Dr. Erba Odescalchi Sándor herceg visszaemlékezései 1. - Stockholm, 1988

tita I 2008.07.03. 20:04

Dr. Erba Odescalchi Sándor herceg Testamentum című köteteiben megjelent visszaemlékezései segítségével visz bennünket vissza az időben. Történelem, korrajz, önéletrajz is egyben. Egy hiteles szemtanú sorsán keresztül lehetünk szemlélői a tovatűnt világnak. A válogatás visszaemlékezéseiből szubjektív, de sorain nem változtatok, úgy adom közre, ahogy ő írta:

I. Ferenc József ausztriai császár, Magyarország apostoli királya és e két országról elnevezett Monarchia sok más országának uralkodója már nyolcvannégy éves volt és hatvanhat éve uralkodott ötvenmilliós birodalma felett, mikor 1914 március 23-án Budapesten, a magyar királyság székesfővárosában, a történelmi emlékű budai Vár egy kis házában megszülettem, ugyanabban az évben, mint az első világháború.


Apám a császári és királyi hadsereg altábornagya, kiről azt fogják mondani a temetésén, hogy egy oszlop dőlt ki vele, és ilyen oszlopokra építette a nagy császár és király, Ferenc József az ő hatalmas Monarchiáját. Anyám szép hercegnő, kinek ezerháromszáz éves hercegi házát én lettem hivatva folytatni nagy ősök, köztük XI.Ince pápa emlékével. Családja nevét és címeit is én kaptam meg, kormányok és királyok megerősítették. Szülőim testileg és lelkileg kiváló, egészséges, szép, nagyeszű, erős jellemű és jó emberek voltak. Tehetségüket örökölve iskoláimat kitűnő eredménnyel végeztem, a jogtudományok doktora lettem, majd ügyvédi gyakorlatot és ügyvédi és bírói oklevelet szereztem.

1943 augusztus 17-én életem fénypontjához érkezett: a Balaton melletti ősi tihanyi apátság templomában feleségül vettem történelmi pompájú esküvőn a nagy Ferenc József császár és király dédunokáját, József főherceg lányát, a tizennyolc éves Margit ausztriai főhercegnőt, magyar és más országok királyi hercegnőjét.

Másfél évvel később hazánkat, vagyonunkat és mindenünket elvesztve, csak puszta életünket tartva meg Svédországba érkeztünk, mint a svéd királyi család vendégei a Stockholm melletti Haga királyi kastélyba. Ebben az idegen kastélyban született egyetlen gyermekünk. Azután egy kicsiny lakást bérelve, új országban, új klímában, új nyelven kezdtünk új, ezúttal „névtelen” életet. Eltitkoltuk azt, hogy kik vagyunk és végigjártuk a szegénység kálváriáját, de közben mégis mindig boldogok voltunk és új életünk felépítése közben alulról is láttuk azt, amit azelőtt csak felülről ismerhettünk meg. Új perspektívák nyíltak előttem, új megismerések. Mindennapi kenyerünk munkámmal biztosítva lett és szabad országban élhettünk. Materiális igényeink mindig szerények voltak, így még kultúrigényeink is kielégülést nyerhettek: gyűltek a könyvek és családjaink történetének emlékei: a kis bérelt lakás régi lényünk otthona lett.

Stockholm központjában van a Halwyll Múzeum. Nevét a múzeumot alapító és az államnak hagyományozó Halwyll grófi párról kapta: ez volt az ő palotájuk. Vannak benne dísztermek műkincsekkel és híres festményekkel és vannak fürdőszobák mosdókkal és törülközőkkel. A dísztermekben a féltett antik családi bútorok, de ott vannak a hamutartók és szivardobozok is, az íróasztalon az itatós és a használatlan levélpapírok, a tintatartó és a gumi pecsétnyomók, a szalma papírkosár és a napi posta. Pontosan úgy, ahogy Halwyll grófék hagyták, mikor a halál elszólította őket. Tárgyaik nem azért lettek egy múzeum anyaga, mert tulajdonosaik hazájuk vagy az emberiség nagyjai lettek volna. Hanem azért, mert az egész palota mutatja, hogyan élt a huszadik század elején egy előkelő és gazdag család. Minden érintetlenül a helyén maradt és ez kultúrtörténeti dokumentum. Többet mondanak el a személyes tárgyak a korról, mint az időtelen gobelinek és a híres képek.

Feljegyzéseim ugyanezt a célt szolgálják. Nem vagyok híres ember. Hogy nevem és arcom néhány évig ismert volt szülőhazámban az nem tetteim, hanem csak írásaim, történelmi nevem és a királyi család egy tagjával kötött házasságom következménye volt. Csak azt akarom, hogy megörökítsem családom, életem és korom képét, minthogy hagyományainkon kívül mindent elsöpört a háború és az utána következett események, és új létünket egy másik velünk együtt végleg elfújhatja. Írásaim: életem múzeuma. Egy nagynevű család belső életének képe a történelem viharos időszakában olyan őszintén, ahogy azt csak az ember saját maga ismerheti. Nemcsak fénylapok, hanem sok árnyék is: egy darab európai történelem.


A bejegyzés trackback címe:

https://konzervatorium.blog.hu/api/trackback/id/tr42543245

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Reaktor 2008.07.04. 11:04:50

erdekesnek igerkezik

tita · http://hetkoznapi-mesek.blogspot.com 2008.07.04. 11:55:25

Az lesz. Hamarosan jön a folytatás.

phaidros 2008.07.04. 14:25:26

Nem teljesen a témához kapcsolódik, de nem lehet rossz érzés, amikor az ember egy pár száz, esetleg ezer évre visszavezethető családfával rendelkezik.

Pár éve voltam Franciaországban a De La Barben kastélyban - tök véletlenül találtuk meg. A kastlély sziklára épült, amiben az idegenvezető hölgy szerint egy barlang is volt, amiben ősemberek is laktak. Maga a kastély továbbra is a család tulajdonában van, és a benne lévő dolgokat nem máshonnan vadászták össze, a kastély eredeti, néhol igen ódon berendezései voltak benne. Más volt a hangulata, mint az eddig látott kastélyoknak - ha lehet így mondani, családias volt. De amire ki akartam lyukadni: az egyik szobában ott volt a mai család fényképe, az ősök képei alatt. Piros sídzsekiben voltak, mosolyogtak, mint bármelyik mai család. Valahol nekem ez felfoghatatlan, nálunk a múlttal való kapcsolat szinte minden szálon megszakadt az elmúlt évtizedekben.

Ha belegondolok, hogy milyen lehet úgy gyerekként felnőni, hogy egy ilyen birtokon tölthetem a szünidőt, ahol az őseim éltek évszázadokon át...

Van egyébként egy állatkertjük is, nem is kicsi.

tita · http://hetkoznapi-mesek.blogspot.com 2008.07.04. 16:33:19

Csak idő kellene hozzá és beülni a levéltárba állítólag, felkutatni az őseinket a meglévő okiratok alapján. Elindulni most és megérkezni valahova nagyon régre:) De mindig csak mondogatom, valószínűleg nem fogom megtenni.

Ha várban vagy kastélyban vagyok, úgy érzem, éltem már ott. Írtam is erről a blogomban. Mindig erőt vesz rajtam ugyanaz a különös érzés. Borzongató de jó is egyben.

phaidros 2008.07.04. 23:06:15

Hát elsősorban idő. De hol lehet ezt elkezdeni egyáltalán, hogy csinálják ezt? Megnézik az adott személy születési adatait, majd a szülővárosában néznek körül?

tita · http://hetkoznapi-mesek.blogspot.com 2008.07.04. 23:30:17

Okmányokból. Anyakönyvekből. De vannak már családfa kutatásra szakosodott cégek is, azt mondjuk nem tudom, mennyibe fájna a kutatásuk.

Igen, úgy kell kezdeni. Születési adatok, szüleid neve, ő születési helyük, szüleik nevei és így tovább, a felmenőkön végig. Nyoma mindennek van, születésnek, házasságoknak az anyakönyvekben. Csak rengeteg idő és persze pénz, ha mászkálni kell ide-oda.

GeeDawg2 2008.07.08. 20:52:05

Nagyon jo post, meg jo a temafelvetes is! Mit csinaltak a sajat nagyszuleink, es az o nagyszuleik?
Egyebkent a csaladfa kutatast nagyon egyszeruen el lehet kezdeni, megkerdezi az ember a szuleit es nagyszuleit, vagy eppen mas rokonoket, hogy meseljek el az o eletuket! Nalunk apam es nagybatyam elkezdte megirni a visszaemlekezeseit, es tok aranyos olvasni, hogy mileyn emlkeik vannak gyerekkorukbol, milyen kutyajuk volt, verekedtek e egymassal, stb...
Aztan igy lassan megy visszafele tovabb az ember. Mi a csaladdal most kb az 1800-as evek elejenel tartunk, ami nem 1300 ev, de megis legalabb 6 generacio...

szamárfül/pável · http://pavelolvas.blog.hu/ 2009.03.20. 15:23:13

én megcsináltam: II.Józsefig jutottam - de csak korban :P
Refi őseimnél nem volt tovább adat.
+ találtam egy csalfa dédapát, + kiderült hogy mindenki "kálvinista" és "földműves". Pfff. Sehol egy kastély!

OLVASÓK SZÁMA

AKTUÁLIS TÉMÁINK

MANDINER

Nincs megjeleníthető elem

JOBBKLIKK

Nincs megjeleníthető elem

CREATIVE COMMONS

Creative Commons Licenc
süti beállítások módosítása