Közeleg a november 4-i amerikai elnökválasztás. A Konzervatórium szakértőket, egyetemi oktatókat, politikusokat, újságírókat kérdez: mit gondolnak az elnökválasztási kampányról, az esélyekről, arról, hogy az új elnök milyen változást hozhat, valamint hogy mi lesz a republikánusok és az amerikai jobboldal jövője.
Lánczi András filozófus, politológus és Magyarics Tamás Amerika-szakértő válaszol. Update: Valamint Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke.
Lánczi András: [A]z utóbbi hetekben a kultúrharc mellett hagyományosan erős republikánus érvelés a szabadság intézményei, elsősorban az állam korlátozása mellett még mindig az amerikai identitás és gondolkodásmód leglényegesebb eleme. Ez még akkor is igaz, ha az amerikai állam ma már összehasonlíthatatlanul nagyobb szerepet játszik a gazdasági életben, mint az 1929-33-as válság idején. Akkoriban az államnak a gazdaság kb. 10 százaléka felett volt közvetlen beleszólási lehetősége, ez ma 40 százalék. Vagyis az állami elosztása és befolyásolás mértéke így is, úgy is nagy. Nem véletlen, hogy a republikánusok a szocializmus bevezetésével vádolják Obamát.
Ha ez talán nem is következik be, de egy sokkal egalitariánusabb társadalompolitikát fog folytatni. Vagyis a tét a szabadság-elvűség kontra egalitariánus világ közti harc kimenetele.
Magyarics Tamás: Obama győzelme valószínűsíthető.
A külpolitikában drasztikus változás nem várható, hiszen az USA érdekei változatlanok maradnak. A változás a terrorizmus elleni harcban lehet: Irakból Afganisztánba kerülhet át a súlypont. Barack Obama több együttműködést vár a szövetségesektől, ami nagyobb európai hozzájárulást jelenthet a NATO missziókhoz. Ha sikerül az ígéretét beváltani és az USA-t nagy mértékben függetleníteni a közel-keleti és a venezuelai olajimporttól, akkor az USA külpolitikai mozgástere nő, és ezzel párhuzamosan több ellenfeléé csökken.
Fodor Gábor: Bár napról napra változó közvéleménykutatási adatokkal szembesülünk, Obama győzelmére tippelnék.
A magyar-amerikai kapcsolatokat illetően mindkét jelölt részéről nyitottságot tapasztalok. Ezt bizonyítja Obama október 23-i üzenete, valamint az is, hogy a republikánusok színeiben Marylandben egy magyar származású képviselő győzelmi esélyekkel indul a kongresszusi tagságért. Tom Lantos halálával komoly űr keletkezett, hiszen évtizedes washingtoni kapcsolatrendszerét nehéz lesz pótolni. Amennyiben ez sikerül, a magyar-amerikai kapcsolatok új lendületet kaphatnak.
A körkérdés és a válaszok teljes terjedelmükben a Konzervatórium.hu-n olvashatóak.
Kapcsolódó írások:
A Konzervatórium körkérdése az amerikai elnökválasztásról, 1.rész (Jeszenszky Géza, Navracsics Tibor, Szent-Iványi István válaszol)
A Konzervatórium körkérdése az amerikai elnökválasztásról, 2.rész (Csillag Gábor, Király András, Németh Zsolt válaszol)