Caracalla
I 2008.10.05. 13:02
Na megvolt a nagy felvonulás, amelyek a hírek szerint cirka ötezer ember vett részt, amely még egy tisztességes metálkoncerten is alacsony szám lenne, nemhogy egy fontos társadalmi kérdéssel kapcsolatos mozgalom esetében.
Nyilván nem mentem el, mert egyfelől a Verseny utcai piacon lenyúlták a bérletemet múlt hétvégén, másfelől meg teljesen értelmetlen volt az egész. Mi az, hogy hitet akarnak tenni egy egyébként mindenkire nézve kötelező jogszabály egy szakasza - az Alkotmány hetvenpernagyá szakasza - mellett? Ez mit jelent? Csak ezt az egy szabályt vélik kötelező erejűnek? Esetleg legközelebb a KRESZ jobbkézszabálya mellett tesznek hitet? Teljes fogalmi zűrzavar.
Másfelől viszont van két rendkívül megmosolyogtató pontja a dolognak. Az egyik a Magyar Antifasiszta Liga alakulatnak (MAFL-a) a nyilatkozata, akik a miniszterelnök úr civil kezdeményezésekből való kizárása miatt aggódnak, meg a náci vérfarkasok pártjának kétharmados többsége miatt - és persze tökéletes példái az álcivil mozgalmaknak. Az az egyesület, amelynek egyetlen viszonyítási pontja, hogy ki nyeri a választást, nem civil, hanem egy párt segédcsapata. Nem értékeik, érdekeik és céljaik vannak, amelyek megjelennek a politikai preferenciáikban, hanem politikai preferenciáik amolyan gombhoz a kabátot módon.
A másik szép dolog a megmozduláson cipelt szalag, amely a felirat szerint "Erőszak és kirekesztés mentes Magyarországot!" követeltek a felvonulók. Persze a magamfajta nyelvtanfasiszták (avagy angol szakkifejezéssel grammar nazi-k) tudják, hogy ez helyesen 'Erőszak- és kirekesztésmentes Magyarországot!' lett volna - autómatuzsálemek a tankönyvi példa, ugye.
Másfelől meg ha már egy jogszabály mellett tesznek hitet, akkor esetleg megkérdezhették volna a miniszterelnök urat, hogy miért nem intézkedik az Alkotmány végrehajtása érdekében? Azaz eleve el volt tájolva felvonulás iránya, hiszen itt elsősorban Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt és Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti minisztert kellett volna felszólítani, hogy ugyan már tegyék a dolgukat, gondoskodjanak a jogszabály végrehajtásáról. Az meg, hogy a miniszterelnök is megjelent, külön vicces az ő szemszögéből, mert például ha komolyan gondolja, akkor a dolgozószobájában ez idő alatt többet tehetett volna a Magyar Köztársaság Alkotmányának az érvényre juttatásáért.
Más kérdés persze, hogy a Kormánynak - tekintve, hogy az egyetlen témája, amelyben nem szorult eddig defenzívába, továbbá az SZDSZ kvázi koalíciós szövetségessé tételének mézesmadzagja - meglátásom szerint igencsak jól jön az utcákon folyó zavargás, amelynek a kiváltásáért egyébként nem keveset tettek. Hülyék lennének komolyan fellépni ellene.
Így tehát a Tarka Magyarnak szerintem a legfőbb célja az lehetne, hogy bejuttassa a politikába azt az igényét, hogy a rendvédelmi szervezetek a hatályos jogszabályok által rendelkezésre álló keretek között - mert természetesen vannak ilyenek - lépjenek fel az utcai zavargások, kirekesztés meg erőszak ellen. És akkor itt persze le is számolhatunk azzal a téves elképzeléssel, amely egy ilyen rendezvényt nem politikai rendezvényként vizionál. Egy demokráciában egy a demokratikus célokkal összeférő kezdeményezés igenis politikai kezdeményezés, legfeljebb nem a pártoktól indul el. De minden szavazópolgár szereplője a politikai térnek, ne próbáljuk azon kívül elképzelni ezeket.
Persze tekintve, hogy mennyire működik a magyar demokrácia, lehet, hogy az egyetlen elképzelhető megoldás a kormány megvesztegetése lenne. Vesztegessük meg a kormányt, hogy tegye a dolgát. Jó, mi?
(az első kép Négymadár rajza, a másodikat az Indextől loptuk).