, elő kellett vennem egy könyvet, hogy lenyugodjak (Anselm Grün).

OLVASÓK SZÁMA

AKTUÁLIS TÉMÁINK

MANDINER

Nincs megjeleníthető elem

JOBBKLIKK

Nincs megjeleníthető elem

CREATIVE COMMONS

Creative Commons Licenc
süti beállítások módosítása