vadnyul
I 2008.05.21. 14:00
A számok zsarnokságáról már könyv is született. Jellemző, hogy csak azt tartják egyesek valóságosnak, amit megmérhetnek. Igyekeznek is mindent mérhetővé tenni, ami inkább kevesebb, mint több sikerrel szokott járni. Így jártak a politikai nézetek is a
Political Compass oldalán. A teszt végeztével kapunk két koordinátát, 'oszt jó napot, most megtudtuk
milyen oldaliak vagyunk. De tényleg?
Nem akarom elvitatni a teszt használhatóságát. Ha gondolkodásra késztet, már eredmény. Ha elgondolkodunk arról, mit is jelent nekünk itt és most a bal és jobb, ha az eredmények alapján megkérdőjeleződik addigi túl egyértelműnek látott önbesorolásunk, ez nem árt nekünk. Legrosszabb esetben
elolvasunk még egy könyvet.
De azt már egyáltalán nem gondolom, hogy a teszt alapján feltétlenül el kellene fogadnunk a kapott besorolást. Mert nem biztos, hogy csak az az egyetlen releváns különbség. Vegyük csak Magyarországot. Homályos emlékeim szerint, a kiegyezés után az ellenzék és a kormánypártok közti különbséget a közjogi vita jelentette, amit nehezen lehetne ábrázolni a P_C tengelyei mentén. Akkor ott nem beszélhetünk valós különbségről (és a francia forradalom jobb és baloldala sem az állami újraelosztás mentén jött létre)? esetleg a rendszerváltás utáni években a jobb és bal különbségét nem elsősorban az előző rendszerhez való viszony jellemezte? - Legalább a szavazás idejére egy táborba sorolva az iránytű ellentétes mezőiben helyet foglalókat.
Az ilyen ún. mérések gyenge pontja, hogy a valóság bonyolultabb, és (világ)nézetek, politikai elképzelések tekintetében nem nagyon működik. talán azért sem, mert általában ezek nem is feltétlenül tökéletesen letisztult, ellentmondásmentes rendszerek. így a két (vagy több) dimenzió egyszerre lehet sok és kevés is, a felhasználástól függően.
Hogy a kedvenc gyakorlati példámat hozzam: a társadalomkutatásban a nézetek, attitűdök vizsgálatának elterjedt módszere a főkomponens- és faktorelemzés. A módszerek hasonlóak, mint a P_C-nél: állítások sora, egyetért-nemért egyet skálán kell megjelölni a szimpatikusat. A kutató ebből számsorokat készíttet, aztán odadaja a számítógépnek, ami a korrelációk alapján elkészíti a rejtett dimenzió (amit vizsgálnak, pl: előítélet, politikai nézet) változóját, ami alapesetben egy standard normális eloszlású változó lesz. Lefordítva: bármilyen vizsgálati sokaságban az (amlített módszert követve) előítélet normális eloszlású, azaz sokan nagyon, a többség közepesen és kevesek nem igazán előítéletesek. El is hihetjük, meg elterjedt a használata, és nem is tudok jobbat, de azért teljesen komolyan vagyük?
De térjünk vissza az iránytűnkhöz, pontosabban a kiinduló gondolathoz, a Nolan ábrához.

.jpg)
Mint szemléltetőeszköz, hasonlat, nem rossz, de hát nem ezért készítünk modelleket is általában?
Csak a tengelyek nehezen értelmezhetőek, ha túlságosan ragaszkodunk hozzájuk. Először is: Mekkora? Aztán: ténylegesen létezik-e az origója (0 szabadság)? A végével ugyanígy probléma van, ha kötözködni akarunk: mi a teljes egyéni szabadság? Ha korlátozás nélkül azt csinál mindenki amit akar? És mi is ez az állapot? Az anarchia, ahol nincs szabadság és rend, csak erőszak. A tengely körbeért, csak nem látjuk?
Az, hogy ebbe a sémába nehezen fér el a konzervatív, nem meglepő. Ha egy másik (általunk preferált) bal-jobb felosztásból indulunk ki, akkor éppen hogy nem gazdasági, sőt, még csak nem is személyi szabadság szerinti, hanem a gondolkodásmód különbségét hangsúlyozzuk: baloldali mindenki, aki társadalmi kérdésekben dogmatikus (minden pszeudotranszcendens izé követője, a kommunistáktól a nácikon a piaci fundikig és a liberálisokig), és nem baloldali az, aki az adott helyzetetből (és történelemből) indul ki. (A baloldali az absztraktból indul ki, a jobboldali pedig a konkrétból. Ebből rögtön az is következik, hogy nem lehet mindenféle kétkedés nélkül egy ilyen tesztet "univerzális érvényűként" használni; a konkrétból való kiindulás konkrét mércéket feltételez. Hol, mikor, kinek, miért, stb. Egy példa: nehezen lehet a jobboldaliság egyik attribútumaként kezelni mondjuk a posztkommunizmus-ellenességet, ha egyszer az adott helyen nincsen posztkommunizmus.)
Végezetül egy kis módszertan. A P_C oldalati végigböngészve nem kaptam világos választ arra, milyen módszerrel számítják ki az eredményeket. Az egyszerű megoldás az, ha feltételezem, hogy a kérdéseket csoportosították a két dimenzió szerint, majd valamilyen összegzési vagy átlagolási módszert használtak, és így számítják ki a koordinátákat. Az, hogy a módszer nem világos, nem éppen szimptikus megközelítés. Milyen analízis végezhető egy fekete dobozon? A megbízhatósága eleve kérdéses, hiszen valamiért nem merik elmondani, hogyan készül az eredmény. Talán előfeltevéseik vannak, amiket nem akarnak megosztani velünk? De továbbra is, feltételezve, hogy az előbb leírt módszert használják, felmerül egy kérdés: mi garantálja a két dimenzió függetlenségét? Mi van, ha a két dimenzió nem független, csak éppen így egyszerűbb kezelni (
lásd ehhez garázdabillegető hozzászólónk munkáját)? És ha megkapjuk az eredményünket, mire megyünk vele? Kapunk két számot, de az analízisben - talán szerencsére - a híres emberekhez nem írták fel a koordinátáikat. De hogyan helyezhetjük el akkor magunkat? (Ma nem sikerült megjelenítenem a képet a végén.) De, ha kapunk is valami eredményt, akkor most el kellene hinnünk, hogy kétszer annyira szeretjük a szabadságot? Ugye senki nem várja ezt? Az eredményünk nyilván mond valamit, de elégséges-e helyzetünk meghatározására? Mi van, ha kellene még egy tengely? De ha az ott lenne, mi van, ha az sem elég? (És már ott is vagyunk, hogy állítólag nem tudjuk értelmezni, mert "teljesen kívül esnek az értékkészletünkön" - attól, hogy nem tudjuk megunk elé képzelni vizuálisan, még akár bonyolult műveleteket is lehet végezni sokdimenziós terekben.)
Befejezve a szószaporítást: töltsük ki, gondolkodjun el az eredményeken, és ne vegyük túl komolyan.
Egy kísérlet eredményei:
1. minden válasz "strongly disagree"
Your political compass
Economic Left/Right: 0.00
Social Libertarian/Authoritarian: -4.36
2. minden válasz "strongly agree"
Your political compass
Economic Left/Right: 0.00
Social Libertarian/Authoritarian: 4.36
Saját P_C eredményem: Economic Left/Right: 0.12
Social Libertarian/Authoritarian: 0.00